סופרגז מתרחבת לקלינטק: תפיץ בלעדית את מערכות האגירה של אוגווינד בישראל

במסגרת ההסכם תקבל סופרגז זיכיון בלעדי להפצה בישראל למערכת האגירה AirSmart, המשמשת להתייעלות אנרגטית, למשך תקופה מקסימלית של 20 שנה ■ סופרגז תהיה אחראית להתקשרות עם לקוחות פוטנציאליים, כולל ביצוע התקנה ותחזוקה של המערכות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת להולכת גז טבעי במפעל צבר
מערכת להולכת גז טבעי במפעל צברצילום: אייל טואג

סופרגז אנרגיה, הנמנית על קבוצת אלקו שבשליטת משפחת זלקינד, חתמה על הסכם לשיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת הקלינטק אוגווינד, שפיתחה מערכות לאגירת אנרגיה באמצעות אוויר דחוס. על פי ההסכם, סופרגז תקבל זיכיון בלעדי להפצה בישראל של מערכת האגירה AirSmart, המשמשת להתייעלות אנרגטית, למשך תקופה מקסימלית של 20 שנה.

סופרגז תהיה אחראית בין היתר להתקשרות עם לקוחות פוטנציאלים כספק מערכות אגירה, כולל ביצוע התקנה ותחזוקה של המערכות. אוגווינד תספק לסופרגז את המערכות ותעניק לה תמיכה ושירותים נוספים. עוד במסגרת ההסכם, התחייבה סופרגז לבצע כמות מינימלית של התקשרויות בפרויקטים להקמת מערכות אגירה מדי שנה ולהעביר לאוגוויד דמי זיכיון שנתיים.

אוגווינד, שהוקמה ומנוהלת על ידי ד"ר אור יוגב, פיתחה טכנולוגיה לאגירת אנרגיה ולשיפור היעילות של מדחסי אוויר באמצעות אוויר דחוס. החברה החלה להיסחר בבורסה בדצמבר 2019, לאחר שפעילותה ונכסיה הוכנסו לשלד הבורסאי, תמורת הקצאה של 66% ממניותיו, במחיר של 4.45 שקלים למניה, ששיקף הערכת שווי של 45 מיליון שקל. כיום, מניית החברה נסחרת במחיר של כ–112 שקל למניה — שמשקף שווי חברה של 2.5 מיליארד שקל.

מערכת AirSmart שפיתחה אוגווינד מבוססת על מכלי אגירת אוויר דחוס תת־קרקעיים, שמאפשרת יכולת אגירת אוויר בלחץ גבוה בנפח גדול ובעלות נמוכה מהחלופות הקיימות בשוק. מערכת האגירה הותקנה במפעלים תעשייתיים בישראל שעושים שימוש במערכות דחיסת אוויר. המערכת הפחיתה את עלויות החשמל שלהן ב–20%–45%.

פעילות ההפצה למוצר של אוגווינד תהווה זרוע פעילות נוספת של סופרגז, הפועלת בתחום אספקת גז ביתי, גז טבעי לסקטור העסקי, וכן פועלת לייזום והקמה של תחנות כוח פרטיות, מבוססות קו-גנרציה, לסקטור התעשייה. להערכת סופרגז, בשלב הראשון ההסכם אינו צפוי להשפיע מהותית על פעילות החברה. עם זאת, סופרגז ציינה כי העסקה מהווה צעד להרחבת מגוון פתרונות האנרגיה ללקוחותיה ותשמש לאיתור הזדמנויות עסקיות חדשות בתחומי האנרגיה.

סופרגז הוקמה בשנת 1953 והשליטה בה נרכשה ב-2019 על ידי קבוצת אלקו. החברה סיימה את 2019 עם הכנסות (פרופורמה) בסך של כ-577 מיליון שקל, עם רווח נקי בסך של כ-67 מיליון שקל, ועם רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של כ-154 מיליון שקל. ברבעון הראשון של 2020 רשמה החברה עלייה בהכנסות לסך של כ-188 מיליון שקל, לצד רווח נקי של כ-29 מיליון שקל ו-EBITDA בסך של כ-56.8 מיליון שקל.

סופרגז אנרגיה השלימה בחודש החולף הנפקה ראשונית לציבור (IPO), במסגרתה גייסה כ-270 מיליון שקל, לפי שווי חברה אפקטיבי גבוה יחסית של 872 מיליון שקל (לפני הכסף). החברה נסחרת כיום לפי שווי של 1.15 מיליארד שקל. בהתאם לשוויה, עשויה החברה להצטרף בתחילת ספטמבר הקרוב למדד ת"א 90.

כפיר נבון, מנכ"ל סופרגז אנרגיה, אמר שההסכם עם אוגווינד תואם לתוכניות ארוכות הטווח של סופרגז אנרגיה לצמיחה בתחום האנרגיה, לרבות בתחום האנרגיה המתחדשת, וזאת לצד המשך קידום ופיתוח פעילויות הליבה בתחום הגפ"מ, הגז הטבעי וייצור החשמל, סופרגז.

עמית פרגמנט, סמנכ"ל פיתוח עסקי בסופרגז אנרגיה, ציין שלסופרגז מגוון רחב של לקוחות פוטנציאלים למוצרי אוגווינד, ומצאנו כי קיימת סינרגיה גבוהה בין החברות. "תחום האנרגיה הופך בעשור האחרון לעולם שמשלב בתוכו טכנולוגיות מתקדמות, וסופרגז לוקחת בו חלק פעיל. מערכת ה- Airsmart שפיתחה אוגווינד משתלבת בצורה טבעית בפעילות הקיימת שלנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker