האם דן קפיטל תסכל את מכירת תחנת הכוח שורק לרפק אנרגיה?

דן היא בעלת השליטה במתקן ההתפלה שורק - שמקבל את האנרגיה שלו באופן בלעדי מתחנת הכוח שורק, וזו עומדת להימכר לרפק אנרגיה ■ דן טוענת שעסקת המכירה לא הובאה לאישורה, וחוששת לגורל הערבויות שניתנו לה להבטחת ההסכם הבלעדי לאספקת האנרגיה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלה שורק למצולמים אין קשר לכתבה
מתקן התפלה שורק. למצולם אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

קבוצת דן קפיטל, בעלת השליטה במתקן ההתפלה שורק, דורשת מדלק ישראל להעביר לאישורה ולאישור הגורמים הממנים את המתקן תיאור מפורט של מתווה מכירת תחנת הכוח של שורק לרפק אנרגיה. הקבוצה איימה לפנות לבית המשפט ולעצור את הליך המכירה אם דלק ישראל - שמחזיקה בתחנת הכוח באמצעות חברת בת - לא תעביר אליה את הפרטים.

הדרישה מצד דן מגיעה לאחר שנדהמה לגלות שדלק ישראל חתמה לפני כחודש על הסכם עם רפק, במסגרתו החברה תרכוש ממנה את תחנות הכוח באשקלון ובשורק בתמורה ל-367 מיליון שקל. זאת במסגרת מסע מימושים של יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק – החברה האם של דלק ישראל – שהחל להעמיד על המדף את נכסי דלק ישראל במטרה לפרוע חובות בנקאיים בהיקף של 900-800 מיליון שקל. עסקת המכירה התבצעה ללא הסכמתה של דן כבעלת השליטה במתקן ההתפלה, שמקור הכוח היחידי שלו הוא תחנת הכוח בשורק.

דן רכשה את מלוא המניות של מתקן התפלת המים בפברואר 2019 בתמורה ל-300 מיליון שקל. ספק האנרגיה הבלעדי של המתקן, תחנת הכוח שורק, נמצאת בבעלות מלאה של חברת IPP דלק (חברה בת של דלק ישראל). התחנה הוקמה במסגרת הסכם BOT של מתקן ההתפלה, שמחזיק בזיכיון פעולה מהמדינה עד מאי 2037. ההסכם מחייב את תחנת הכוח לעמוד בתנאים ספציפיים להספקת כוח למתקן ההתפלה, ולהעניק למתקן תיעדוף על פני לקוחות אחרים.

על מנת להבטיח את תנאי ההסכם, קבוצת דלק (בעלת השליטה המקורית במתקן ההתפלה) העמידה לטובת המתקן ערבות בהיקף של חצי מיליארד שקל. הניסיון האחרון להעביר את השליטה בנכס האסטרטגי לבעלים חדשים עורר כעת סכסוך משפטי, שעשוי להתגלגל לבית המשפט אם לא יוסדר.

יצחק תשובהצילום: Bloomberg

המכתב החריף של דן הוצא באמצעות עו"ד שרון אמיר, שותף במשרד עורכי הדין נשיץ ברנדס אמיר. הקבוצה מתרעמת על הניסיון לשנות את המבנה התאגידי של בעלי השליטה בתחנת הכוח, ללא קבלת אישורה המקדים. עוד מציינים בקבוצה כי רפק הטעתה את המשקיעים בכך שציינה שהיקף הערבות הנדרש בפרויקטים עומד על 68 מיליון שקל, ולא על כ-620-500 מיליון שקל, כפי שהבהירה בעבר קבוצת דלק בדו"חותיה הכספיים. הקבוצה גם מלינה על כך שדלק ישראל פנתה למנהלת ההתפלה בבקשה לבצע פעולות שונות, שכוללת בין היתר החלפת ערבות ללא קבלת אישור מבעלת השליטה במתקן דן. "התנהלות זו עומדת בסתירה לחובות ולהתחייבויות הקבועות בהסכם", ציינה הקבוצה.

עורכי הדין של קבוצת דן מדגישים כי "דן לא תסכים לשחרר את דלק ישראל מערבותה על פי ההסכם, ולהעברת הערבות לחברה אחרת, בוודאי כאשר מדובר בישות בעלת מבנה תאגידי ערטילאי ובלתי ברור, אשר לא הוצג בפני שורק התפלה או הגורמים הממנים על מנת שיוכלו לבחון את חוסנו של הערב".

מדלק ישראל לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker