פרויקט אנרגיית רוח של אנלייט ברמת הגולן בהיקף של 1.25 מיליארד שקל יוצא לדרך

פרויקט בראשית יכלול 39 טורבינות רוח בהספק כולל של 189 מגה וואט ■ הפרויקט אמור להניב הכנסות של 160-140 מיליון שקל לשנה במשך 20 שנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפרויקט של אנלייט בעמק הבכאצילום: עופר בלנק

חברת האנרגיה המתחדשת אנלייט השלימה את כל התנאים להקמת פרויקט הרוח בראשית ברמת הגולן, פרויקט האנרגיה המתחדשת הגדול בישראל. אנלייט, שמנוהלת על ידי גלעד יעבץ, קיבלה את אישור התעריף מרשות החשמל - שעל פיו החשמל שייוצר בפרויקט יימכר לרשת החשמל תמורת 32.08 אגורות לקילו וואט שעה צמוד למדד.

אנלייט מעריכה שהכנסות הפרויקט יסתכמו ב-160-140 מיליון שקל לשנה למשך תקופת הרישיון, שתיפרס על פני 20 שנה. הפרויקט בראשית יכלול 39 טורבינות רוח בהספק מצטבר של 189 מגה וואט וייצר חשמל נקי ל-60 אלף משקי בית בצפון הארץ. הפרויקט יוקם בהשקעה של 1.25 מיליארד שקל באזור הר פרס ברמת הגולן, בשותפות עם 8 יישובים: יונתן, אלוני הבשן, רמת מגשימים, מבוא חמה, נטור, כנף, אבני איתן ומעלה גמלא. היישובים מחזיקים באופציה להצטרף כבעלי 10% מהזכויות בשותפות המוגבלת בפרויקט, שאותה יוכלו לממש בשבועות הקרובים.

גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייטצילום: אנלייט

אנלייט, שמחזיקה ב-60% מהזכויות בפרויקט, וקבוצת אוירם, שמחזיקה ב-40% מהזכויות, חתמו על הסכם סגירה פיננסית עם קבוצת מלווים בראשות בנק הפועלים, שתעמיד מימון בהיקף של 1.05 מיליארד שקל לפרויקט - כלומר 84% מעלותו - במתכונת של מימון פרויקטלי ללא זכות חזרה ללווה. האשראי יועמד לפרויקט לתקופת ההקמה בתוספת 19 שנה ממועד הפעלת הפרויקט, בריבית שתהיה שווה לתשואת אגרות החוב של המדינה במשך חיים ממוצע דומה למח"מ הפרויקט - בתוספת מרווח של 2.5%-3.0% בתקופת ההקמה ומרווח של 2.2%-2.7% בתקופת ההפעלה.

אנלייט ואוירם יממנו 200 מיליון שקל מעלות ההקמה. אנלייט השלימה את אבני הדרך לפיתוח הפרויקט וקיבלה את ההיתרים הנדרשים להקמתו, כולל היתר בנייה מלא, ולאחר שתקבל את אישור רשות החשמל היא תוציא צו התחלת עבודות לקבלני הפרויקט. כחלק מההיערכות להקמת הפרויקט, נחתם הסכם עם ג'נרל אלקטריק (General Electric) לייצור, אספקה, הובלה לאתר, הנפה, והרצה של הטורבינות באתר הפרויקט. ג'נרל אלקטריק גם תספק שירותי הפעלה ותחזוקה לטורבינות לתקופה של 20 שנה.

טורבינה של אנלייט בעמק הבכאצילום: עופר בלנק

ההסכם בין אנלייט לג'נרל אלקטריק כולל התחייבות של GE לרמת זמינות של 95% בשנה ראשונה ו-97% מהשנה השנייה ואילך; וכן ביצוע תחזוקה מונעת ומתקנת לטורבינות, לרבות אספקת כל חלקי החילוף ושירותי התחזוקה הנדרשים לשם כך. אנלייט חתמה גם על הסכם עם שותפות של החברות מנרב ונקסטקום לתכנון וביצוע תשתיות החשמל, התקשורת וההנדסה האזרחית של הפרויקט - לרבות יסודות הטורבינות, סלילת דרכים ומשטחי מנופים, הקמת רשת האיסוף ותחנות המשנה, ובדיקות הקבלה הכוללות של הפרויקט. הקבלן מעמיד ערבויות ביצוע כמקובל בתחום וכן ערבות חברת אם.

ההסכם עם שני הקבלנים הוא במתכונת עד מפתח (Turn Key), ואושרו על ידי המלווים. כמו כן, הם כוללים מנגנון פיצוי מוסכם בגין עיכובים והפרות שונות, סעיפי הפרה וביטול מקובלים. אנלייט מעריכה שתהליך הקמת הפרויקט ייארך 36-24 חודשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker