עוד מכה לכצמן: מידרוג הורידה את הדירוג של נורסטאר - ושווי החברה נחתך

מידרוג הורידה בשתי רמות את דירוג האג"ח מסדרות י'-י"ב של נורסטאר - מ-A1 ל-A3 ■ ההורדה הגיעה לאחר שחיקה משמעותית ברמת המינוף של החברה, כתוצאה מירידת שווי השוק של הנכס הכמעט יחיד שלה — גזית גלוב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים כצמןצילום: דודו בכר
מיכאל רוכוורגר

אחרי מעלות P&S, גם מידרוג הורידה היום (ב') בשתי רמות את דירוג האג"ח מסדרות י'־י"ב של חברת נורסטאר, שבשליטת חיים כצמן, מרמה של A1 ל–A3, וכן שינתה את אופק הדירוג מיציב לשלילי.

הורדת הדירוג התרחשה בשל שחיקה משמעותית ברמת המינוף של החברה, כתוצאה מירידת שווי השוק של הנכס הכמעט יחיד שלה — גזית גלוב (55.4%). מניית גזית גלוב נפלה מתחילת השנה בכ–61% — למחיר של 14.5 שקל למניה. מחיר זה משקף לגזית גלוב שווי שוק של 2.1 מיליארד שקל בלבד, נמוך בכ–70% מהונה העצמי המיוחס לבעלי המניות, נכון לסוף מארס.

מניית נורסטאר

מניית נורסטאר ירדה היום בכ–2% והשלימה צניחה של 82% מתחילת 2020 — לשווי שוק של 330 מיליון שקל בלבד. שווי זה גוזר לאחזקותיו של כצמן שווי שוק של כ–100 מיליון שקל בלבד. גם המכירה של 16 מיליון מניות גזית גלוב לגזית עצמה, שהגדילה את קופת המזומנים של נורסטאר בכ–280 מיליון שקל, לא הרגיעה את בעלי האג"ח של נורסטאר, שהחברה חייבת להם יותר ממיליארד שקל. האג"ח של נורסטאר ממשיכות להיסחר בתשואות של 13%–19%, שחוסמות כל אפשרות לגייס חוב בשוק ההון בריבית סבירה.

נכון להיום, בקופת נורסטאר כ–300 מיליון שקל ויש לה קווי אשראי מבנקים של כ–700 מיליון שקל המגובים במניות גזית גלוב. נורסטאר תצטרך לפרוע 174 מיליון שקל ב–2020 וכן 176 מיליון שקל ב–2021 — בזמן שבמידרוג מעריכים כי היא תקבל בכל אחת מהשנים הללו דיווידנד מגזית גלוב של 122 מיליון שקל.

סדרת אג"ח י' של נורסטאר

ואולם המשקיעים מודאגים מכך שהחברה קרובה למצב שבו לא תעמוד באמות המידה הפיננסיות, ובעיקר לא ביחס חוב־שווי שוק של מניות גזית, המשמש בטוחה. זאת במסגרת הסכם מסגרות האשראי של החברה שהן חלק משמעותי מנזילות החברה, כשככל שמניית גזית גלוב תמשיך לרדת, נורסטאר תצטרך לחזק ביטחונות.

מידרוג הותירה בינתיים את דירוג האג"ח של גזית גלוב ברמה של Aa3, אך שינתה את אופק הדירוג מיציב לשלילי, בעיקר בשל השפעה שלילית של מטבעות הפעילות שלה מול השקל על הונה העצמי, שחיקה ביחס מינוף פיננסי לאזור 60% וכן פגיעה ביחס כיסוי החוב.

סדרת אג"ח "א של נורסטאר

בנוסף, החשיפה של גזית גלוב למשבר הקורונה עשויה להשפיע לשלילה על תזרימי מזומנים של כ–111 נכסיה, בעיקר מרכזים מסחריים באזורים אורבניים ומעוגני סופרמרקטים בישראל, בברזיל, בארה"ב, בקנדה וכן בצפון, במרכז ובמזרח אירופה. החשש הזה מתבטא בתשואות לפדיון של אג"ח של גזית גלוב שעלו לרמות של עד 6.5% — ושעלולות להקשות על גזית גלוב למחזר את האג"ח שלה ללא ביטחונות.

בקופתה של גזית גלוב יש מזומנים בסך כ–1.8 מיליארד שקל, וכן קווי אשראי בנקאיים לא מנוצלים של 600 מיליון שקל, האמורים להספיק לה לפרוע חובות של כ–1.1 מיליארד שקל עד סוף 2021. ואולם החוב העצום ברמת נטו, המוערך ב–9.5 מיליארד שקל, מחייב את גזית גלוב להאיץ את קצב המימושים של נכסיה. כך, גם במידרוג מצפים מגזית גלוב לממש בשנים הקרובות נכסים שלא בליבת הפעילות בהיקף של כ–3.6 מיליארד שקל.

סדרת אג"ח י"ב של נורסטאר

בינתיים, כצמן, המחזיק בשרשור בכ–20% בלבד מגזית גלוב, לא מכניס יד לכיס כדי לבצע גיוס הון בנורסטאר של כמה מאות מיליוני שקלים. הוא גם לא מימש השנה נכסים. כצמן ומקורביו ממשיכים לטעון כי אין סיבה הגיונית לנפילות החדות בני"ע של נורסטאר ושל גזית גלוב וכי במהלך הרבעונים הקרובים המשקיעים יווכחו מדו"חות גזית גלוב כי המציאות בשטח, בנדל"ן המסחרי שהחברה מחזיקה בו, אינה מפחידה כפי שמשתקפת ממסכי הבורסה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker