סוף פרשת קרן אור: יחיאל טפירו ועו"ד אמיר בירמן הורשעו בגניבת עשרות מיליוני שקלים

6 שנים לאחר חשיפת הפרשה, קבע בית המשפט: "חלק ניכר מהכספים שימש לצרכיהם האישיים של טפירו ובירמן וכן לשימושים נוספים שלא תאמו את המצג שניתן למשקיעים"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
יחיאל טפירו
יחיאל טפירוצילום: תומר אפלבאום

שש שנים אחרי שנחשפה פרשת קרן אורהרשיע היום בית המשפט המחוזי בתל אביב את צמד המקימים של הקרן, יחיאל טפירו ועו״ד אמיר בירמן, בעבירות מירמה וגניבת 125 מיליון שקל מלקוחותיהם.

הפרשה החלה להתגלגל בשנת 2014, אז הוצף האינטרנט במסע פרסומי בכיכובו של הכלכלן שלמה מעוז. למשקיעים הובטחה תשואה של 23% לשנתיים למי שישקיע בקרן אור.

בית המשפט קבע כי בשנים 2014-2012 גייסו טפירו ובירמן, באמצעות חברת ט.ב. מתקדמים בכספים (חברה בפירוק), שגייסה משקיעים תחת השם "קרן אור", כ-80 מיליון שקל מכ-600 משקיעים. הגיוס נעשה ללא פרסום תשקיף כדין, אגב הבטחת תשואה גבוהה וידועה מראש ותוך הצגת מצגי שווא בדבר מאפייני ההשקעה. טפירו ובירמן התחייבו כי הכספים יושקעו בפרויקטים של תמ"א 38 ובאשראי חוץ בנקאי, אולם בפועל חלק ניכר מהכספים שימש לביצוע החזרים למשקיעים, למימון הוצאות תפעול, לצרכיהם האישיים של טפירו ובירמן וכן לשימושים נוספים שלא תאמו את המצג שניתן למשקיעים.

לקראת שנת 2014 טפירו ובירמן פירקו את השותפות ביניהם. טפירו, שנשאר הבעלים והמנהל היחיד של החברה, המשיך בביצוע העבירות עד אפריל 2014, מועד בו רשות ניירות ערך דרשה להפסיק את פעולות גיוס הכספים.

בית המשפט קבע כי טפירו "ניצח בגאון על מערך גיוס הכספים של החברה והיה מעורה בפעילותה "עד השקל האחרון". כן ציין כי במעשיו של טפירו היה פן מחמיר שנבע מכך שהמשיך בפרסומים נרחבים והגדיל את מאגר הלקוחות הפוטנציאליים "חרף העובדה שלא הצליח לעמוד בהתחייבויותיו כלפי המשקיעים בתקופה הראשונה מבלי להמשיך ולגייס כספים ממשקיעים חדשים, על שום שלא ידע שובע ולא עצר לחשוב על משקיעיו".

חברת ט.ב. מתקדמים בכספים הורשעה במסגרת הסדר טיעון ב-24 באפריל 2018 בעבירות גניבה, מירמה ועבירות של הצעת ניירות ערך ללא תשקיף. בית המשפט הטיל על החברה קנס בסך 70 אלף שקל וקבע כי יש לתת ביטוי לרצונו של המחוקק להחמיר בענישת תאגידים וכן למגמת ההחמרה בפסיקה, לצד התחשבות בכך שמדובר בחברה בפירוק ושהקנס שישולם ייגרע מכיסם של המשקיעים, קרבנות העבירה.

התיק נוהל על ידי עוה"ד יעל ענתות, שירי גפני, ורד מושקובסקי ונועם רותם ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. התיק נחקר על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

עו"ד אמיר בירמן מסר בתגובה : "טפירו הצליח לשטות במשקיעים אחר כך בי ולבסוף קינח בשופט עת שיכנע אותו שהיתה לי יכולת לדעת מה הוא עושה מאחורי גבי ללא ידיעתי. כאשר גיליתי מיד עזבתי את החברה וזה היה לאחר גיוס של 23 מיליון שקל בלבד. כל הכספים בתקופתי הושקעו בעסקאות לגיטימיות שנבדקו על ידי הרשות. כל מה שקרה לאחר מכן לא קשור אלי. לצערי עורבבו המספרים והתקופות שלא בצדק ועל כך ניתן רק לאמר חבל. אלמד את הכרעת הדין לפרטיה ולבטח אשקול את  זכותי לערער ולהעמיד את  הדברים על דיוקם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker