בעלי מניות המיעוט בהלמן אלדובי: "הצעת הרכש חייבת להיות מוכרעת באספת בעלי המניות"

בעלי מניות המיעוט בהלמן אלדובי שלחו מכתב חריף לדירקטוריון, שבו הביעו חשש כי יש לו ניגוד עניינים בהצעה של אלטשולר שחם לרכישת החברה ■ "אין שום אפשרות לדירקטוריון החברה למנוע מבעלי המניות לקבל החלטה ביחס להצעת אלטשולר שחם"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי דרור, מנכ"ל בית ההשקעות הלמן אלדובי
אסא ששון

בעלי מניות המיעוט בבית ההשקעות הלמן אלדובי מודאגים מאוד. הם חוששים שבעלי השליטה בחברה יטרפדו את ההצעה הנדיבה של אלטשולר שחם גמל ופנסיה לרכישתה, ובכך הם ימשיכו לספוג הפסדים כבדים כפי שקרה בשנים האחרונות.

שני בעלי מניות מיעוט, ערן מיטל וחנן אסייג, שלחו אמש (ראשון) מכתב חריף לדירקטוריון הלמן אלדובי ובו דרישה כי ההכרעה על העסקה לא תתקבל בדירקטוריון החברה - אלא באסיפת בעלי המניות.

ערן מיטלצילום: אוליבייה פיטוסי

לדבריהם, "הדיווח על הצעתה של אלטשולר שחם לרכישת מלוא הון המניות המונפק והנפרע של החברה בדרך של מיזוג משולש הופכי בפרמיית ענק על מחיר השוק, והזינוק הדרמטי של שער המניה של החברה בעקבותיו, מהווה ביטוי מובהק לתמיכת ציבור המשקיעים בניהולו של מהלך מהיר, תכליתי ויעיל למכירתה של החברה לאלטשולר שחם, ולכך שמדובר באלטרנטיבה הטובה ביותר עבור החברה ובעלי מניותיה".

השניים, שמחזיקים יותר מ-5% מהמניות, כתבו כי בית ההשקעות אי.בי.אי, בעל מניות מהותי בחברה (30%), ומר פיטר פרידמן, מבעלי השליטה בחברה, תומכים גם הם בקידום העסקה והבאתה בהקדם האפשרי לאישור אסיפת בעלי המניות. בעלי מניות אלה, יחד עם בעלי המניות מהציבור התומכים בניהול המו"מ, מהווים את רוב בעלי המניות בחברה.

הלמן אלדובי

את החברה מוכרת הלמן אלדובי פיננסים, המחזיקה ב-48% בהלמן אלדובי. המחזיקים בהלמן אלדובי פיננסים הם רוני הלמן (12.5%), אורי אלדובי (12.5%), אייזק סיטון (16.99%), פיטר פרידמן (24.9%), דורה יזרעאל (14.2%) ודוד יזרעאל (14.2%).

כאן טמון המוקש שממנו חוששים בעלי מניות המיעוט. פרידמן הזרים להלמן אלדובי פיננסים הלוואת בעלים של כ-100 מיליון שקל. אם העסקה תצא לפועל, הלמן אלדובי פיננסים תקבל כ-110 מיליון שקל, כשמתוכם יוחזרו לפרידמן 100 מיליון שקל - ולא יישאר יותר מדי לחלוקה. כלומר, לבעלים אין ממש תמריץ לבצע את המכירה.

ביטוי לחוסר שביעות הרצון הזאת ניתן היה לראות בתגובת הלמן אלדובי להצעה ביום חמישי: "לאור תנופת הצמיחה בהיקפי הפעילות השונים של בית ההשקעות הלמן אלדובי והחברות הבנות שבבעלותו, מקבל בית ההשקעות מעת לעת פניות לרכישת מניות החברה ו/או חברות הבנות של החברה מגופים שונים. החברה מבהירה כי מדובר בפנייה ראשונית שטרם נדונה או נבחנה על ידי האורגנים הרלוונטיים בחברה. החברה תמשיך לעדכן ולדווח בנושא על פי כל דין".

גרירת רגליים או טענות מופרכות?

מיטל ואסייג חוששים כי לבעלי הבית, מלבד פרידמן, יש אינטרס לסכל את העסקה. "אין לנו אלא לקוות, כי הדיווח המיידי אשר פורסם על ידי החברה בסמוך לדיווח אודות ההצעה, אינו משקף את הלך הרוח בדירקטוריון החברה ואת 'גרירת הרגליים' (בלשון המעטה) אשר איפיינה את התנהלותו עד כה במיצוי המו"מ עם רוכשים פוטנציאליים", כתבו לדירקטוריון.

"דירקטוריון החברה יוכל לפרסם את המלצותיו בקשר לעסקה לבעלי המניות, לרבות כל מידע שהוא חושב שעל משקיע סביר לשקול בטרם תתקבל החלטה בקשר לעסקה, אולם אין שום אפשרות לדירקטוריון החברה למנוע מבעלי המניות לקבל החלטה ביחס להצעת אלטשולר שחם, דבר שעלול להיות לו השלכות חמורות. נציין כי ככל הידוע אין בכוונת בעלי מניות המיעוט לוותר על ההצבעה באסיפה והם יפעלו בכל דרך שנראית להם".

גילעד אלטשולר. "צריך לתת קודם, ואז לתפוס ולהעניש את המתחכמים"צילום: אילן אסייג

חוסר שביעות הרצון של בעלי מניות המיעוט בהלמן אלדובי אינו חדש. החברה החלה להיסחר בבורסה ביוני 2017 לפי שווי של 137 מיליון שקל, ומאז היא מפסידה. סך ההפסד הכולל שלה בשלוש השנים האחרונות מסתכם ב-17.2 מיליון שקל. כתוצאה מכך, החברה לא מחלקת דיווידנדים. עוד עולה מהדו"חות הכספיים כי יש לה הפסד צבור של 230 מיליון שקל, מתוכו כ-180 מיליון שקל הם הפסד צבור בגמל.

הפסדי בית ההשקעות גם באו לידי ביטוי במחיר המניה, שמאז ההנפקה ירדה ב-37%. רגע לפני הצעת הרכש של אלטשולר שחם, שווי בית ההשקעות הסתכם ב-95 מיליון שקל. עכשיו ההצעה יכולה להיות קרש ההצלה למשקיעים - שכן מאחר שהחברה לא מחלקת דיווידנדים, הרווח היחיד לבעלי המניות, שלא נהנים מתקבולים שוטפים מהחברה כמו שכר, יכול לבוא מהצעת רכש.

מהלמן-אלדובי נמסר בתגובה: "מכתבם של בעלי המניות, כפי שפורסם, מעלה טענות מופרכות. כפי שעידכנה החברה בדיווחיה, לאור הצמיחה אותה מציגה החברה בשנים האחרונות, החברה מקבלת מעת לעת הצעות לרכישת החברה. אורגני החברה פועלים באחריות הנדרשת מהם לבחינת כל הצעה והצעה, במלוא הרצינות, והכל לטובת כלל בעלי מניותיה. המכתב, שכל מטרתו הנה להפעיל לחץ על החברה ואורגניה, לא ימנע מהחברה לנהל תהליך בחינה ראוי ומקצועי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker