אל על לוחצת לקבל הלוואה של 250 מיליון דולר לפני ההנפקה

חברת התעופה מבקשת ערבות להלוואה בטענה שלא ניתן לקיים את ההנפקה לפני סוף אוקטובר 2020 ■ אמש עמד משרד האוצר על כך שאל על תגייס 150 מיליון דולר - לא יאוחר מ-17 בספטמבר ■ החברה מבקשת לחלופין הלוואת גישור של 60 מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קרן טרנר אייל
קרן טרנר איילצילום: אוליבייה פיטוסי

אל על ומשרד האוצר יקיימו בשעות הקרובות ישיבה מכרעת בנוגע למתן ערבות מדינה להלוואה של 250 מיליון דולר שתקבל אל על, ומועד ההנפקה שבמסגרתה תנסה לגייס 150 מיליון דולר. זאת, בהמשך לישיבה שהתקיימה אמש בין הנהלת החברה לאוצר.

על פי הערכות, אל על מנסה לשכנע את משרד האוצר להקדים את מתן ההלוואה לימים הקרובים, ולא להתנות אותה בקיום ההנפקה לציבור. הנהלת החברה הסבירה לאוצר כי לוח הזמנים שהתוותה להנפקה מנכ"לית המשרד, קרן טרנר אייל, במכתב ששלחה לדירקטוריון אל על בשבוע שעבר, אינו ריאלי. טרנר אייל האיצה בדירקטוריון להיערך לביצוע הנפקה עד סוף אוגוסט 2020, והבהירה שהחברה לא תקבל את ההלוואה עד להשלמת ההנפקה וקבלת תמורתה.

גונן אוסישקיןצילום: סיון פרג'

הנהלת אל על ציינה אתמול בישיבה כי דברי טרנר אייל סותרים את המתווה שפירסם המנכ"ל הקודם שי באב"ד. ההנהלה ניסתה לשכנע את המשרד להסכים לקיום ההנפקה בסוף אוקטובר 2020, ולשחרר את ההלוואה קודם לכן נוכח המצוקה התזרימית שבפניה עומדת אל על. משרד האוצר אמר בתגובה כי ההנפקה לציבור תתקיים לא יאוחר מ-17 בספטמבר, משום שלמחרת אותו יום חל ערב ראש השנה ויהיה קשה לקיים את ההנפקה בחודש החגים.

על פי התיקון לחוק שירותי התעופה, שאושר ב-13 ביולי, חברות התעופה אמורות להחזיר לרוכשי הכרטיסים שטיסתם בוטלה את כספם 90 יום לאחר ביטול העסקה או ב-14 באוגוסט, לפי המאוחר מהשניים. אל על ציינה בדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2020, שפורסמו בסוף יוני, שחובה לרוכשי הכרטיסים מסתכם ב-300 מיליון דולר. על פי הערכות, אל על תידרש לפרוע סכום של 60 מיליון דולר ממחצית אוגוסט 2020 ועד לסוף החודש.

אל על מבקשת מהאוצר שאם לא יאשר את מתן ההלוואה של 250 מיליון דולר לפני קיום ההנפקה, ייתן לה הלוואת גישור של 60 מיליון דולר כדי שתוכל לפרוע את חובה לרוכשי הכרטיסים, או שיאשר את משיכת הכספים העודפים שהצטברו בקופת הפנסיה של עובדי החברה בסכום של 67 מיליון דולר. במקביל, מתכננת אל על לפנות לוועדת הכלכלה בבקשה לתקן את הוראת השעה, כך שהמועד האחרון להחזר הכספים לרוכשי הכרטיסים יידחה בשבועיים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker