ערן אזרן

יצחק תשובה ממשיך במאמצים לגיוס מקורות תזרימיים כדי שקבוצת דלק תוכל לעמוד בהתחייבויותיה עד סוף השנה - כ-1.5 מיליארד שקל. אם תשובה יצליח למכור את דלק ישראל, ויצליח בשני גיוסי ההון המתוכננים, דלק כנראה תעבור בשלום את 2020. ואולם, ב-2022-2021 לדלק יש צורכי פירעון משמעותיים של 3.2 מיליארד שקל, שכדי לעמוד בהם היא תידרש לעסקות מורכבות ומאתגרות בשוק הנפט והגז, כשמחסנית הנכסים הזמינים שלה מתרוקנת.

קבוצת דלק מרכזת כעת את עיקר מאמציה במכירת החברה הבת (100%) דלק ישראל, שמחזיקה ב-238 תחנות תדלוק (מתוכן 179 בהפעלה עצמית), ו-195 חנויות נוחות תחת המותג מנטה (מתוכן 161 בהפעלה עצמית והיתר בזכיינות). תחנות התדלוק הן הנכס האחרון שנותר לדלק ישראל, לאחר שכבר חתמה על שני הסכמים - מכירת נכסי פי גלילות ליחיאל אבו ומכירת תחנות כוח בשורק ובאשקלון לג'נרישיין קפיטל ורפק אנרגיה. דלק מבקשת להשלים את המכירה עד ספטמבר.

שלוש קבוצות מתמודדות כעת על רכישת דלק ישראל. הראשונה היא קבוצה משותפת לרמי לוי ולחברת הנדל"ן להב אל.אר - שבשליטת מנכ"ל מליסרון לשעבר, אבי לוי, ובניהולו של איליק רוז'נסקי, לשעבר מנכ"ל דלק נדל"ן שנמצאת בשליטתו של תשובה והגיעה להסדר חוב. הקבוצה השנייה כוללת את סופרגז, מקבוצת אלקו, שבשליטת האחים זלקינד, ולאומי פרטנרס; והשלישית היא קרן זרה העוסקת בתחום תחנות התדלוק בחו"ל.

תחנת דלק נתניה
תחנה של דלק ישראל. מאמצים למכור את החברהצילום: אלירן אביטל

המו"מ בין דלק לרוכשים הפוטנציאלים הוא בעבור תשלום של 950-850 מיליון שקל על דלק ישראל (לא כולל החוב שיישאר בדלק ישראל). התמורה בעסקה מגלמת בתוכה דיווידנד בסך 150 מיליון שקל, שעליו הכריזה דלק ישראל בגין מכירת נכסי פי גלילות. אם הדיווידנד יחולק לפני השלמת העסקה, התמורה בגינה תופחת ל-800-700 מיליון שקל. הרוכשת תקבל את דלק ישראל עם חוב של כחצי מיליארד שקל, לאחר שדלק ישראל פרעה ותמשיך לפרוע חובות בסכום מצטבר של כ-1.5 מיליארד שקל.

מכירת כלל נכסי דלק ישראל (פי גלילות, שתי תחנות הכוח ותחנות התדלוק) תניב לקבוצת דלק תזרים נטו של 950-850 מיליון שקל בלבד. זאת, לאחר שתשובה הצהיר בעבר כי בכוונתו למכור את הנכסים בתמורה ל-1.2 מיליארד שקל. כלומר, המכירות נעשות בדיסקאונט של 30%-20% ביחס למחיר הראשוני המבוקש. רוב התזרים שיתקבל ישמש את קבוצת דלק לפירעון חובותיה - כ-380 מיליון שקל - לבנקים הפועלים, מזרחי טפחות, דיסקונט ונמורה היפני.

בדו"ח התזרים האחרון שפירסמה, העריכה דלק שכלל המימושים, כולל מכירת תמלוגי כריש ותנין ב-318 מיליון שקל, יניבו לה מקורות תזרימיים של 1.5 מיליארד שקל. המשמעות היא שדלק נדרשת לממש השנה עוד נכסים בכ-300 מיליון שקל, כדי לעמוד בתחזיות בדו"ח התזרים. בדלק מתכוונים למכור את הנדל"ן שבבעלות הקבוצה, שטחים בסמוך לעכו או הנדל"ן בהרצליה, שעשויים להניב לה עוד כ-200 מיליון שקל.

מניית קבוצת דלק

מיחזור החוב בלווייתן בסימן שאלה

דלק, שמנוהלת על ידי המנכ"ל עידן וולס, נדרשת בין 10 ביוני 2020 לסוף דצמבר 2020 לפירעון חובות ותשלומי ריבית בסך כ-2.2 מיליארד שקל, לפי דו"ח התזרים האחרון. מאז פרסום הדו"ח, דלק פרעה חובות לבנקים בסכום של כ-450 מיליון שקל ועוד 130 מיליון שקל למחזיקי האג"ח. לפי הערכות, דלק במו"מ למיחזור חוב של כ-100 מיליון שקל בגין בניין המטה בהרצליה עם קרנות עמיתים, כך שנותרו לה צורכי פירעון של כ-1.5 מיליארד שקל.

העסקות למכירת נכסי דלק ישראל, כולל המזומנים שבקופה, יעמידו את המקורות התזרימיים של קבוצת דלק על כמיליארד שקל, כך שהחברה נדרשת למקורות נוספים של כ-500 מיליון שקל עד סוף השנה. כ-300 מיליון שקל מהסכום תגייס דלק באמצעות שני גיוסי הון, ועוד 200 מיליון שקל היא תוכל לגייס ממקורות אחרים: מכירת הנדל"ן שבבעלותה, או בתרחיש האופטימי - באמצעות דיווידנדים מאחת החברות הבנות.

אג"ח סדרה ל"ד של קבוצת דלק

בדלק פועלים לגייס מקורות תזרימיים, כך שלא תהיה לקבוצה תלות בדיווידנדים מדלק קידוחים או מאיתקה. דלק קידוחים פועלת בימים אלה למיחזור החוב בלווייתן, אך אין עדיין ודאות שיתממש. השותפות עורכת סבב פגישות (רואד שואו) עם גופים מוסדיים בעולם ובישראל, במטרה לגייס 2.5-2 מיליארד דולר. בימים האחרונים נסחרו מניית דלק קידוחים והאג"ח שלה בעליות חדות, וזאת לאחר ששברון הודיעה על רכישת נובל אנרג'י, שותפתה של דלק למאגר לווייתן, ב-5 מיליארד דולר. אתמול (א') עלתה מניית דלק קידוחים בעוד 14%, ושווי השותפות הגיע ל-5.1 מיליארד שקל.

העליות החדות בדלק קידוחים מיוחסות, ככל הנראה, להערכה כי כניסתה של שברון לישראל, באמצעות רכישת נובל אנרג'י, תסייע במימון מחדש. למרות האופטימיות של המשקיעים, תנאי הבסיס במאגר לווייתן לא השתנו; גם היום, הסיכון המיוחס לחוזי היצוא למצרים ולירדן - שתי מדינות מתפתחות בעלות סיכון אשראי משמעותי - עדיין גבוה מאוד, והוא אף התעצם לנוכח משבר הקורונה. הסיכון הגבוה עשוי להשתקף בריבית שדלק קידוחים תידרש לשלם במיחזור החוב של לווייתן.

האג"ח של דלק קידוחים, ללא בטוחות, נסחרות בשוק בתשואות לפדיון גבוהות של 10%. החוב על לווייתן צפוי לכלול בטוחה (הזכויות על מאגר לווייתן), כך שהריבית צפויה להיות נמוכה מריבית השוק. לא ברור עדיין מה יהיה שיעור הריבית על החוב החדש בלווייתן. אם דלק קידוחים תגייס בריבית גבוהה של 8%, המשמעות היא כרסום מהותי ברווחים שלה בשנים הבאות, פגיעה בחוסנה הפיננסי וירידה בסך היקפי חלוקת הרווחים בשנים הבאות.

עובדי שברון. רכישת נובל הקפיצה את דלק קידוחים
עובדי שברון. רכישת נובל הקפיצה את דלק קידוחיםצילום: בלומברג

ריבית גבוהה במיחזור החוב של לווייתן עשויה גם להשפיע לשלילה על מניית דלק קידוחים. זאת, מאחר שהריבית תעביר אינדיקציה ביחס לשווי הנכס המרכזי של דלק קידוחים - מאגר לווייתן (ריבית גבוהה תאותת על שיעור היוון גבוה, שמשמעותו ירידה בשווי הנכס). בתרחיש זה, השווי של דלק קידוחים עלול להתכווץ משמעותית בשוק, חרף התמיכה של עסקת שברון. מצד שני, מיחזור החוב בריבית נמוכה עשוי להמשיך ולתמוך במגמה החיובית במניה.

איך צולחים את 2021?

כדי לשרוד את 2020, תשובה תלוי בעיקר בהצלחה של גיוסי ההון. דלק נדרשה לגייס השבוע 163 מיליון שקל. ואולם, בדלק מתכוונים לדחות את הגיוס לשבוע הבא בנימוק כי מדובר בשבוע של תשעה באב (הסדר החוב מתיר דחייה של שלושה ימי עסקים). מניית דלק עלתה בשבוע שעבר בכ-10%, אך מתחילת השנה איבדה כ-85%. הקבוצה נסחרת לפי שווי של כמיליארד שקל. תשובה צפוי להשתתף בגיוס בסכום מוערך של עד 60 מיליון שקל, מתחת לחלקו היחסי (57%), כך שהוא יעבור דילול.

איליק רוז'נסקי
איליק רוז'נסקיצילום: עופר וקנין

הצלחת הגיוס הנוכחי והגיוס הנוסף שמתוכנן עד סוף השנה יגבירו את הוודאות ביכולת של קבוצת דלק לעמוד בהתחייבויותיה השנה. הצלחת הגיוסים היא גם תנאי בהסדר החוב עם המחזיקים, כך שאלה לא יעמידו את החוב לפירעון מיידי. ואולם, האתגר האמיתי של דלק נמצא בראשיתו: ב-2021 היא נדרשת לפירעון חובות בסכום של 1.7 מיליארד שקל ועוד 1.6 מיליארד שקל ב-2022, כשמחסנית הנכסים שלה בישראל הצטמקה משמעותית.

כדי לצלוח את 2021, היא כבר תידרש לביצוע עסקות מורכבות מאוד, כמו איגוח תמלוגי לווייתן, מכירת חלק מאיתקה למשקיע חיצוני או מימון מחדש לחוב שלה; כמו גם לדיווידנדים בהיקפים משמעותיים של 240 מיליון שקל מדלק קידוחים ועוד 300 מיליון שקל מאיתקה.

בשורה התחתונה, גם לאחר המימושים האחרונים, רמת הוודאות בנוגע למקורות התזרימיים שיעמדו לרשות דלק בשנים הבאות עדיין נמוכה יחסית. יש בכך, כנראה, כדי להסביר את הפער העצום בין ביצועי מניית דלק קידוחים בחודש האחרון (עלייה של 75%), לעומת ביצועי מניית קבוצת דלק (תשואה אפסית); כמו גם את התשואות הגבוהות שבהן ממשיכות האג"ח של דלק להיסחר - 170%-35%, המלמדות על החשש העמוק של המשקיעים מפני העתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום