ארגונים חברתיים: ייעוץ פנסיוני דיגיטלי בבנקים יפגע בתחרות

היוזמה מחוק ההסדרים לא תיטיב עם הציבור אלא עם הבנקים, שהייעוץ שהם נותנים ללקוחות אינו אובייקטיבי ואינו מתמקד בקרנות פנסיה - כך טוענים בארגונים החברתיים צדק פיננסי ולובי 99 ■ "התיקון בחוק אינו נותן מענה לאוכלוסיות שנפגעו מהמשבר"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ייעוץ פיננסי
ייעוץ פיננסיצילום: Shutterstock

מתן אפשרות לבנקים לבצע ייעוץ פנסיוני באופן דיגיטלי היא הצעה שעלתה על הפרק בחוק ההסדרים, בין היתר כדי להפוך את השירות נגיש יותר. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי ההתפתחויות הטכנולוגיות מאפשרות לספק את השירות באופן דיגיטלי וכי תקופת הקורונה המחישה את הצורך הקיים בשוק לשירות כזה, למשל, לאור סיום או צמצום העסקתם של עובדים רבים בעת האחרונה.

להצעה זו מתנגדים הארגונים החברתיים צדק פיננסי ולובי 99. "בחסות הצעת חוק תמימה שמאפשרת לבנקים להעניק ייעוץ פנסיוני דיגיטלי, מסתתר צעד שיטיב עם הבנקים, ישים שוב מקלות בגלגלי התחרות ויבצר את מעמדם בשוק כמפיצי מוצרים פנסיוניים, המניבים עבורם רווח עצום במאמץ מזערי", נכתב בתגובה ששלחו הארגונים לתזכיר החוק.

במסמך מציינים הארגונים כי ליועצים בבנקים יש ניגוד עניינים מובנה. "מנגנון התמריצים הקיים מתמרץ את הבנקים לעסוק בייעוץ פנסיוני באפיקים רווחיים לבנק (קופות גמל וקרנות השתלמות) ולא בנושא החשוב באמת ללקוחות (קרנות הפנסיה), שכן אין להם תמריץ כלכלי לשווק קרנות פנסיה. לכן, הייעוץ אינו יכול להיות אובייקטיבי בהגדרה".

לטענתם, הסיבה לכך היא שעמלות ההפצה שמקבלים הבנקים בגין שיווק של מוצרי הגמל גבוהות יותר מהעמלות בגין שיווק קרנות הפנסיה, ומביאים לראיה את הנתון שב-2018 רק 2% מלקוחות הבנקים המיועצים הקימו קרנות פנסיה חדשות כש-98% מהלקוחות קיבלו ייעוץ שנגע לקרנות השתלמות וקופות גמל.

מגוון אפשרויות מוגבל

"רוב בעלי קרנות ההשתלמות וקופות הגמל נמנים עם העשירונים העליונים בחברה הישראלית, שממילא נפגעו פחות מהמשבר הנוכחי. לכן, התיקון לחוק שאמור להנגיש שירותי ייעוץ למי שהפנסיה שלו נפגעה מהמשבר ממילא אינו נותן מענה לקבוצת האוכלוסייה הרלוונטית".

עוד מציינים הארגונים כי האובייקטיביות של הבנקים מוטלת בספק גם מכיוון שלחלק מהם אין הסכמי הפצה עם קרנות ברירת המחדל. כלומר, היועצים בבנקים ימליצו ללקוחותיהם רק על חלק מקרנות הפנסיה - אלה שחתמו עמם על הסכמים - כך שמגוון אפשרויות הבחירה שעומד לרשות לקוחותיהם מצומצם יחסית לאפשרויות הקיימות בשוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker