ההסתדרות: נכריז סכסוך עבודה בארקיע

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות מאשים את האחים נקש, בעלי החברה, כי הם מעכבים קבלת הלוואה של 100 מיליון שקל ממשרד האוצר, וכך מונעים ממנה לשוב ולטוס בקו לאילת

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מטוס של חברת ארקיע
מטוס של חברת ארקיעצילום: ללא קרדיט

ההשבתה הממושכת של חברת ארקיע גורמת להסלמה ביחסי העבודה בחברה. אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, פנה לוועדת תיאום וביצוע בבקשה להכריז מיידית על סכסוך עבודה. אדרי הסביר שהאחים נקש, בעלי השליטה בארקיע (70%), נוקטים סחבת ואינם מקדמים את קבלת הלוואה של 100 מיליון שקל בערבות מדינה של 75%.

מתן ההלוואה מותנה בוויתור של האחים נקש על הלוואת בעלים של 50 מיליון שקל שהעמידו לחברה, כדי לחזק את מבנה ההון שלה, ובמתן ערבות של 7 מיליון דולר שלפי שעה לא הועמדה על ידי האחים.

הסחבת בקבלת ההלוואה מונעת מארקיע לחזור לפעילות סדירה של טיסות בקו לאילת. 450 עובדי ארקיע שגם מחזיקים באמצעות תות ב-30% ממניות החברה, חוששים שהאחים נקש מתכננים למכור נכסים של החברה, כמו מטוסים או בתי מלון.

ארקיע היא בעלים של מלון הוד בים המלח, שאותו רכשה ב-2011 תמורת 130 מיליון שקל מבית ההשקעות פסגות, וכן מחזיקה בבעלותה מלון באמסטרדם.

האחים נקש דרשו כתנאי לוויתור על הלוואת הבעלים שהעמידו לארקיע, כי עובדי החברה יוותרו על זכויותיהם בשני המלונות שבבעלות החברה.

בנוסף על בתי המלון, ארקיע היא גם הבעלים של שלושה מטוסי אמבראייר וחוכרת מטוס איירבוס מדגם A321 Neo ומטוס אמבראייר נוסף שתקופת החכירה שלו תסתיים בספטמבר 2020 וצפוי לחזור לחברת ההחכרה. על פי הערכות, האחים נקש אינם מעוניינים להחזיר את החברה לפעילות סדירה מחשש שיידרשו לפרוע את חובותיה. אלה מסתכמים ב-100 מיליון שקל.

עובדי ארקיע שמצויים בחופשה ללא תשלום כבר ארבעה חודשים, חוששים שהאחים נקש ויתרו על החברה ואינם מעוניינים להחזיר אותה לפעילות בשל הפסדיה המתמשכים. חשש זה מבוסס בין השאר על הניסיון של אבי חורמרו, יו"ר ארקיע ונציג האחים נקש, לזמן ישיבת דירקטוריון בתחילת אפריל 2020. הישיבה הייתה אמורה לעסוק בפירוק החברה, אולם בוטלה בלחץ עובדיה וההסתדרות. אלה הבהירו שלא ייתנו יד למהלך. 

אדרי הזכיר אז שפירוק החברה דורש רוב של 75% מחברי הדירקטוריון, ומכיוון שעובדי החברה מחזיקים ב-30% ממניותיה, אין סיכוי שיימצא רוב להחלטה כזו.

מארקיע נמסר בתגובה: "החברה פועלת לעבור את משבר הקרונה בהצלחה  למרות האתגרים הרבים שיש ועושה מירב המאמצים להפעיל החברה בהקדם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker