דליפת "המטריקס": תביעה נגד שלמה ביטוח והפניקס לאחר גניבת סוד מסחרי

סוכנות קופר נינוה הגישה תביעה שבה היא טוענת כי הסוד המסחרי שלה נגנב והועבר לשלמה ביטוח, סוכנות אורן מזרח, הפניקס ומארש ישראל ■ מדובר בקובץ אקסל מורכב שמתאים במהירות את תנאי החיתום למבוטח בתחום החבויות ■ שלמה ביטוח: "ניסיון בלתי מובן להכפיש את שמנו הטוב"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בניין לויד'ס אוף לונדון
בניין לויד'ס אוף לונדוןצילום: Nicholas Guttridge

חברות הביטוח לא ששות לחשוף את הסודות העסקיים שלהם - כמו כל חברה. אולם תביעה שהוגשה בסוף השבוע לבית הדין לעבודה בתל אביב חושפת חלק קטן מאותם סודות מסחריים ועד כמה הם שווים מבחינה כספית לחברות. התובעת היא סוכנות קופר נינוה, ובין הנתבעים ניתן למצוא שני עובדים בכירים בסוכנות וכן את שלמה ביטוח; חברת הביטוח מארש ישראל, שזכתה במכרז הביטוח של המדינה; חברת הפניקס; סוכנות אורן מזרח ואחרים.

קופר נינוה היא סוכנות ביטוח עם רישיון של מבטח זר מטעם חברת לויד'ס ומתמחה בביטוח חבויות. לויד'ס העניקה לה את הסמכות וההרשאה לייצג את חתמי לויד'ס, לחתום על פוליסות ואישורי ביטוח בשמם, בהתאם להרשאות ספציפיות, כאשר בתחום החבויות היא משמשת סוכנות חיתום בלעדית בשם מבטחי לויד‘ס.

הסיבה לכך היא "המטריקס". המטריקס היא הסוד המסחרי של קופר נינוה והיא זו שמאפשר לה לתמחר באופן מדויק את ביטוח החבויות - שהוא תחום בעייתי מאוד ולא רווחי בחברות הביטוח. ביטוח חבויות הוא למעשה ביטוח שבו רוכש הביטוח מעביר את חבות הביטוח לחברה וזה חל על מגוון תחומים כמו: חבות מעבידים, אחריות מוצר, צד שלישי, אחריות מקצועית, אחריות מקצועית רפואית, ביטוח דירקטורים, כספים בהעברה ועוד. מאחר ומדובר במעין תחום ערטילאי היכולת לתמחר את הפוליסה היא מורכבת וזהו תחום שחברות הביטוח מדירות ממנו רגלים.

המטריקס היא מערכת משוכללת ויעילה אשר מתאימה במהירות את תנאי החיתום למבוטח (בתחום החבויות), בהתאם לסיווג המקצועי הרלוונטי של המבוטח למשל: חברות כוח אדם, חברות אבטחה, חברות מים וספרינקלרים, שמאי מקרקעין, מהנדסי מים, טכנאי גז, חברות גז ועוד. מדובר בקובץ אקסל גדול ממדים, שמאגד למעלה מ-1,000 מקצועות ומשלחי יד שונים. המטריקס הוא מבנה מסועף של טבלאות חישוב להערכת הסיכון; הוא מפרט תנאי חיתום מותאמים לכל מקצוע ובעל מקצוע, יחיד או חברה. תנאי החיתום מחושבים לפי מחזורי החברה, שכר עבודה, גבולות אחריות, השתתפויות עצמיות, הנחות חתמים בגין מחזור או השתתפויות עצמיות מוגדלות, היסטוריית תביעות ועוד רכיבים הכרחיים. נציין כי כל צוות העובדים בקופר נינוה עבר הכשרה מתאימה שמאפשרת לו לעבוד ביעילות מול מבטחי לויד'ס ולהתאים את הפוליסות לצרכים המדויקים של המבוטחים. המאפיינים של הטבלה הם חלק מהסוד המסחרי של קופר נינוה.

על פי כתב התביעה שהגיש עו"ד אילן בומבך בתחילת 2019, הגיעה לאוזני מנכ"ל קופר נינוה אילן זיו והחתמת הראשית בחברה נינה קודנר, שמועה מפי מספר חתמים מוכרים המצויים עמם בקשרי עבודה, כי ישנה חפרפרת בסוכנות. שמועה זו התבססה על כך שפוליסות ייחודיות של הסוכנות (במובן צורני ותוכני), החלו להסתובב בשוק מצד חברת ביטוח אחרת, במעורבות פעילה של שי זוהר, המשמש כעובד בכיר בקופר נינוה ושל ברוקר גדול בשם price forbes.

לקראת סוף 2019 החל מנכ"ל קופר נינוה לשים לב, כי אכן יש בסיס של אמת לאותה השמועה, זאת בגלל שני נתונים מדאיגים: הראשון, חידושי פוליסות חבות (במספרים גדלים והולכים) בוצעו בסוכנויות אחרות ובחברות ביטוח אחרות, בלי הסבר נראה לעין; השני, לידי הסוכנות הגיעו פוליסות חבות של שלמה ביטוח, אשר לא רק נוסחו צורנית באופן זהה לפוליסות שהנפיקה התובעת, אלא גם המספרים שהופיעו בפוליסות אלה (וכן ההחרגות הייחודיות שהופיעו במטריקס) היו בהתאמה "מופלאה" למספרי המטריקס. בשלב זה הבינו בקופר נינוה כי המטריקס דלפה החוצה. 

על פי כתב התביעה, עולה עוד כי בקופר נינוה השתוממו לראות כיצד שלמה ביטוח החלה להיכנס לענף בעייתי שנמצא תדיר בסיכון גבוה לחברות הביטוח - ענף החבויות - משום שעד ל-2018, עסקה שלמה ביטוח, בעיקרו של דבר, בתחום ביטוח הרכב. בכתב התביעה נכתב: "שלמה ביטוח ביצעה קפיצה מטאורית בתחום החבויות, מהרבעון הראשון של שנת 2019 אל הרבעון הראשון של שנת 2020, בכל הנוגע לכך שברבעון הראשון של שנת 2019 היתה לה הכנסה של 2 מיליון שקל בפרמיות (ברוטו), ואילו ברבעון הראשון של שנת 2020 כבר עמדה הכנסה זו על סך 7 מיליון שקל. מדובר בשיעור גידול בפרמיה, ללא אח ורע בשוק ביטוח החבויות בישראל".

בשלב זה החלו בקופר נינוה לחקור לעומק והצליחו לאסוף מספיק עדויות שמראות כי העובד שי זוהר, אכן העביר את נתוני המטריקס וכן העביר לקוחות לחברות המתחרות - ועכשיו בית המשפט יצטרך להכריע האם אכן כך הדבר.

משלמה ביטוח נמסר: "שלמה ביטוח פועלת מזה שנים ביושרה ובהגינות בלתי מתפשרות על מנת לספק את מוצרי הביטוח הטובים ביותר ואת השירות הטוב ביותר למבוטחנו. צר לנו על הניסיון הבלתי מובן להכפיש את שמנו הטוב. הפרטים נלמדים והנושא יטופל בצירים המקובלים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום