לאחר השקעה של 20.2 מיליון דולר – שתיקה רועמת מצד עמיר שיווק לגבי הבלגן ב-BOL

מאבקי השליטה בחברת הקנאביס נמשכים ■ חרף טענות המנכ"ל המודח תמיר גדו על פגיעה קשה של נציגי עמיר שיווק במוניטין החברה ובתוכנית האסטרטגית שלה, עמיר שיווק טרם מסרה את גרסתה למשקיעים המופסדים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמיר גדו. בשוק הקנאביס מדברים על כך שהוא עזב את BOL
מנכ"ל BOL המודח תמיר גדו. "לחברה יהיה קושי ממשי להמשיך בפעילות הייצור שלה"צילום: אייל טואג

יומיים עברו מאז נחשף ב-TheMarker מאבק השליטה בחברת הקנאביס BOL. אך למרות האירוע המהותי - מחברת עמיר שיווק, שעד כה השקיעה בחברה 20.2 מיליון דולר, אין קול ואין עונה.

ברשות ניירות ערך לא זירזו עד כה את החברה, הנסחרת בבורסה לפי שווי של 240 מיליון שקל, להעביר דיווח לגבי ההתרחשויות האחרונות. יש להניח שברשות יעקבו מקרוב ויבדקו אם החברה הפרה חובות דיווח לגבי נכס שההשקעה בו מהווה כיום פחות מ- 10% מהמאזן, ואם מאבק השליטה, שהמשקיעים התבשרו עליו רק עם הפרסום ב-TheMarker, עשוי להוביל לפגיעה ממשית בשווי ההשקעה ובדו"חות הכספיים של עמיר שיווק.

מכיוון שעמיר שיווק המירה את ההלוואה שהעניקה למניות החברה בדו"חות הבאים של הרבעון השני, היא תידרש לצרף את הדו"חות הכספיים של BOL כחברה כלולה מהותית, וכלל המשקיעים יוכלו לנתח את מצבה הכספי.

בינתיים, המנכ"ל המודח תמיר גדו ומייסד החברה חגי הילמן, המיוצגים על ידי עורכי הדין אבי לוי, ענת בן שטרית וליאור שמואל, אמרו בבית המשפט כי מ"מ מנכ"ל BOL, הוגו גולדמן, אמר לבעלי המניות: "הקופה ממש ריקה. אני חייב את האספה ללא דיחוי, כדי שממש מיד לאחריה יתבצע גיוס הכספים, ולכן חייבים להוציא את הזימון ביום שני כמתוכנן". הבהרה זו שיכנעה את בית המשפט להוציא צו שיאסור כל קבלת החלטות באספה.

עמיר שיווק

כמו כן, השניים צירפו לבית המשפט הודעת טקסט ממאי 2020, ובה הלין גדו בפני נציגו של ליאון קופלר, בעל השליטה בסופר פארם: "מכירות מוצרי החברה לבתי המרקחת של סופר פארם ירדו בשיעור דרסטי – מ-30 אלף יחידות מוצר בחודש לכ-7,000 יחידות בלבד".

ההסבר של נציגו של קופלר הוא מדהים: "סופר פארם ביצעה ויסות מכירות של מוצרי החברה, לאחר שנטען נגדו שהוא עומד להשתלט על שוק מכירות מוצרי הקנאביס הרפואי בישראל, ומכאן הצורך לווסת ולצמצם את היקף המכירות מצדה של סופר פארם".

גדו טוען בפני בית המשפט שהוא פוטר שלא כדין לאחר שהתנגד לניסיונה של עמיר שיווק להחליף ספקים ולרכוש מהם סחורה יקרה פי שניים, וכן מאחר שתלו בו את האשם לירידה במכירות BOL. גדו חשף בפני בית המשפט שבעלי השליטה מצמצמים באופן מסיבי את פעילות המחקר עד הפסקתה כמעט לחלוטין. לטענתו, המחקר מהווה את היתרון התחרותי של BOL בשוק, וצמצומו מסכן השקעה של תושבי חוץ בניסויים הקליניים, בהיקף של 11 מיליון דולר.

עוד טוען גדו כי תחת הניהול החדש ביטלה BOL הזמנה של מכונות מיצוי בעלות של כ-5 מיליון דולר, שעבורן כבר שולמו 2.5 מיליון דולר. עבור גדו, מהלכים אלה פוגעים בתוכנית האסטרטגית שלו להגיע לקיבולת ייצור מקסימלית בסוף 2020. "לחברה יהיה קושי ממשי להמשיך בפעילות הייצור שלה, ולבטח שלא תוכל להרחיב פעילות זו".

כמו כן, לטענת גדו החברה הקפיאה את שיתופי הפעולה שלה עם בתי חולים שונים, ובכך פגעה ביחסי העבודה התקינים עם בתי החולים ומשרד הבריאות, וחשפה את עצמה לסנקציות ולפגיעה חמורה במוניטין שלה. כתוצאה מכך, הוא טוען, התערערו יחסי העבודה ואנשי מפתח בחברה נטשו אותה וגרמו לאובדן היתרון האנושי של החברה.

בשעה שהוויכוח על נכונות טענותיו של גדו תימשך בבית המשפט, תמוה מאוד שעמיר שיווק טרם מסרה את גרסתה למשקיעים, שכבר נחלו הפסד של 30% על השקעתם במניה מתחילת השנה.

בינתיים, עמיר שיווק, שנהנית ממכירות של יותר ממיליארד שקל עוד בטרם נכנסה להשקעה בקנאביס, נלחמת בצוותא עם קופלר ועם כרמית אלרואי, בתו של טייקון הגז יצחק תשובה (שהשקיעה בחברה 11 מיליון שקל ביולי 2017), על מנגנוני הדילול שניתנו למייסדים, ובהם המנכ"ל המודח גדו והילמן. מהדיווחים בבורסה לגבי מצבה של BOL, שבה השקיעו 38 מיליון דולר, עמיר שיווק וקופלר טוענים כי אינם שולטים בחברה. ברבעון הראשון הם ציינו כי הפסידו כ 2.7 מיליון שקל בגין ההשקעה ב-BOL. אך כל הדרמה האחרונה שהתגלתה בבית המשפט נענתה על ידם בשתיקה רועמת.

מרשות ניירות ערך נמסר: "תאגידים מחוייבים לנהוג בהתאם לדיני ניירות ערך החלים עליהם ולדווח על כל אירוע מהותי, לרבות בחברות מוחזקות מהותיות. שיקול הדעת בנושא הזה מסור להנהלת החברה. רשות ניירות ערך מפקחת על דיווחי החברות ועמידתן בהוראות הדין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker