אלשטיין מצמצם חובות בפירמידה: מעמיד למכירה את כל אחזקות דסק"ש בשופרסל - ב-1.5 מיליארד שקל

דיסקונט השקעות מחזיקה ב-26% ממניות שופרסל ■ המכירה תתבצע באמצעות מכרז, שבו מי שיציע את המחיר הגבוה ביותר למניות ירכוש אותן ■ אם המכירה תושלם, דסק"ש תישאר עם שני נכסים מרכזיים: חברת הנדל"ן נכסים ובניין וחברת התקשורת סלקום

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

דיסקונט השקעות (דסק"ש), שבשליטת אדוארדו אלשטיין (כ-78%), החלה היום בתהליך של מכירת חבילה גדולה של מניות קמעונית המזון הגדולה בישראל, שופרסל. נכון לשעה 20:00, מסתמן כי לאור הביקושים הגבוהים, מלוא האחזקה של דסק"ש בשופרסל תימכר ב-23.5 שקל למניה (כ-1.46 מיליארד שקל סך הכל).

דסק"ש, המחזיקה ב-26% משופרסל ששווי השוק שלהן 1.5 מיליארד שקל, הפיצה היום מניות שלה ובכוונתה למכור חבילה כמה שיותר גדולה מהן. ייתכן שאם יהיו מספיק ביקושים, והנחה לא גבוהה מדי על מחיר הפתיחה של המסחר היום בבוקר - דסק"ש תמכור את מלוא האחזקה בשופרסל.

את הפצת מניות שופרסל מבצעת אפסילון חיתום שבשליטת דסק"ש. היא מתבצעת אחרי שעד הבוקר מניית שופרסל עלתה ב–15% — אך היום,  בעקבות ההפצה, היא איבדה 4% לשווי שוק של 5.7 מיליארד שקל.

המכירה, אם תושלם במלואה או באופן חלקי, תסייע לדסק"ש להקטין את החוב שלה לבעלי האג"ח, המסתכם ב–3.7 מיליארד שקל. בעבר ניסתה דסק"ש ליזום עסקות להחלפת אג"ח שלה תמורת מניות שופרסל, אך המהלכים הללו לא הושלמו.

סניף שופרסל בקניון עזריאלי בתל אביבצילום: אייל טואג

עימות בין אלשטיין לרשות ניירות ערך

כיום יש בקופתה של דסק"ש מזומנים בהיקף של 650 מיליון שקל. לאחר פירעונות בהמשך השנה של תשלומים לבעלי האג"ח, ייוותרו בקופתה מזומנים בסך 200 מיליון שקל. האג"ח של דסק"ש נסחרו היום בבוקר לפי תשואות לפדיון דו־ספרתיות של עד 15%, שהיו חוסמות כל אפשרות של החברה למחזר חוב בשוק ההון בריביות סבירות. זאת בעוד הצפי היה כי ב–2021 יהיו חסרים לדסק"ש מזומנים בסך 500 מיליון שקל כדי לעמוד במלוא התחייבויותיה.

כך, המכירה הנוכחית תבטיח לדסק"ש עמידה במלוא התחייבויותיה לפחות עד סוף 2021 — בלי הצורך למחזר את החוב. בתגובה לפרסומים על המהלך, אג"ח מסדרות ו' וי' של דסק"ש עלו היום בעד 5.5% והן נסחרות כעת לפי תשואה לפדיון של עד 11%.

לפני כשנתיים, בקיץ 2018, אלשטיין התעמת עם רשות ניירות ערך. דסק"ש מכרה 16.6% ממניות שופרסל למשקיעים מוסדיים, ובראשם אלטשולר שחם תמורת 848 מיליון שקל — והקטינה את אחזקתה בשופרסל ל–33.6%. דסק"ש טענה אז כי בעקבות המכירה היא איבדה את השליטה בשופרסל, וביקשה להכיר ברווח הון של 1.2 מיליארד שקל. הטענה נשמעה מוזרה בהתחשב בכך שביולי 2018, חודש לאחר אובדן השליטה לכאורה, הביא אלשטיין להדחתו של יו"ר שופרסל, ישראל ברמן; ומינה במקומו את מקורבו, מאוריסיו ביאור.

אלשטיין נקרא לתת הסברים לרשות, אבל בסופו של דבר שיכנע אותה כי אכן איבד שליטה בשופרסל. כך, הוא גם הדיח את היו"ר ברמן ומינה את איש אמונו ליו"ר וגם רשם רווח הון של 1.2 מיליארד שקל. על פי כללי החשבונאות, שקובעים שאובדן שליטה כמוהו כמכירה רעיונית של כלל האחזקות בשופרסל, יש לרשום רווח הון בגין הפער בין שווי המזומן שקיבלה דיסקונט השקעות ממכירת 16.6% ממניות שופרסל ושווי השוק של יתרת האחזקתה בשופרסל (33.5%) לשווי המאזני של האחזקה בשופרסל לפני עסקת המכירה. מאז שופרסל מכרה נתחים נוספים מהחברה, אך המשיכה לשלוט הן בדירקטוריון שלה הן בדירקטוריון של החברה הבת שופרסל נדל"ן.

נכסים ובניין זינקה

לאחר מכירת האחזקות בשופרסל תישאר דסק"ש עם שני נכסים מרכזיים — חברת הנדל"ן נכסים ובניין (70%), המחזיקה ב–25% מגב ים ובקופת מזומנים דשנה של 2 מיליארד שקל (המיועדת בעיקר להשקעות בחו"ל); וכן בחברת התקשורת סלקום (46%) שבה המנכ"ל, אבי גבאי, מבצעי מהלכי התייעלות והשבחה ארוכי טווח.

באחרונה הגדילה דסק"ש את אחזקותיה בנכסים ובניין בהשקעה של כ-70 מיליון שקל וכיום היא מחזיקה בכ-73% ממניות החברה. הגדלת האחזקות נעשתה מתוך הערכה כי נכסים ובניין, הנסחרת במחיר המגלם חצי מהונה העצמי המיוחס לבעלי המניות, מתומחרת במחיר נמוך.

היום - בעקבות הספקולציות של המשקיעים כי הצעד הבא של דסק"ש יהיה רכישת מלוא המניות של נכסים ובניין בניסיון למחוק אותה מהבורסה - קפצה מניית החברה ב–16.4% לשווי שוק של 1.5 מיליארד שקל. עם זאת, מתחילת השנה מניית נכסים ובניין איבדה 32%. מניית דסק"ש עלתה היום ב-32%, לשווי שוק של 660 מיליון שקל בלבד.

במקביל, אלשטיין מנסה להגיע להסכמות עם בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח בסדרות י"ד', ט' ו-ט"ו לצורך גיבוש הסדר חוב, שבמסגרתו המחזיקים יספגו תספורת של לפחות חצי מיליארד שקל — בעיקר למחזיקי אג"ח ט — על חוב של כ-1.9 מיליארד שקל. בשלב זה עדיין אין הסכמות עם בעלי אג"ח.

שופרסל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker