"קסטרו שלחה את יוסי גביזון לקניון ודרשה הטבות - או שהחנות לא תיפתח"

קניון שבעת הכוכבים הגיש תביעה לפינוי חנות קסטרו במתחם ■ בקניון טוענים שקסטרו לא משלמת דמי שכירות וניהול, דורשת הנחות, וסירבה לפתוח את החנות עם הסרת הסגר ■ נגד קסטרו עומדת תביעה דומה מקניון הראל ■ קסטרו: "חברות הקניונים לא הפנימו את צו השעה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי גביזון (משמאל), עם גבי ואתי רוטרצילום: אביב חופי

קניון שבעת הכוכבים בהרצליה, מקבוצת הכשרת היישוב שבשליטת משפחת נמרודי, הגיש לבית משפט השלום בתל אביב תביעה לפינויה של קסטרו מהחנות בקניון. הנהלת הקניון טוענת להפרות בוטות של קסטרו ביחס להסכם השכירות בין הצדדים, שכוללות אי-תשלום של דמי השכירות, דמי הניהול וחשבון החשמל, וכן הותרת החנות סגורה במאי, לאחר הסרת הסגר בשל משבר הקורונה. התובעת טוענת לחוב של כחצי מיליון שקל.

קבוצת קסטרו-הודיס, שבשליטת משפחת רוטר, מפעילה בקניון שבעת הכוכבים חנות גדולה של קסטרו במיקום מרכזי. לפי הסכם השכירות, קסטרו, שהיא שוכר עוגן, התחייבה לשלם עבור החנות ומחסן דמי שכירות חודשיים של כ-83 אלף שקל כולל מע"מ ודמי ניהול של כ-30 אלף שקל (בסך הכל כ-113 אלף שקל), לא כולל תשלום בגין חשבון החשמל השוטף.

בתביעה, שהוגשה על ידי עוה"ד יגאל לונגו ממשרד דוד, לונגו, רזניק ושות', נכתב כי קסטרו לא שילמה דמי שכירות בגין החודשים יוני ויולי (הנהלת הקניון לא דרשה תשלום בגין חודשי הסגר). ואולם, להנהלת הקניון התברר שקסטרו ביטלה את ההרשאה לחיוב , ולמעשה לא איפשרה לגבות את דמי השכירות ודמי הניהול. בנוסף, נכתב כי קסטרו לא פתחה את החנות בקניון עם הסרת מגבלות הסגר ב-7 במאי, בניגוד להתחייבויותיה בהסכם.

חנות של קסטרוצילום: איימי נקדאי

בתביעה מתוארת פגישה לכאורה שנערכה בסוף מאי בין נציגה של קסטרו, יוסי גביזון (מבעלי המניות) לבין הנהלת הקניון. לפי הנכתב, בפגישה הודיע גביזון להנהלת הקניון "בצורה שאיננה משתמעת לשתי פנים", שאין בכוונת קסטרו לשלם את דמי השכירות והניהול המלאים, ושאין בכוונתה לפתוח את החנות או לפנותה. גביזון, כך נטען, התנה את פתיחת החנות בכך הקניון יעניק לקסטרו הטבות, הכוללות מעבר לתשלום דמי שכירות כאחוז מהפדיון בלבד, בשיעורים שקסטרו תקבע.

הנהלת הקניון כותבת בתביעה כי העבירה לקסטרו הצעה בניסיון למצוא פתרון למצב, שכללה קיצור תקופת השכירות של החנות, עמידה במלוא התשלומים החל ביוני 2020 ועד לתום תקופת השכירות המקוצרת, תשלום פיצוי לתובעת בשיעור של דמי שכירות של חודשיים בגין קיצור תקופת השכירות וקבלת הנחה ביחס לדמי השכירות בעבור חודשי הסגר, אפריל ומאי 2020. לפי הנטען, ההצעה לא נענתה.

על רקע האירועים, הנהלת הקניון הודיעה לקסטרו על ביטול הסכם השכירות והיא דורשת פינוי מיידי של הנכסים המושכרים. בתביעה מעלה הנהלת הקניון חשש ביחס למצבה של קסטרו, בעקבות ההפסדים הנצברים. הנהלת הקניון חוששת כי קסטרו "עומדת בפני קריסה, ובהתאם עתידה להמשיך ולהפר את הסכם השכירות ולגרום לתובעת לנזקים".

קניון הראל תובע 862 אלף שקל מקסטרו

התביעה של קניון שבעת הכוכבים נגד קסטרו אינה היחידה. גם הנהלת קניון הראל במבשרת ציון הגישה בתחילת החודש תביעת נגד קסטרו, בסך של 862 אלף שקל. קסטרו מפעילה במקום חנות עודפים גדולה, שמהווה חנות עוגן. התביעה הוגשה בטענה כי קסטרו סירבה לפתוח את הסניף בקניון לאחר שהוסרו מגבלות הסגר במאי. בתביעה נטען כי החנות לא חזרה לפעילות בשל דרישת קסטרו לקבל הוזלה בתעריפי השכירות.

"קסטרו בחרה להמשיך לנקוט בדרך התנהלות סחטנית וכוחנית משהבהירה להנהלת הקניון כי לא תפתח את החנות לפעילות כל עוד לא תתבצע הפחתה דרסטית בדמי השכירות בגין כל יתרת תקופת השכירות", נכתב בתביעה של קניון הראל. "בדרכה הכוחנית ובניסיון נפסד לשפר את תנאיו של חוזה קיים, ביטלה קסטרו את ההרשאות לחיוב חשבון, אינה משלמת את דמי השכירות ואת דמי הניהול ובכך מפרה את הסכם השכירות בהפרות בוטות ויסודיות", נכתב.

קסטרו, כמו שאר החברות האופנה - מתמודדת עם ההשלכות הקשות של משבר הקורונה, שהצטרפו לקשיים אחרים מהם סובל ענף האופנה. קסטרו הפסידה ברבעון הראשון 87 מיליון שקל  - בדומה לסך ההפסד ב-2019 כולה. ההפסדים המשיכו לשחוק את הונה העצמי של הקבוצה, שהסתכם בסוף מארס בכ-453 מיליון שקל. הכנסותיה של קסטרו הסתכמו ברבעון בכ-284 מיליון שקל - ירידה של 22% לעומת הרבעון המקביל ב-2019.

קסטרו: "חברות הקניונים לא הפנימו את צו השעה"

מקסטרו נמסר: "קסטרו מאז ומעולם עמדה בכל התחייבויותיה הכספיות וכך יהיה גם בעתיד. אנחנו מוחים על כך שמנסים להלך עלינו אימה באמצעות התקשורת. אנו תמהים על כך כי חברות הקניונים עדיין לא הפנימו את צו השעה בעולם כולו בכלל, ובישראל בפרט. אנו מצפים יותר מתמיד לאוזן קשבת. כולנו בסירת הקורונה - ולכן, הטענות ודרכי הפעולה הן לא במקום בלשון המעטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker