ערן אזרן

מחזיקי האג"ח של קבוצת דלק יערכו היום (ד') הצבעה, שבה יוחלט האם לאפשר לדלק ולבעל השליטה, יצחק תשובה, לדחות את גיוס ההון עליו התחייבו רק לפני כחודשיים במסגרת הסדר החוב. המחזיקים יוכלו לבחור בין שלוש אפשרויות – התנגדות לבקשתה של דלק לדחיית גיוס ההון, או אישור דחיית הגיוס, תוך בחירה של אחת משתי חלופות. במהלך היום יעבירו המחזיקים לנאמנים את החלטתם. ההצבעה תינעל בתשע בערב.

ביום ראשון ערכה קבוצת דלק שיחת עדכון עם מחזיקי האג"ח ביחס לאפשרות של דחיית גיוס ההון. בשיחה הביעו הגופים המוסדיים - שחתמו עם תשובה על הסדר רק לפני שבועות אחדים ואישרו אותו ברוב גדול - התנגדות לדחיית הגיוס.

דלק אמורה לגייס החודש כ-163 מיליון שקל בהנפקת מניות, לאחר שכבר גייסה 137 מיליון שקל במאי. הבקשה לדחייה פורסמה ברקע לירידות החדות במניית דלק בשבועות האחרונים, שעשויות להביא לדילול משמעותי יותר באחזקותיו של תשובה, ככל שלא יזרים את חלקו (57%) בהנפקה.

עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלק
עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלקצילום: עופר וקנין

אמש פירסמה דלק הצעה מעודכנת ביחס לשתי חלופות לדחיית גיוס ההון: בחלופה הראשונה, יוארך מועד הגיוס עד לסוף ספטמבר, כאשר תשובה התחייב להזרים 60 מיליון שקל לפחות (לעומת 50 מיליון שקל בהצעה הקודמת) - כלומר, מתחת לסכום המותאם לחלקו בחברה. בנוסף, תשולם למחזיקים תוספת ריבית חד פעמית בהיקף של 0.4% לשנה, באופן יחסי לתקופה שמסוף יולי (מועד הגיוס הקבוע בשטר נכון להיום) ועד למועד הגיוס בפועל.

בחלופה השנייה, הגיוס יפוצל לשניים: בסבב הראשון יבוצע גיוס של 60 מיליון שקל עד סוף יולי. אם הגיוס ייערך בדרך של הנפקת זכויות יוארך המועד ב-21 ימים נוספים, לאור דרישת תקנות הבורסה. הסבב השני, בסך ההפרש שבין 163 מיליון  שקל והסכום שיגויס בסבב הראשון, יבוצע עד לסוף ספטמבר. תשובה התחייב להזרים בסבב הראשון הון על פי חלקו (כ-57%), כאשר בשני סבבי הגיוס יחד יזרים תשובה לפחות 60 מיליון שקל.

דלק חתמה במאי על הסדר חוב (תיקון שטרי הנאמנות) עם מחזיקי האג"ח, שלהם היא חייבת כ-6 מיליארד שקל. ההסדר כלל התחייבות של הקבוצה, שמנוהלת על ידי עידן וולס, לבצע שלושה גיוסי הון בסכום כולל של חצי מיליארד שקל. החברה ביצעה גיוס ראשון של 137 מיליון שקל במאי, היא נדרשת לבצע גיוס שני של 163 מיליון שקל החודש, ועוד שני גיוסים של 150 מיליון שקל ו-50 מיליון שקל עד סוף 2020 ועד סוף אפריל 2021 בהתאמה.

דלק פרעה בשבועות האחרונים חובות לבנקים בסכום של 450 מיליון שקל. הפירעון מבוסס בין היתר על מכירת התמלוגים של כריש ותנין, וכן על גיוס ההון של מאי. לאחר הפירעון, לדלק נותר חוב של כ-380 מיליון שקל לבנקים הפועלים, מזרחי טפחות, דיסקונט ונמורה היפני, לא כולל חוב נוסף של חצי מיליארד שקל לבנק BNP. בימים האחרונים עלתה מניית דלק בחדות, ברקע לעסקת שברון-נובל. העלייה אמורה לתמוך בגיוסי ההון בקבוצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker