רשות שוק ההון: לקרנות הפנסיה אסור להעלות דמי ניהול למפוטרי קורונה במשך שנה

הוראת השעה שפורסמה היום מאריכה את האיסור על העלאת דמי ניהול מחצי שנה ממועד הפיטורים לשנה שלמה ■ "כתוצאה מהתמשכות משבר הקורונה עובדים רבים הוצאו לחל"ת או נמצאים במצב אבטלה - וזאת למשך תקופה שצפוי כי תימשך יותר מששה חודשים"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אשה בתל אביב
אשה בתל אביב (אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לנאמר)צילום: עופר וקנין

רשות שוק ההון הודיעה היום (ג') על כך שהיא מאריכה את תוקפה של ההוראה שאוסרת על קרנות הפנסיה להעלות את דמי הניהול לעובדים שפוטרו או שהוצאו לחל"ת מששה חודשים ל-12 חודשים. כלומר, במשך שנה ממועד הפיטורים או ההוצאה לחל"ת אסור יהיה לקרן הפנסיה להעלות את דמי הניהול.

ברשות שוק ההון ציינו כי "בשל המצב בו נתון המשק כתוצאה מהתמשכות משבר הקורונה עובדים רבים הוצאו לחל"ת או נמצאים במצב אבטלה וזאת למשך תקופה שצפוי כי תימשך יותר מששה חודשים. בעקבות כך, יוצאת רשות שוק ההון בהוראת שעה להארכת תקופת השמירה על ההנחה בדמי הניהול משישה חודשים ל-12 חודשים".

במקרים בהם מופסקים תשלומים לחיסכון הפנסיוני, קרנות הפנסיה נוהגות אוטומטית להעלות את דמי הניהול למקסימום האפשרי בחוק - 0.5% מהצבירה ו-6% מההפקדות. לשם השוואה, דמי ניהול אלה הם יותר מפי שניים לעומת דמי הניהול הממוצעים שגובות קרנות הפנסיה. כך למשל,  דמי הניהול הממוצעים בקרנות הפנסיה ב-2018 היו 0.21% מהצבירה ו-2.39% מההפקדות.

בחוזר שפירסמה הרשות ב-2017 נקבע ככי העובדים זכאים לשמור על דמי הניהול שהיו להם לפני הפיטורים למשך חצי שנה ממועד סיום עבודתם. החוזר נכנס לתוקף באפריל 2018 ויש מקרים עליהם הוא לא חל – בין היתר מי שהתחילו לעבוד לפני כן ויש להם הסכם דמי ניהול ישן - וכך גם לא תחול הוראת השעה הנוכחית.

בחודשים האחרונים היו מפוטרים שדיווחו על כך שהעלו להם את דמי הניהול מבלי שחלפה חצי שנה ממועד הפיטורים. עם זאת, סביר כי לא מדובר במספר רב של מקרים ואם יתברר שזה לא כך, בכוונת רשות שוק ההון לבחון את הנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker