רציו ודלק קידוחים בעלייה דו-יומית של יותר מ-60% - האם החגיגה בגז מוצדקת?

עסקת שברון-נובל אנרג'י הפיחה אופטימיות רבה בקרב משקיעי הגז ■ מדד האנרגיה זינק תוך יומיים ב-30% ■ האופטימיות מיוחסת להערכה שכניסת שברון לישראל תתמוך בביצועי המאגרים בשנים הבאות ■ גורם בענף האנרגיה: "העסקה חיובית, אך לא תתרום לשותפויות הישראליות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת לווייתן
אסדת לווייתןצילום: JACK GUEZ / AFP

עסקת שברון-נובל אנרג'י דחפה את מניות הגז ליום שני של עליות יוצאות דופן. מניות השותפות בלווייתן – רציו ודלק קידוחים – זינקו במסחר בכ-26% ו-30% בהתאמה. רציו השלימה עלייה דו-יומית של 63%, ודלק קידוחים בעלייה של 61%. העליות הביאו את שווי רציו ודלק קידוחים בהתאמה ל-1.5 מיליארד שקל ו-5.6 מיליארד שקל. מדד הגז והנפט החבוט זינק תוך יומיים ב-30%.

ענקית האנרגיה שברון הודיעה אתמול על הסכם לרכישת נובל אנרג'י, השותפה במאגרי לווייתן, תמר ואפרודיטה. שברון תשלם לבעלי המניות של נובל כ-5 מיליארד דולר בעסקת מניות. הסכם הרכישה כבר אושר בדירקטוריונים, והוא יובא לאישור בעלי המניות של נובל. הרכישה נעשית ברקע לקשיים מהם סובלת נובל בשל משבר הקורונה והצניחה במחירי האנרגיה בעולם, שהביאו אותה להפסדים של מיליארדי דולרים.

כניסתה של שברון לפעילות בישראל באמצעות רכישת נובל מפיחה אופטימיות רבה בקרב משקיעי הגז בבורסה. את האופטימיות אפשר לייחס למספר סיבות – אחת מהן היא ההערכה שמעורבותה של ענקית אנרגיה גלובלית תתמוך בביצועי המאגרים בשנים הבאות – ותסייע, אולי, בקידום פרויקט יצוא גז גדול לאירופה, באמצעות צינור האיסט מד שמקדמות ישראל, קפריסין, יוון ואיטליה או קומבינציה של כלל מאגרי הגז במזרח הים התיכון.

סיבה שנייה היא הערכה כי כניסתה של שברון למאגרים תסייע לדלק קידוחים ולרציו לבצע מימון מחדש של החוב בלווייתן. זאת, חרף העובדה שתנאי הבסיס במאגר לא השתנו - והסיכון המיוחס לחוזי היצוא למצרים ולירדן עדיין עומד בעינו. דלק קידוחים נמצאת ברואד שואו לגיוס של 2.5 מיליארד דולר; בעוד רציו – לפי דיווחיה הקודמים – במגעים לנטילת הלווה של 600-650 מיליון דולר למיחזור החוב. עד עתה, המשקיעים חששו כי שתי החברות יתקשו בהשלמת המימון מחדש – ואם יצליחו, החשש היה שהריבית הגבוהה תנגוס ברווחי החברות.

מניית רציו

"עסקה חיובית, אך לא תתרום לשותפויות"

עסקת שברון-נובל הקרינה לחיוב גם על השותפות במאגר תמר, שבו נובל שותפה (25%) ומשמשת כמפעיל. ישראמקו בעלייה דו יומית של יותר מ-10%, תמר פטרוליום בעלייה דו יומית של כ-14%; ואלון גז בעלייה של 14%. גם מניית קבוצת דלק השלימה עלייה דו יומית של 33%. שווי הקבוצה – שחתמה באחרונה על הסדר חוב עם מחזיקי האג"ח שלה (תיקון שטרי הנאמנות) – עולה ל-1.2 מיליארד שקל. גם האג"ח של החברה בעלייה דו יומית של יותר מ-20% בחלק מהסדרות.

העליות נרשמות בעקבות הזינוק בנכס הבסיס של קבוצת דלק – שותפות דלק קידוחים; וכן על רקע ההערכה כי העליות במניה יסייעו לקבוצה להשלים את גיוסי ההון עליהם התחייבה השנה. העליות במניית דלק קידוחים טובות מאוד למחזיקי האג"ח, להם דלק חייבת כ-6 מיליארד שקל. המחזיקים אמורים לקבל בהסדר, ולאחר פירעון החובות לבנקים, שעבוד על 40% ממניות דלק קידוחים. לאחר העליות החדות, שווי הבטוחה למחזיקי האג"ח עלה לכ-2.3 מיליארד שקל.

למרות החגיגה, גורם בשוק האנרגיה העריך שאין סיבה כלכלית אמיתית לעליות החדות: "עסקת שברון נובל היא חיובית - אבל לא תתרום מהותית לשותפויות הישראליות", אמר. ואכן, העליות החדות כעת במניות הגז נשענות בעיקר על תקוות וציפיות. עדיין לא ברור מה תהיה האסטרטגיה העסקית של שברון ביחס למאגרים במזרח הים התיכון, והאם היא מתכוונת לרכז תשומת לב משמעותית בנכסים, במיוחד לאור פעילותה במדינות ערב.

מניית דלק קידוחים

בראיון אתמול לרשת CNBC, מנכ"ל שברון, מייקל ווירת' לא שלל את האפשרות לקידום פרויקט יצוא גדול לאירופה – אך לא הצהיר על תוכניות ספציפיות של שברון בעניין: "מזרח הים התיכון הוא אזור רווי בהידרוקרבונים – ולווייתן הוא אחד מכמה תגליות גדולות באזור. הגז כבר היום זורם לכמה מדינות - ישראל, ירדן ומצרים, ובהחלט, יש תוכניות ומאמצים לבנות צינור גם לשוק האירופי. העולם מתקדם להפעלה של תחנות כוח בגז. לכן, אנחנו חושבים ש(רכישת נובל) היא צעד מרגש לעתיד. יש נכסים שאפשר להפעיל אותם במשך עשורים".

לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר של אי.בי.אי ציין כי העליות ביומיים האחרונים מבטאות את תחושת האופטימיות של המשקיעים. "ברמה המסחרית, המניות סבלו ממומנטום שלילי ברקע לסיכון הגלום בקושי בחתימת הסכמי המימון מחדש של לווייתן, ובמובן זה עסקת נובל–שברון שמה חותמת של אחת מענקיות האנרגיה בעולם על איכותם של המאגרים.

"בסקירה שפירסמנו לפני כשבועיים ציינו, כי המודלים שלנו מראים פוטנציאל תשואה של בין 30% ל-60% במניות בסקטור, בהסתמך על תרחיש הבסיס הפסימי שלנו. בהנחה שהסכמי המימון של לווייתן אכן ייחתמו, מחירי המניות בשוק שאחרי העליות אינם מנותקים בכלל מהמודל וברור ש'תרחיש שברון' שלא תומחר מהווה הפתעה חיובית. שווה לציין כי בימים שלפני ההודעה על העסקה יתרות השורט על המניות של דלק קידוחים ודלק קבוצה היו ברמות גבוהות מאוד וניתן לייחס חלק משמעותי מהמהלך גם לתופעת השורט סקוויז".

נועם פינקו, אנליסט האנרגיה של פסגות ציין: "בגדול, מניות הגז היו במחיר מאוד נמוך, גם בגלל ההתפתחויות בשוק האנרגיה ובעיקר בגלל צורכי המימון מחדש של דלק קידוחים ורציו למאגר לווייתן. השוק כנראה מאמין שכניסת שברון ללווייתן תקל על יכולת המיחזור של השותפות בלווייתן, ייתכן שבצדק לאור עוצמתה של שברון, ולכן במידה וזה אכן יקרה אז אחת המשקולות העיקריות סביב המניות תוסר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום