הישראלים מגלים את הביטוח טק: כלל, פסגות והפועלים ישקיעו 60 מיליון דולר בהיפו - לפי שווי של 1.5 מיליארד

קרן FinTLV יחד עם כלל, פסגות והפועלים ישקיעו בסך הכל כ-150 מיליון דולר בהיפו, חברת ביטוח אינטרנטית שפועלת בחו"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסף ונד HIPPO
אסף ונד, מייסד משותף ומנכ"ל היפוצילום: מירי אקשטיין

כלל ביטוח, פסגות ובנק הפועלים יחד עם משקיעים נוספים ישקיעו כ-150 מיליון דולר בחברת היפו (Hippo), לפי שווי של 1.5 מיליארד דולר. ההשקעה מבוצעת דרך קרן פינ טי אל וי (FinTLV), כאשר כלל, פסגות ופועלים שוקי הון ישקיעו 60-50 מיליון דולר. לפני כשנה, ביולי הקודם, גייסה החברה כבר 100 מיליון דולר מה שמוביל את סך ההשקעות בה עד היום ל-359 מיליון דולר. 

היפו מספקת פתרון טכנולוגי לביטוח בתים עבור בעלי בתים בארה"ב, מוצר שכולל ביטוח תכולת דירה וביטוח מבנה. החברה משתמשת במאגרי מידע פתוחים ולמידת מכונה כדי לבצע חיתום מהיר ומדויק לנכס. "יש לנו מידע רב יותר מאשר לשמאים שהיו מגיעים הביתה כדי להעריך את שווי הנכס", אמר בעבר ל-TheMarker היזם אסף ונד. "בנוסף, ביקור של שמאי בחברות הביטוח המסורתיות הוא אירוע חד־פעמי, אם בכלל, ואילו אנחנו משתמשים במידע כדי לעקוב ולהעריך מחדש את מצב הנכס באופן קבוע. אם למשל בנית בריכה - אנחנו נראה את זה בצילומי אוויר ונשלח לך עדכון לפוליסה בהתאם, כדי שתישאר מבוטח".

את היפו הקימו אסף ונד ואיל נבון בשנת 2015, החברה מעסיקה 150 עובדים אך אין לה משרדים בישראל. החברה מבטחת כיום מאות אלפי בתים ומדווחת על צמיחה של מאות אחוזים בשנה. היפו מוגדרת Managing General Agent - רישיון שאינו קיים בישראל. הפוליסה, ובכלל חישובי האקטואריה, החיתום והטפסים, הם מוצרים של היפו, וכלל התקשורת והתביעות מבוצעות מולה ישירות. ואולם כדי לכסות את עלויות התביעות, היא משלמת למבטחי המשנה כמו מוניק־רה וסוויס־רה, והם מעניקים את תוקף הכיסוי הביטוחי לפוליסה.

מיליארדים

החברה משתמשת גם באמצעים של בית חכם, כדי לנטר באופן רציף את הבית (למשל לזהות נזילות או שריפה) וכן פועלת פרואקטיבית מול המבוטחים - היינו טרם התביעה. "אנחנו מאמינים שביטוח צריך לעבור את אותם תהליכים שעוברת הרפואה — במקום להגיב למחלה, למנוע אותה מלכתחילה", הסביר ונד, "הרי אם אני משלם לך כעת על נזילה, זה אומר שאתה כבר שלושה שבועות לא בבית, והספה והבגדים נהרסו וגם עליהם אצטרך לפצות אותך. אז אנחנו מספקים ביטוח פרואקטיבי, וכל לקוח שלנו מקבל ערכה של סנסורים חכמים לגילוי עשן, דליפות מים ותנועה, לצורך ניטור עצמי".

מלבד חברות הביטוח הגדולות והוותיקות בארה"ב, כמו אולסטייט וסטייט פארם, להיפו יש יריבה אחת משמעותית, ישראלית גם כן - חברת למונייד (Lemonade), שהנפיקה באחרונה ונסחרת בשווי של יותר מ-4 מיליארד דולר.

למונייד בנתה מותג אהוד שמבוסס על מנגנון רווחיות שונה מזה המסורתי של חברות הביטוח: במקום שהרווחיות שלה תהיה תלויה בפער בין דמי הביטוח שהיא גובה לבין הכסף שיוצא מהקופה לתשלום על תביעות הלקוחות (דבר המייצר מוטיבציה שלילית להיענות לתביעות), החברה מצהירה כי היא לוקחת 25% מכל פרמיה לתפעול החברה, ושאר הכסף נועד לתשלום תביעות. הכסף שנותר בקופה נתרם לעמותות לפי בחירת המבוטחים.

מנכ"ל פסגות, ראובן קפלן
מנכ"ל פסגות, ראובן קפלןצילום: עופר וקנין

המשקיע גיל ארזי מ-FinTLV עומד על ההבדלים: "למונייד מתמקדת בביטוח לשוכרים בעוד שהיפו מתמקדת בביטוח לבעלי הבתים. אנחנו שמחים כמובן בהצלחת ההנפקה של למונייד אבל לטעמנו המודל העסקי של היפו עדיף באופן ניכר: שוק הביטוח לבעלי הבתים גדול בהרבה מביטוחי השוכרים (מאה מיליארד דולר לעומת 3.5 מיליארד דולר). מעבר לזה לביטוח בעלי דירות יש אורך חיים ארוך יותר (LTV), נאמנות גבוהה יותר וסכום הביטוח גבוה יותר". 

הגיוס של היפו חריג גם בהיבט החברות המשקיעות: את הסבב הובילה כאמור קרן FinTLV, שמתמחה בתחום האינשור-טק, יחד עם המוסדיים הישראלים כלל ביטוח ופיננסים ובית ההשקעות פסגות. עוד מוסדיים שהשתתפו בגיוס הם פועלים שוקי הון, וחברת הביטוח הבינלאומית MS&AD. קרנות הון סיכון שהתתפו בגיוס כוללות את קרן הפינטק Ribiit Capital ודראגוניר. בעבר השקיעו בהיפו קרנות כמו GGV, בונד קפיטל וזאב ונצ'רס של אורן זאב, רובם ככולם השתתפו גם בסבב זה. 

יורם נוה מנכ"ל כלל ביטוח מסר: "ההשקעה הפיננסית שביצענו לטובת עמיתי החברה, היא גם בסינרגיה מלאה עם ליבת הפעילות של כלל". יוסי דורי מנהל חטיבת ההשקעות בחברה הוסיף: "בסביבה עסקית של ריביות נמוכות ושוק סחיר בו היצע השימושי לכסף מצטמצם, ישנה חישבות מכרעת להשקיע בהשקעות לא סחירות ובפרט בתחום הטכנולוגיה, שמתפתח בקצב מתגבר ומשפיע על חיינו בכל תחום". 

ראובן קפלן מנכ"ל פסגות אמר: "אלו בדיוק ההשקעות שמעניינות אותנו אסטרטגית - חברות חדשניות, צומחות, עם מודל עסקי ייחודי ברמת תשואה-לסיכון טובים. מערך ההשקעות הלא סחירות בפסגות ימשיך להבי לעמיתים שלנו גם השקעות מתחום הפינטק שהוא עולם צומח עם הזדמנויות רבות". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker