ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

עד לא מזמן, כשעוד ניתן היה לנסוע לחופשה באירופה, זה לא היה מחזה נדיר להיתקל בחנויות שם בדרישה להקליד את הקוד הסודי של כרטיס האשראי בעת ביצוע הרכישה, וגם המסוף נראה שונה לחלוטין ממה שהוא נראה בישראל. אף שלא ברור כרגע מתי נוכל לחזור לנסוע, לפחות המסופים בחנויות בישראל ייראו בעתיד הקרוב בדומה לאירופה.

השינוי הוא התאמתם לתקן ה-EMV שנחשב למתקדם יותר ונפוץ כבר שנים בעולם המערבי וכעת, באיחור מה, מגיע גם לישראל. תקן ה-EMV נחשב למאובטח יותר וגם מאפשר לבצע עסקות ללא מגע וגם באמצעות טלפונים סלולריים או מכשירים לבישים, כמו שעונים. ביצוע עסקות מסוג זה בבתי עסק, למעט ברכישה טלפונית או באינטרנט, בסכום העולה על 300 שקל מחייב הקשת קוד סודי.

במסגרת המתווה שפירסם בנק ישראל בנובמבר האחרון למעבר המשק לתקן החדש, בתי העסק הגדולים נדרשים להטמיע אצלם את הטכנולוגיה עד סוף נובמבר 2020. לכן, הגם שעד כה שיעור עסקות ה-EMV מכלל העסקות לא גבוה ועומד על 9%, מזהים בבנק ישראל מעבר הדרגתי לתקן החדש במגזרי הפעילות השונים ובהם רשתות מזון, חנויות אלקטרוניקה, רשתות אופנה וספורט. בבנק ישראל מציינים שהם צופים שכמות בתי העסק והמסופים שתומכים במנגנון יגדל משמעותית בחודשים הקרובים, על רקע הדד ליין המתקרב בנובמבר.

כחלק מהתוכנית הכלכלית למשק על רקע משבר הקורונה, נכלל גם תקציב מענקים לעסקים קטנים שישדרגו מסופים לטכנולוגיית EMV. כך, עסקים שמחזור הסליקה שלהם בשנת 2019 היה נמוך מ-100 מיליון שקל ושעומדים בתנאים הנוספים, בהם עסקים הסולקים באמצעות מסוף פיזי שאינו כולל חומרת EMV, זכאים ממשרד הכלכלה להחזר בגובה של 80% מסך ההוצאה למסוף ועד לתקרה של 2,500 שקל.

כמו כל טכנולוגיה חדשה, המעבר מעורר חבלי לידה, ובהם גם שינוי הרגלי הציבור שלא תמיד זוכר את הקוד הסודי של כרטיס האשראי ולא רגיל להקיש אותו בעת הרכישה - אלא רק בעת משיכת כסף מזומן מהכספומט. לכן, ניתן לראות שבחלק מהרשתות, שכבר עברו, תורים בקופה שמקורם בלקוחות שמנסים להיזכר בקוד הסודי לצורך התשלום.

כדי להקל על הלקוחות את ההסתגלות לשינוי בשיטת התשלום בבתי העסק, דרש בנק ישראל מהבנקים ומחברות כרטיסי האשראי לאפשר לקבוע את הקוד הסודי של כרטיס החיוב החכם (כרטיס עם שבב), וניתן לעשות זאת עבור כל הכרטיסים, הבנקאיים והחוץ בנקאיים, באמצעות הכספומטים של הבנקים. מאז אוקטובר 2019 בוצעו כ-20 אלף החלפות של הקוד הסודי בממוצע בחודש וסך הכל כ-200 אלף איש כבר ביצעו את ההחלפה. "אנו קוראים לציבור הלקוחות לוודא שהם זוכרים את הקוד הסודי שלהם ולבחון אם ברצונם להתאים עבור כרטיסי החיוב שלהם קוד סודי באופן עצמאי, בתהליך פשוט וידידותי" אומרים בבנק ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker