מניות הגז זינקו עד 25%: "עסקת שברון-נובל היא גיים צ'יינג'ר לתעשייה"

דירקטוריון נובל אישר את מכירתה לשברון בפרמיה של 8% על מחיר השוק, בכפוף לאישור בעלי המניות. מאז 2015 הפסידה נובל כ-10 מיליארד דולר, ומצבה הפיננסי הידרדר; בכיר בענף: "השאלה איך יגיבו לעסקה בעולם הערבי"

ערן אזרן
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דגל של שברון מחוץ לבניין של החברה בטקסס, ארה"ב, ב-2018
דגל של שברון מחוץ לבניין של החברה בטקסס, ארה"בצילום: בלומברג

"כניסתה של שברון לפעילות בישראל היא גיים צ'יינג'ר. אלו חדשות מצוינות לתעשיית הגז המקומית. שברון היא חברה גלובלית שיכולה לקדם פרויקטי ענק בקלות. השאלה המרכזית היא איך יגיבו בעולם הערבי לעסקה, והאם שברון תצטרך למכור את הנכסים בישראל בשלב מאוחר יותר. יכול להיות שכבר התקדמנו; אולי כבר היום אין חששות מחרם משקיעים של העולם הערבי בשל מעורבות בישראל", כך אמר היום גורם בכיר בענף האנרגיה.

ענקית האנרגיה שברון הודיעה היום על הסכם לרכישת נובל אנרג'י האמריקאית, השותפה במאגרי לווייתן ותמר בישראל. עבור מניותיה של נובל, תשלם שברון כ-5 מיליארד דולר. הסכם הרכישה - שהוא למעשה השתלטות של שברון על נובל – נחתם ברקע לקשיים מהם סובלת נובל בשל משבר הקורונה והצניחה במחירי האנרגיה בעולם, שהביאו אותה להפסדים של מיליארדי דולרים. בתגובה, מניית נובל מזנקת במסחר בוול סטריט.

העסקה בין שברון לנובל אושרה פה אחד על ידי הדירקטוריונים, והיא צפויה להיסגר ברבעון הרביעי של 2020. העסקה כפופה לאישורים רגולטוריים שונים, וכן לאישור בעלי המניות של נובל. רכישת נובל תגדיל את עתודות הנפט והגז המוכחות של שברון בכ-18%. העסקה מגלמת תמורה של 5 דולרים לכל חבית נפט בפורטפוליו הנרכש (או שווה ערך לפט). בשקלול חובותיה הכבדים של נובל, כ-8 מיליארד דולר, שווי העסקה יסתכם בכ-13 מיליארד דולר.

ידה של שברון על העליונה

עסקת נובל-שברון דוחפת היום את מניות הגז לעליות יוצאות דופן – כנראה על רקע הערכה שמעורבותה של ענקית אנרגיה גלובלית תתמוך בביצועי המאגרים בשנים הבאות – ואולי אף תתמוך באופן מיידי במימון מחדש של החוב בלווייתן על ידי דלק קידוחים ורציו.

מניית רציו זינקה ב-25%; דלק קידוחים בכ-23%; קבוצת דלק ב-15%, אנרג'יאן ב-4.6%, תמר פטרוליום בכ-6% וישראמקו ב-5%. גם איגרות החוב של קבוצת דלק זינקו עד 9%. האג"ח של רציו עלו בכ-3%.

שברון ביצעה ב-2019 עסקה גדולה עם קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה. במסגרת העסקה, מכרה שברון את נכסי הגז והנפט שלה בים הצפוני לדלק בכ-2 מיליארד דולר (בתמורה לכ-11 דולרים לכל חבית נפט מוכחת בפורטפוליו – כלומר, פי שתיים מעסקת שברון-נובל). כעת, שברון צפויה להיות שותפתה של דלק בישראל, ככל שדלק תצלח את המשבר העמוק. הזינוק במניית דלק היום עשוי לתמוך בגיוס ההון, בסך 163 מיליון שקל, שדלק התחייבה לבצע החודש.

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

"בגידה באמון המשקיעים"

אחת השאלות המרכזיות כעת מבחינת שברון, היא מה תהיה תגובת המשקיעים הערביים למעורבות החדשה שלה בישראל. מומחה האנרגיה, ד"ר אנאס אלחאג'י, כינה היום בחשבון הטוויטר שלו את הרכישה של שברון כ"בגידה באמון המשקיעים". לשברון פעילות ענפה במזרח התיכון, הכוללת רישיונות קידוח באזור החיץ בין כוויית לסעודיה. פעילות זו הופסקה ב-2015 בעקבות סכסוך בין המדינות, אך חודשה בתחילת 2020, ולפי אתר החברה היא מיועדת לחזור לרמות הקודמות תוך שנה-שנתיים. מאז 2012 החלה החברה לחפש נפט באזור הכורדי בעיראק.

האנליסטית אלה פריד מלאומי שוקי הון העלתה אפשרות לפיה שברון תפעל למכור את אחזקותיה בישראל. "רוב הסיכויים הם שהפעילות בישראל תימכר. במקרה כזה, יהיה קשה מאוד למצוא חלופה ראויה לנובל", אמרה פריד. עם זאת, לפי ההודעה של שברון, נראה שאין בכוונתה למכור – לפחות לא באופן מיידי – את תמר או לווייתן. בהודעה נכתב כי המאגרים בישראל מגוונים את תיק הנכסים של שברון, והם צפויים לייצר תשואות גבוהות עם תזרימי מזומנים חזקים.

אסדת הקידוח לווייתן
אסדת הקידוח לווייתןצילום: מארק ישראל סלם

פריד הוסיפה: "כיאה לעידן קונסולידציה, חברות הענק פונות לרכישת חברות איכותיות שהשווי שלהן נפגע דרמטית. אם אכן תצליח שברון לרכוש את נובל בעסקת מניות בלבד ובפרמיה שאינה גבוהה משמעותית מהמחיר הנוכחי, היא תעשה עסקה מצוינת. שברון - בניגוד לנובל - ירדה בשיעור של 28% בשנתיים האחרונות, בעוד נובל איבדה כ-72%.

"שברון יוצאת בשנים האחרונות ממאגרי נפט בשלים, דוגמת הנכסים שמכרה לאיתאקה (קבוצת דלק) בים הצפוני. חברות הענק האמריקניות מעדיפות לחזור לצפון ודרום אמריקה ולאזורים עתירי פוטנציאל המכונים על-ידם HUB-WORTHY (אתרים ראויים לפיתוח לצורך הפיכתם להאב). שברון גילתה בשנים האחרונות עניין בפוטנציאל ההאב המצרי עם פזילה לאפריקה המתפתחת. אנו זהירים ביחס לנוכחותה של שברון בישראל, יותר מאשר במדינות שכנות כמו מצריים - בגלל העדפתה למדינות עם רגולציה פחות נוקשה ושאיפתה להיכנס לאפריקה. בנוסף לכך, בהתאם לניסיון במיזוגים ורכישות קודמות בענף, חלק מהנכסים המקוריים בעסקה נמכרו כעבור כמה שנים", אמרה פריד.

הקורונה הכתה בנובל

משבר הקורונה ומלחמת המחירים בשוק הנפט בתחילת השנה היכו בנובל אנרג'י, שמנוהלת על ידי דיוויד סטובר. נובל מתמודדת עם ירידה בתזרימי המזומנים והפגיעה בתעשיית פצלי השמן בארה"ב, שבה נובל פעילה מאוד. מתחילת השנה נפלה מניית נובל בכ-60%, כך שהחברה נסחרת לפי שווי של 4.6 מיליארד דולר בלבד - רחוק מאוד משווי של 20 מיליארד דולר ב-2015. בחמש השנים האחרונות איבדה המניה 75%.

מרחיבה את הפורטפוליו

בעקבות הירידה במחירי הנפט, נובל ספגה הפסדים עמוקים, שפגעו בחוסנה הפיננסי ואילצו אותה לממש נכסים. החברה רשמה ברבעון הראשון של 2020 הפסד חשבונאי (GAAP) של 4 מיליארד דולר, שנבע מירידת ערך בשווי נכסיה. מאז 2015 ההפסדים של נובל הצטברו לכ-10 מיליארד דולר. ההפסדים שחקו את הונה העצמי ל-4.4 מיליארד דולר בסוף מארס 2020.

עיקר הבעיות של נובל מיוחסות לפעילות הפקת הנפט מפצלי השמן בארה"ב, שהופכת להפסדית כאשר מחיר הנפט יורד מתחת לכ-35 דולר. לנובל חשיפה גדולה לשוק פצלי השמן: ב-2015 רכשה נובל בעסקת מניות את חברת פצלי השמן רוזטה ריזורסס ב-2.1 מיליארד דולר ונטלה את החוב שלה, בסך 1.8 מיליארד דולר. ב-2017 רכשה נובל את קלייטון ויליאמס ב-2.7 מיליארד דולר. הרכישות הגידלו המינוף של נובל, והגבירו את רגישותה לשינויים במחירי הנפט.

אלה פריד
אלה פרידצילום: עופר וקנין

בעקבות המצב בשוק הנפט והגז, נובל הודיעה השנה על הפחתת תקציב ההשקעות שלה ל-2020 ביותר מ-50% ל-850-750 מיליון דולר. בנוסף, החברה חתכה את הדיווידנד לרבעון הראשון; קיצצה 20%-10% בשכר הבכירים; ומיישמת תוכנית להתייעלות בהוצאות. באפריל הוציאה נובל לחופשה 30% מכוח האדם שלה בארה"ב בעקבות המגפה, והודיעה כי תפעל להתייעלות בכוח האדם.

בים של אי ודאות, הפעילות בישראל המשיכה להיות עבור נובל עוגן רווח יציב וחזק בעיקר בשל חוזי הגז שנחתמו עם חברת החשמל. נובל מחזיקה ב-25% ממאגר תמר, 40% מלווייתן וב-35% ממאגר אפרודיטה שבקפריסין. גם היום ממשיכה חברת החשמל לשלם לשותפות בתמר, ובכללן נובל, מחיר גבוה של 6.3 דולרים ליחידת חום או 4.8 דולרים לשותפות בלווייתן. זאת, בשעה שבארה"ב מוכרת נובל גז ב-1.7 דולרים ליחידת חום בלבד.

שברון: מענקיות האנרגיה הגלובליות

בשונה מחברות אחרות, שברון הגיעה אל משבר הקורונה במצב פיננסי חזק ובמינוף נמוך –מאפיינים שמאפשרים לה לנצל הזדמנויות עסקיות ולצבע עסקות גדולות. בעקבות משבר הקורונה, נחתך שווי השוק של שברון ב-55% מתחילת השנה ועד 23 במארס, אך מאז התאוששה המניה ב-61%. בסוף 2019 דיווחה החברה על שיא בתפוקת האנרגיה: תפוקה השקולה ל-3.06 מיליון חביות ליום. היא חילקה דיווידנדים וביצעה רכישות חוזרות בהיקף של 13 מיליארד דולר ב-2019.

אסדה של שברון
אסדה של שברוןצילום: Mary Altaffer/אי־פי

שברון - שנסחרת לפי שווי של 163 מיליארד דולר - היא אחת מחברות הנפט הגדולות בעולם. לחברה הכנסות של 146 מיליארד דולר בשנה, ונכסים ברחבי העולם בתחומי קידוח, זיקוק, שיווק של נפט ודלק, הפקת כימיקלים ועוד ביותר מ-180 ארצות. היא אחת החברות שנוצרו כתוצאה מפירוקה של סטנדרד אויל, מונופול הנפט האמריקאי של ג'ון ד. רוקפלר שפורק ב-1911. היא דורגה במקום השני בין החברות המזהמות בעולם לפי דירוג של העיתון הבריטי "גרדיאן" אשתקד.

בשנות ה-30 קיבלה שברון, שהחלה את פעילותה בקליפורניה במאה ה-19, רישיונות חיפוש נפט בסעודיה. בשנת 2000 היא התמזגה עם חברת טקסאקו בעסקה בשווי של 45 מיליארד דולר, ונהפכה לחברת הנפט השנייה בגודלה בארה"ב והרביעית בעולם מבין חברות הנפט הבורסאיות.

נכסיה של שברון חובקים עולם: בסיס פעילותה הוותיק בארה"ב, עם מטה ביוסטון, טקסס; פעילות חיפוש וקידוח בים הצפוני, באפריקה, המזרח התיכון, אמריקה הלטינית ועוד; מרכזי מחקר ופיתוח בסקוטלנד, ארה"ב ואוסטרליה. לחברה שותפות עם חברת הנפט הממשלתית בוונצואלה; ופעילויות קידוח ושאיבה בארגנטינה, ברזיל ומקסיקו. בנוסף, היא מפעילה תחנות דלק תחת שלושה מותגים: שברון, טקסאקו וקלטקס. נכון ל-2018, בבעלותה כ-7,800 תחנות בארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום