דרמה בשוק הגז: שברון רוכשת את נובל אנרג'י בכ-5 מיליארד דולר

נובל מחזיקה במאגרי תמר ולווייתן, והרכישה נעשית ברקע הקשיים שמהם היא סובלת בשל משבר הקורונה; מאז 2015 הפסידה נובל כ-10 מיליארד דולר; אם בעלי המניות של נובל יאשרו את ההצעה - זו תהיה העסקה הגדולה ביותר בתעשיית הנפט מאז החלה המגפה

ערן אזרן
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסדת הקידוח לווייתן
אסדת הקידוח לווייתןצילום: מארק ישראל סלם

דרמה בשוק הגז: ענקית האנרגיה שברון חתמה על הסכם מחייב לרכישת נובל אנרג'י, המחזיקה במאגרי תמר ולווייתן, בכ-5 מיליארד דולר. הרכישה - שהיא למעשה השתלטות על נובל - נעשית ברקע לקשיים מהם סובלת נובל בשל משבר הקורונה והצניחה במחירי האנרגיה.

לפי הדיווח של שברון, העסקה אושרה פה אחד על ידי הדירקטוריונים של שברון ונובל, והיא צפויה להיסגר ברבעון הרביעי של 2020. ככל שבעלי המניות של נובל יאשרו את ההסכם, זו תהיה העסקה הגדולה בשוק הנפט מאז החלה מגפת הקורונה.

שברון מקדמת את ההשתלטות בעסקת מניות. היא מציעה לרכוש את מניות נובל בתמורה ל-0.1191 מניות שברון (שווה למחיר של 10.38 דולר למניית נובל) - פרמיה של כ-7.6% לעומת מחיר הסגירה של מניית נובל ביום שישי (9.65 דולרים) וכ-12% בהתבסס על הממוצע בעשרת ימי המסחר האחרונים. בשקלול חובותיה הכבדים של נובל, שווי העסקה יסתכם בכ-13 מיליארד דולר.

משבר הקורונה היכה בנובל אנרג'י. החברה מתמודדת עם ירידה בתזרימי המזומנים שלה, בשל הנפילה במחיר הנפט והפגיעה בתעשיית פצלי השמן בארה"ב, שבה נובל פעילה מאוד. מתחילת השנה נפלה מניית נובל בכ-60%, כך שהחברה נסחרת לפי שווי של 4.6 מיליארד דולר בלבד - רחוק מאוד משווי של 20 מיליארד דולר ב-2015.

נובל ספגה ברבעון הראשון של 2020 הפסד חשבונאי (GAAP) כבד של 4 מיליארד דולר. מאז 2015 הפסידה נובל במצטבר 10 מיליארד דולר. ההפסדים שחקו את הונה העצמי ל-4.4 מיליארד דולר בסוף מארס 2020, לעומת 8.4 מיליארד דולר בסוף מארס 2019.

לנובל - שמנוהלת על ידי דיוויד סטובר - חשיפה גדולה לפעילות הפקת נפט מפצלי השמן בארה"ב, שהופכת להפסדית כאשר מחיר הנפט יורד מתחת לרמה של כ-35 דולר. ב-2015 היא רכשה בעסקת מניות את רוזטה ריזורסס ב-2.1 מיליארד דולר - ונטלה את החוב שלה בסך 1.8 מיליארד דולר. ב-2017 רכשה נובל את קלייטון ויליאמס ב-2.7 מיליארד דולר - בפרמיה של 50% על השוק. 

בעקבות המצב בשוק הנפט והגז, נובל הודיעה על הפחתת תקציב ההשקעות שלה ל-2020 ביותר מ-50% ל-850-750 מיליון דולר. בנוסף, החברה חתכה את הדיווידנד לרבעון הראשון; קיצצה 20%-10% בשכר הבכירים; ומיישמת תוכנית להתייעלות בהוצאות. באפריל הוציאה נובל לחופשה 30% מכוח האדם שלה בארה"ב, ולפי הערכות היא תפעל להתייעלות בכוח האדם.

תחנת דלק של שברון בניו מקסיקו, ארה"ב
תחנת דלק של שברון בניו מקסיקו, ארה"בצילום: בלומברג

בעקבות מהלך ההשתלטות של שברון על נובל - מניות הגז מזנקות בבורסה. רציו, השותפה בלווייתן, קופצת ב-11%; דלק קידוחים בכ-9%; תמר פטרוליום בכ-5% וכך גם מניית קבוצת דלק.

נכסים חובקי עולם

שברון היא אחת מחברות הנפט הגדולות בעולם, עם הכנסות של 146 מיליארד דולר בשנה, שווי שוק של 163 מיליארד דולר ונכסים ברחבי העולם בתחומי קידוח, זיקוק, שיווק של נפט ודלק, הפקת כימיקלים ועוד ביותר מ-180 ארצות. היא אחת החברות שנוצרו כתוצאה מפירוקה של סטנדרד אויל, מונופול הנפט האמריקאי של ג'ון ד. רוקפלר שפורק ב-1911. היא דורגה במקום השני בין החברות המזהמות בעולם לפי דירוג של העיתון הבריטי "גרדיאן" אשתקד.

בשנות ה-30 קיבלה שברון, שהחלה את פעילותה בקליפורניה במאה ה-19, רישיונות חיפוש נפט בסעודיה. בשנת 2000 היא התמזגה עם חברת טקסאקו בעסקה בשווי של 45 מיליארד דולר, ונהפכה לחברת הנפט השנייה בגודלה בארה"ב והרביעית בעולם מבין חברות הנפט הבורסאיות.

בעקבות משבר הקורונה, שהפיל את מחיר הנפט באופן דרמטי אל מתחת לאפס, נחתך שווי השוק של שברון ב-55% מתחילת השנה ועד 23 במארס. מאז התאוששה המניה ב-61%. שווי הנכסים במאזנה 237 מיליארד דולר. בסוף 2019 דיווחה החברה על שיא בתפוקת האנרגיה: תפוקה השקולה ל-3.06 מיליון חביות ליום. היא חילקה דיווידנדים וביצעה רכישות חוזרות בהיקף של 13 מיליארד דולר ב-2019.

נכסיה של שברון חובקים עולם: בסיס פעילותה הוותיק בארה"ב, עם מטה ביוסטון, טקסס; פעילות חיפוש וקידוח בים הצפוני, באפריקה, המזרח התיכון, אמריקה הלטינית ועוד; מרכזי מחקר ופיתוח בסקוטלנד, ארה"ב ואוסטרליה. לחברה שותפות עם חברת הנפט הממשלתית בוונצואלה; ופעילויות קידוח ושאיבה בארגנטינה, ברזיל ומקסיקו.

לשברון פעילות במזרח התיכון, הכוללת רישיונות קידוח באזור החיץ בין כוויית לסעודיה. פעילות זו הופסקה ב-2015 בעקבות סכסוך בין המדינות, אך חודשה בתחילת 2020, ולפי אתר החברה היא מיועדת לחזור לרמות הקודמות תוך שנה-שנתיים. מאז 2012 החלה החברה לחפש נפט באזור הכורדי בעיראק.

שברון מפעילה תחנות דלק תחת שלושה מותגים: שברון, טקסאקו וקלטקס. נכון ל-2018, בבעלותה כ-7,800 תחנות בארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker