"מניות של מרכזים מסחריים כבר פחות מעניינות כאפיק השקעה"

יאיר לפידות, מנכ"ל משותף ומנהל השקעות ראשי משותף בבית ההשקעות ילין לפידות: "לו היו לי זכויות בנייה למגדל בתל אביב, לא הייתי בונה אותו עד שהייתי לומד את ההשפעות ארוכות הטווח על שוק המשרדים המקומי"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יאיר לפידות
יאיר לפידותצילום: דודו בכר

יאיר לפידות, מנכ"ל משותף ומנהל השקעות ראשי משותף בבית ההשקעות ילין לפידות, ממליץ בעקבות משבר הקורונה, להיזהר בהשקעה במניות של מרכזים מסחריים ובנדל"ן - בעיקר ברמות המחירים הגבוהות.

בשיחת משקיעים שערכה היום (ראשון) הבורסה לניירות ערך עבור היועצים בבנקים, אמר לפידות: "צריך לבחון בכל חברה את המאזן ואיך מתפתחים עסקיה. ראו לדוגמה את חברת הנדל"ן האמריקאיתסטרווד וסט,  שגייסה 910 מיליון שקל בישראל בגל ההנפקות של חברות הנדל"ן הזרות ששטף את הבורסה, וכעת בהסדר, המחזיקים צפויים לקבל תספורת של 85%-70% מסך החוב". 

מגזר הנדל"ן חטף את המכה הגדולה ביותר, ונהפך לחבוט בשוק. מה תפישתך לגבי אטרקטיביות ההשקעה בו?

"לפני הקורונה, היתרון בענף המרכזים המסחריים המקומי, היה ביחס הבנייה למ"ר, שהיה נמוך בהשוואה לארה"ב. אבל האטרקטיביות להשקעה במגזר זה ירדה לנוכח אתגרי הקורונה. המשבר פגע בפדיונות, הן בשל שיתוק המשק והן בשל חששות הציבור לתחלואה. אמנם כוח הקנייה שהיה מופנה לרכישות בחו"ל מופנה למרכזים המקומיים, אך לדעתי בקניונים הסגורים אנו צפויים לראות פגיעה קשה יותר בפדיונות שייגרמו לנזקים.

"גם הפגיעות הגדולות שחוטפים הקמעונאים יצמצמו את יכולת תשלום שכר דירה. ככל שמשקיע מאמין שהקורונה תיעלם מהר, שירכוש את המניות. אבל אם המשקיע מאמין שהמשבר יהיה ארוך, המניות של המרכזים המסחריים פחות מעניינות כאפיק השקעה".

ערב הקורונה, שוק המשרדים נחשב השקעה טובה, אבל כיום הרבה משקיעים מדירים רגליהם ממנו.

שכונת כוכב הצפון ת"אצילום: מוטי מילרוד

"שוק המשרדים התנהג באופן בריא בהובלת תעשיית ההיי-טק. משבר הקורונה הוביל לשינוי. המעסיקים למדו לחיות עם העבודה מהבית ואני צופה שינוי מפליג בסיום משבר הקורונה בתחום זה. אם היו לי זכויות בנייה למגדל בתל אביב, לא הייתי בונה אותו עד שהייתי לומד את ההשפעות ארוכות הטווח על שוק המשרדים המקומי. משבר חמור יאפשר שינוי בתב"עות".

מה דעתך על השקעה בנדל"ן יזמי בתל אביב?

"משבר כלכלי המלווה בירידת תוצר, אבטלה נרחבת, ירידה בעסקים של הרבה חברות וחששות של משקיעים, יוביל לפגיעה ברמות בינוניות והגבוהות של שוק המגורים. לגבי הרמות הנמוכות יותר, צריך לחכות לתוכניות אותן תציע הממשלה כחלופה למחיר למשתכן, אני נוטה להניח ששם תהיה פגיעה פחותה".

ומה לגבי הבנקים?

"הבנקים הם ברומטר לפעילות המשק, ולכן הם נסחרים עמוק מתחת להון שלהם. מצב זה משקף פסימיות ביחס לפעילות העתידית. צריך לזכור שבנקים הם השחקן הכי ממונף. צד הנכסים של הבנקים מורכב מאחזקה באג"ח ממשלתיות, אשראי שניתן לציבור (כמו משכנתאות והלוואות לזמן קצר וארוך) והעו"ש. כל הנכסים הללו, עלולים להיפגע. אנו רואים זאת בחוב הנסחר של לא מעט פירמות. במצבי משבר קיצוני, הבנקים תמיד יהיו פגיעים ואנו נראה הפרשות גבוהות לחובות מסופקים. המינוף הגדול והרווחים ישפיעו על פוטנציאל הרווח. בכל משבר גדול שראינו בארץ או בעולם, מניות הבנקים נשחקו. הן יעלו שבשוק יחשבו שמשבר הקורונה מאחורינו".

האם לדעתך צריך לתת משקל חסר בתיק ההשקעות לבנקים ולנדל"ן?

"במחירים הנוכחיים, לא. המחסור הכי גדול במדדים הישראלים הוא בהיי-טק. רוב חברות ההיי-טק הישראליות המשמעותיות לא נרשמו למסחר כפול, ומשקלן לא מתבטא במדדים המקומיים. לכן צריך להשלים זאת באמצעות השקעה בנאסד"ק. גם בעולמות הנדל"ן צריך לזכור שלא כל חברה יש לה את אותו פוטנציאל הפגיעה. למשל מגה אור בסוף 2021, צפויה ליהנות מכך ש-70% מהכנסותיה יהיו מנכסי לוגיסטיקה – נכסים שקיבלו "בוסט" בעת משבר הקורונה".

מה דעתך על ענף ייצור החשמל?

"הפך לענף חשוב. מתרבות בו חברות משמעותיות בעיקר בתחומי האנרגיה הירוקה. זהו ענף תשתית שמתפתח עם צמיחת המשק והוא חלק חשוב בתיק השקעות מבוזר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker