לא הצליחו בכנסת, פונים לביהמ"ש: לשכת סוכני הביטוח עתרה נגד משה ברקת

הלשכה הגישה עתירה מנהלית בבית המשפט המחוזי נגד החלטת הממונה על שוק ההון להעניק רישיון סוכן ביטוח לחברת כרטיסי האשראי מקס ■ המהלך המשפטי מגיע אחרי שהלשכה פעלה לעקוף את ההחלטה במישור הפוליטי באמצעות הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון
משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכוןצילום: אוליבייה פיטוסי
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

לשכת סוכני הביטוח עתרה היום (א') לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד החלטת הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, משה ברקת, להעניק רישיון סוכן ביטוח לחברת כרטיסי האשראי מקס. העתירה הוגשה גם נגד הממונה על התחרות ונגד מקס.

לטענת הלשכה, ההחלטה תפגע בתחרות בשוק סוכני הביטוח בשל יתרון בלתי הוגן – כטענת הלשכה - שיש למקס על פני יתר סוכני הביטוח. " וייחודי על אודות צורכיהם הביטוחים של לקוחותיה כתוצאה מניתוח הרכישות שלהם (לדוגמה תשלומים בגין קניית רכב, מוצרים לבית וכיו"ב) ולפנות אליהם בהצעות שיווקיות לרכישת ביטוח לפני כל מתחרה אחר", טוענים בלשכה.

רון פאינרו, מנכ"ל מקס
רון פאינרו, מנכ"ל מקסצילום: תומר אפלבאום

עוד טוענים בלשכה כי קיים חשש שמקס לא תוכל להעניק למבוטחים שירות בדומה ליתר סוכני ביטוח הפועלים בשוק וכי "החלטת הממונה לאפשר למקס לעשות שימוש בנתונים האישיים אודות לקוחותיה הציבוריים במאגרי המידע שלה לצורך פעילות כסוכן ביטוח תפגע בפרטיות המבוטחים". לטענת הלשכה, ברקת לא התייעץ בעניין זה לפני החלטתו עם הרגולטור לענייני פרטיות בישראל – הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים.

ראש לשכת סוכני הביטוח, ליאור רוזנפלד
ראש לשכת סוכני הביטוח, ליאור רוזנפלדצילום: ללא קרדיט

לדברי ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח, "חברת מקס מבקשת לפעול בשיטת האח הגדול ולעשות שימוש במידע שהיא אוספת על לקוחותיה בשוק ההנפקה, הסליקה והתפעול של כרטיסי חיוב לצורך מתן שירותי תיווך בביטוח. זה פוגע בתחרותיות ופוגע בפרטיות הלקוחות. כפי שאנו מתנגדים למתן שירותים פנסיוניים באמצעים דיגיטליים, ללא ניסיון והיכרות של הנציגים עם עולם הביטוח ועם יתרון חד-צדדי כך אנו מתנגדים גם במקרה זה. אנו בעד תחרות חופשית והוגנת בתנאים שווים".

את העתירה הגישו עורכי הדין רונית אמיר-יניב, עידו חיטמן, שני רפפורט, שגיא שיף וגיא ירום ממשרד יגאל ארנון ושות', עורכי דין.

נחתמה ביוני האחרון, לנוכח הבקשה שהוגשה עוד באוגוסט 2019. ברקת חתם על הרישיון לאחר הליך בדיקה ארוך, ולאחר התייעצות עם רשות התחרות, שטענה כי כניסת חברת כרטיסי האשראי תועיל למבנה התחרות בענף הביטוח, לרבות בתחום ההפצה.

עם מתן הרישיון ציין ברקת: "אחרי תקופה ארוכה סיימנו תהליך מקיף, ונתנו אישור לכניסתה בראשונה של חברת כרטיסי אשראי לענף התיווך בביטוח. אנו מאמינים שיש למהלך הזה יכולת לקדם תחרות אמיתית לטובת ציבור המבוטחים. כניסתן של חברות כרטיסי האשראי תוביל להערכתנו להגברת התחרות בענף הביטוח, לקידום החדשנות ולשיפור בשירות הניתן למבוטחים. יצרנו תנאים שיאפשרו כניסה מדורגת ומידתית תוך זהירות ראויה. בפרט, בטווח הארוך בו יפעלו סוכנויות הביטוח על פי מודל הסוכן האובייקטיבי שיהיה מחויב אך ורק ללקוחות ולא לחברות ביטוח המשלמות עמלה גבוהה יותר".

דרך הפעולה המשפטית של הלשכה נגד ההחלטה של ברקת מגיעה לאחר שהלשכה פעלה עד כה במישור הפוליטי, בין היתר באמצעות (הליכוד). הצעת החוק נידונה בישיבה של ועדת הכספים שיזמה לשכת סוכני הביטוח, שכ-1,000 מהם הם חברי ליכוד. הצעת החוק נתקלה בהתנגדות של שר האוצר, ישראל כ"ץ שציין כי הצעת החוק של זוהר היא ניסיון לחסום תחרות ולסייע לחברות הביטוח על חשבון הציבור הרחב ודינה להידחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker