טייסי אל על: הקיצוץ בשכרנו גבוה משמעותית מהיעד שהוצג בהסכם ההתייעלות

לטענת הטייסים, הקיצוץ בשכרם הוא 140 מיליון דולר בשנה - ולא 105 מיליון דולר כפי שהציגה ההסתדרות, שהפקיעה מהוועד את ייצוג הטייסים ■ להערכתם, ההסכמים עם שלושת המגזרים האחרים בחברה אינם מביאים להתייעלות בניהול ותפקוד אל על

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עובדי אל על מפגינים
הפגנת עובדי אל עלצילום: אוהד צויגנברג

הסכם ההתייעלות שנחתם בין הנהלת חברת אל על לבין ההסתדרות, בשמו של ועד הטייסים, היה אחת הפעמים הנדירות שבהן ההסתדרות הפקיעה את זכות הייצוג של העובדים מהוועד, וכפתה על הוועד הסכם שלא מקובל עליו.

החתימה על ההסכמים עם ארבעת הוועדים בחברת אל עלתאפשר להנהלת החברה להתקדם לקראת קבלת ערבות מדינה להלוואה של 250 מיליון דולר, שהחברה מבקשת לקבל מבנק דיסקונט.

אל על האריכה היום (ה') את ההפסקה של הטיסות המסחריות הסדירות ואת החופשה ללא תשלום של 6,100 עובדיה, כך שהמהלך החד-צדדי של ההנהלה וההסתדרות אינו צפוי לעמוד למבחן מיידי עם ועד הטייסים. עם זאת, הטייסים טוענים שההסכם שנחתם מסלף את הקיצוץ הצפוי בשכרם.

הטייסים טוענים עוד שההסכמים שנחתמו עם שלושת הוועדים האחרים הביאו לפיטורים מסיביים של עובדים, אבל לא כוללים כל התייעלות - אלא התאמת מספר העובדים לירידה בפעילות. עובדה זו, טוענים הטייסים, תקשה על החברה להתמודד בשוק התעופה כשייפתחו השמים.

בניגוד לקיצוץ השכר שנתבע מהטייסים, שאר מגזרי החברה לא חוו הפחתת שכר. לטענת הטייסים, החיסכון בפועל של שלושת המגזרים נמוך ב-20%-15% מהדרישה המקורית ממגזרים אלה. פער זה מגלם את ההתייעלות שתוכננה אולם לא בוצעה, למשל בכל הקשור להכשרת מכונאים לטפל בסוגי ציוד ובפעילויות נוספות, מיקור חוץ של עבודות תחזוקה, הכשרת טייסים לחתום במקום מכונאים על כשירות המטוס כתחליף להטסת מכונאים עובדי החברה, והקטנת היחס בין מספר עובדי הקרקע שהחברה מעסיקה לבין מספר המטוסים שהיא מפעילה. 

לטענת הטייסים, ההסכם שנחתם אמש על ידי ההסתדרות מפחית את שכרם ב-25% באופן קבוע, מכיוון שההסכם כולל הפחתת שכר של 29% בתקופת ההלוואה, כשעם פירעון ההלוואה יועלה השכר שוב ב-5% בלבד. הטייסים טוענים כי בניגוד לשלושת מגזרי הפעילות האחרים בחברה, הסכם ההתייעלות עמם לא נחתם בשל וירוס קורונה - אלא בחסות הקורונה, ומטרתו היתה קיצוץ שכר הטייסים.

עוד טוענים הטייסים שההסכם אמור להביא לקיצוץ של 105 מיליון דולר לשנה בהוצאות השכר שלהם, אולם בפועל הקיצוץ יהיה 140 מיליון דולר - מכיוון שהוא מבוסס על חישוב לא מדויק של בסיס הוצאות השכר המתוכנן ב-2020. כך, למשל, הקטנת שכר הבסיס ב-29% תביא לחיסכון של 50 מיליון דולר - ולא לחיסכון של 45.5 מיליון דולר, כפי שנטען בהסכם. "ההסתדרות והנהלת אל על שכחו שבשל הפחתת פעילות הטיסות גם התשלומים עבור שעות נוספות ירדו", אומרים הטייסים. 

לטענתם, ההסתדרות סירבה בעקביות לדון אתם על סעיפי ההסכם, מכיוון שברור לה שהחישוב שלה מוטה כלפי מטה. הטייסים אומרים שבשלב זה הם שוקלים את האופציות העומדות בפניהם, כולל שיחות עם משפחת רוזנברג, הרוכשת הפוטנציאלית של אל על.

להערכתם, גם אם אל על תקבל את ההלוואה בערבות המדינה - היא תיקלע למצוקת מזומנים בתוך חודשים ספורים, בשל החובות הרבים לספקים כמו בתי מלון בחו"ל, רוכשי כרטיסי טיסה ולבנקים, כך שלא ברור מדוע כספו של משלם המסים צריך לממן תוכנית שרק דוחה את הצורך בתוכנית התייעלות אמיתית.

מההסתדרות נמסר כי "ההסכם נותן מענה מצוין לטענות שאותן מעלים הטייסים. סוכם על רואה חשבון מוסכם שיהיה בורר ככל שיעלו טענות לחישוב שגוי. אנחנו מזמינים את הטייסים להעלות בפנינו ובפני הבורר את כל הטענות שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker