ההסכם עם טייסי אל על נחשף: 71 קצינים ראשונים יפוטרו, השכר ייחתך

טייסים ותיקים לא יפוטרו, אולם החברה לא תאייש 40 משרות של טייסים שיפרשו ■ תשלומי האש"ל של הטייסים יקוצצו, והם יוותרו על מושבי חינם במחלקת העסקים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מטוס אל על בנתב"ג
מטוס אל על בנתב"גצילום: מגד גוזני

הסכם ההתייעלות שנחתם אתמול (ד') בין הנהלת אל על לבין יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, בשם ועד טייסי החברה, צפוי לחסוך 105 מיליון דולר לשנה. עיקר החיסכון נובע מקיצוץ של 29% בשכר הבסיס של טייסי אל על (Card 1) בתקופה של עד החזר הלוואה בסך 250 מיליון דולר, שתקבל אל על בערבות המדינה. קיצוץ השכר יביא לחסכון של 45.6 מיליון דולר לשנה בתקופת ההסכם.

בתום תקופת ההלוואה יוחזרו אוטומטית 5% מקיצוץ השכר, ועל היתרה יתנהל מו"מ שייפתח שישה חודשים לאחר המועד הסופי של החזר ההלוואה. קיצוץ שכר הבסיס לא יחול על ההטבות הנגזרות ממנו, למשל ימי חופשה. אל על תגדיל ב-40.8% את מספר ימי החופשה כדי לפצות את הטייסים על הירידה של 29% בשכר הבסיס והפגיעה הנגזרת בערכם של ימי החופשה.

הטייסים יוותרו גם על תוספת שכר שהיו אמורים לקבל בנובמבר 2020, על פי הסכם השכר האחרון שנחתם איתם בנובמבר 2018. ויתור זה שווה 4.7 מיליון דולר לשנה, ובסך הכל יגיע החיסכון בשכר הטייסים ל-50.2 מיליון דולר בשנה.

סעיף משמעותי אחר בהסכם הוא צמצום בכוח האדם, שיביא לחיסכון כולל של 37.1 מיליון דולר. חיסכון זה מורכב מפיטורי 71 קצינים ראשונים, שיחסוך 12.3 מיליון דולר לשנה. הפיטורים והתגמולים באל על מבוססים על שיטת הוותק (סיניוריטי) ועל כן הסכום שייחסך מפיטורי הקצינים נמוך יחסית. סכום משמעותי הרבה יותר של 17.6 מיליון דולר ייחסך כתוצאה מפרישתם הצפויה של 40 טייסים בין השנים 2021-2020. סכום קטן יחסית של 5 מיליון דולר ייחסך כתוצאה מתת איוש של 16 טייסים. סכום של 1.9 מיליון דולר ייחסך מפרישה של 5 טייסים ותיקים.

בשל הירידה בפעילות, אל על צפויה לחסוך 8 מיליון דולר לשנה על תשלומי האש"ל וההלנה בבתי מלון, וכן על מושבי המנוחה. חיסכון זה נובע מהקטנת תשלומי האש"ל לטייסים כתוצאה מביטול קווים מפסידים והקטנת תדירויות טיסה לקווים אחרים. סכום נוסף של 8 מיליון דולר לשנה ייחסך כתוצאה מהפחתת תשלומי האש"ל שיקבלו טייסי החברה ב-39%; וביטול הזכאות של הטייסים בתקופת ההסכם (כלומר בתקופת ההלוואה מבנק דיסקונט) למושבי מנוחה במחלקת עסקים במטוסי הדרימליינר (787). עם זאת, הטייסים יהיו זכאים למושבי מנוחה במטוסים צרי גוף (737).

הטבות אלו יוחזרו לטייסים עם סילוק ההלוואה. הנהלת אל על וההסתדרות ינהלו דיון בפיקוח רואה חשבון על השווי של כל סעיף בתוכנית ההתייעלות. רואה החשבון יכריע במחלוקות עד ל-27 ביולי 2020, וכל זאת כדי לשמור על מסגרת חיסכון של 105 מיליון דולר. הנהלת אל על וההסתדרות סיכמו שחלקו של מגזר הטייסים בהתייעלות הכוללת שנכפתה על החברה, בסכום של 261 מיליון דולר לשנה, יהיה 40.2%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker