CD&R ברואד שואו לגיוס של 200 מיליון דולר ממוסדיים מישראל

CD&R היא מקרנות ההשקעה הוותיקות בעולם בתחום ה–Buyout – רכישה של חברות והשבחתן, עד למכירתן באקזיט ■ CD&R מגייסת הון לקרן ה-11, שכבר גייסה כמעט 12 מיליארד דולר ■ מאז הקמתה לפני 40 שנה, ביצעה הקרן רכישות ביותר מ-50 מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטרות של דולר עוטים מסכות
שטרות של דולר עוטים מסכותצילום: DADO RUVIC/רויטרס

ענקית קרנות הפרייבט אקוויטי CD&R הבינלאומית יוצאת לרואד שואו בישראל לגיוס של 200 מיליון דולר ממשקיעים מוסדיים. הגיוס נעשה כחלק מהקרן ה–11 של CD&R, שאותה היא מגייסת בימים אלה. עד כה גייסה הקרן 12 מיליארד דולר ממשקיעים בעולם, בעיצומו של משבר הקורונה, והיא מתכננת להגיע לסכום גיוסים של 13 מיליארד דולר.

איתי אלנתן
איתי אלנתן צילום: לירן שמש

CD&R, שפועלת מ–1978, נחשבת חלוצה בתחום הפרייבט אקוויטי, בדגש על Private Equity Operational. הקרן מתמחה בתחום ה–Buyout, כלומר רכישת שליטה בחברות, הכנסת אנשי מקצוע במטרה להשביח אותן — ובהמשך למכור את החברות באקזיט. זאת, בניגוד לחברות או קרנות שמיישמות לעתים פעולות פיננסיות שונות במטרה להציף ערך במיזוגים ורכישות. גם הקרן ה–11 של CD&R תפעל בהתאם לאסטרטגיה זאת.

מאז הקמתה השלימה CD&R גיוס של 10 קרנות, שביצעו השקעות ביותר מ–50 מיליארד דולר. עם משקיעי הקרן נמנים גופים מוסדיים גדולים בעולם, ובכללם קרנות פנסיה, אוניברסיטאות, חברות ביטוח, קרנות הון ריבונית (SWF) ומוסדות פיננסיים בעולם. החברה מגייסת בדרך כלל ממשקיעים חוזרים, כך שהגיוס בישראל הוא מהלך ראשוני שלה. בקרן סימנו את ישראל כאחד משווקי היעד לגיוס, בשל הצבירה הגבוהה של נכסים מנוהלים (AUM) בידי הגופים המוסדיים המקומיים.

משקיעים יותר בנכסים לא סחירים

6% מסך הנכסים: בקרנות לא סחירות

סך ההשקעות של גופים מוסדיים ישראלים בקרנות לא סחירות — שכוללות קרנות פרייבט אקוויטי וקרנות הון סיכון — גדל בשנים האחרונות באופן משמעותי. זאת, כחלק מהגידול בחשיפה לנכסים לא סחירים, שנועד למקסם את התשואות לעמיתים. סך ההשקעות בקרנות הללו הסתכם בסוף 2019 ב–105 מיליארד שקל (כ–30 מיליארד דולר) — 6% מסך נכסי הציבור שמנהלים המוסדיים, 1.7 טריליון שקל, או 9%, כולל התחייבויות השקעה שטרם בוצעו.

משבר הקורונה הוא כר נוח עבור CD&R לביצוע רכישות של חברות שנקלעו לקשיים. מקרוב ל–CD&R ציין כי רוב עסקות ה–Buyout מבוצעות כיום באמצעות ברוקרים במכירות פומביות; בעוד יצירת הערך של CD&R מבוססת על הזדמנויות פחות נגישות, שבהן CD&R תוכל להיות משקיע אסטרטגי, בשיתוף עם המוכרים. ההשקעות נעשות, לדבריו, רק בחברות שבהן CD&R סבורה שתוכל להוסיף ערך דרך שיפורים בניהול ובתפעול של החברה לאחר העסקה.

הגוף שמייצג את CD&R בישראל הוא HA Global מקבוצת הלמן אלדובי. לדברי איתי אלנתן, מנכ"ל HA Global, "היכולות התפעוליות של קרנות פרייבט אקוויטי עשויות להוות מרכיב חשוב בהצלחתן בתקופת של שגרה, אך בתקופות משבר הן נהפכות קריטיות ומהוות מרכיב מרכזי בהצלחה. במיוחד בתקופות של סערה, קרנות פרטיות אינן יכולות להסתמך רק על 'הנדסה פיננסית' שתיצור ערך, אלא על היכולות התפעוליות, שנהפכות מרכיב מכריע בהשאת התשואות".

כדוגמה לקרן שפועלת בתקופת משבר עמוק, ב–HA Global הציגו את הקרן השמינית של CD&R. הקרן, שגייסה 5 מיליארד דולר, החלה את דרכה לאחר 2008, וביצעה השקעות ב–2009–2012. לפי HA Global, הקרן הניבה תשואה של יותר מפי שלושה (ברוטו) למשקיעים על הכסף. "מדובר בקרן ה–Buyout עם התשואות הטובות ביותר לתקופת המשבר של 2008 — מתוך כ 50 קרנות שגייסו בתקופה זו, על בסיס חברת המחקר Preqin", ציינו ב–HA Global.

CD&R כוללת 30 שותפים־מנהלים. החברה מנוהלת בידי המנכ"ל נייט סליפר והיו"ר דונלד גוגל. החברה מעסיקה שורה ארוכה של יועצים, שכוללים את סר טרי לאהי, לשעבר מנכ"ל Tesco; רוברטו קוארטה, יו"ר WPP ו–Smith & Nephew; ורוס פרדין, לשעבר מנכ"ל SunGard Data Systems. גם ג'ק וולש, לשעבר יו"ר ומנכ"ל ג'נרל אלקטריק, שנפטר השנה, שימש יועץ בכיר של קרנות CD&R במשך כמעט שני עשורים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker