נובוקיור וענקית הפארמה מרק יפתחו טיפול משולב נגד סרטן הריאות

נובוקיור, שפיתחה טכנולוגיה לעיכוב צמיחת הגידול הסרטני ולהשמדתו, תנסה לפתח טיפול משולב עם התרופה האימונותרפית קיטרודה של חברת מרק לחולי סרטן הריאות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת נובוקיור חתמה על הסכם עם ענקית הפארמה האמריקאית מרק (Merck) לביצוע ניסוי קליני משותף לטיפול בחולי סרטן הריאות. נובוקיור פיתחה טכנולוגיה לשיבוש תהליך החלוקה של תאים סרטניים, באמצעות שימוש בשדה חשמלי בתדר מתחלף. הטכנולוגיה אושרה ב-2011 לטיפול בסרטן המוח הנפוץ והקטלני ביותר, גליובלסטומה, ובמאי 2019 גם בסרטן הריאות מסוג מזותליומה. מניית נובוקיור עולה עתה ב-8.5%.

ההסכם בין שתי החברות מיועד לבדוק את היעילות של טכנולוגיית TTF (ה- Tumor Treating Fields) שפיתחה נובוקיור, עם התרופה האימונותרפית קיטרודה (KEYTRUDA), שפיתחה מרק. זאת, כאופציה טיפולית ראשונה בסרטן הריאות NSCLC (סרטן מסוג Non Small Cell Lung Cancer) בחולים עם מחלה מתקדמת שחיוביים ל-PD-L1. כלומר, החלבון PD-L1 מבוטא בלפחות 1% מהתאים הסרטניים שבגופם.

לפי התכנון, לניסוי יגויסו 66 חולים בארה"ב והוא יתחיל במחצית השנייה של 2020. היעד העיקרי של הניסוי הוא שיעור התגובה האובייקטיבי - כלומר, שיעור המשתתפים בניסוי שהגידול שלהם נעלם במהלך תקופת הניסוי או שקטן ב-30% לפחות בהשוואה לגודלו בנקודת המוצא, כפי שנמדד על פי סריקה רדיוגרפית (CT Scan).

היעדים המשניים הם זמן השרידות, כלומר הזמן שחלף מרגע שהמטופל נכנס לניסוי ועד למותו, בהשוואה לזמן השרידות של קבוצת בקרה היסטורית; משך הזמן שחלף מרגע כניסת החולה לניסוי ועד לרגע שבו הרופא המטפל מכריז שהטיפול אינו יעיל (Progression Free Survival), משום שהגידול צמח ב-25% לפחות בהשוואה לגודלו המינימלי במהלך הניסוי; שיעור החולים שהמחלה לא התקדמה בהם לאחר שישה חודשים ולאחר שנה מתחילת הטיפול; זמן התגובה, כלומר משך הזמן שחלף מתחילת הניסוי עד שהמחלה התקדמה, אינדיקטור להשפעתה של התרופה על איכות חייו של החולה ושרידותו העתידית; וכן שיעור החולים שהגידול שלהם נעלם, קטן חלקית או שמחלתם נותרה יציבה (Disease Control Rate).

ד"ר אורי ויינברג, המדען הראשי של חברת נובוקיור, אמר שהניסוי הקליני עם מרק מבוסס על פריצת דרך מדעית בניסוי בחיות (פרה קליניים), שתוצאותיו התפרסמו לפני חודש בכתב העת Cancer Immunology Immunotherapy. הניסוי המחיש בראשונה את היכולת של טכנולוגיית TTFields להגביר את תגובת מערכת החיסון כנגד הגידול.

בניסוי, שנערך בין היתר בסרטן ריאות, התגלה בראשונה כי בנוסף לפעילות הידועה של TTFields בהרס תאים סרטניים, באמצעות הפרעה למנגנון החלוקה שלהם - הטיפול גורם גם למוות תאי אימונוגני (סוג של מוות תאי שגם גורם להגברת התגובה החיסונית), שעשוי להגביר את תגובת מערכת החיסון כנגד הגידול. בנוסף, התברר שהדבר הביא לגיוס תאים מסוימים של מערכת החיסון אל הגידול ולהפעלתם.

בעקבות הניסוי, העריכו נובוקיור ומרק ששילוב הטיפול של TTFields עם טיפול מסוג Anti PD-1 כמו קיטרודה עשוי להגביר את התגובה כנגד הגידול. בניסויים הפרה קליניים התברר ששילוב של TTFields ו-anti-PD-1 גרם לגידולי סרטן הריאה לקטון בצורה משמעותית, וזאת בהשוואה לכל אחד מהטיפולים בנפרד. בנוסף, כמות התאים ממערכת החיסון התומכים בתגובה החיסונית כנגדו (מאקרופגים ותאים דנדריטים) עלתה באופן משמעותי בגידולים שטופלו בטיפול המשולב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker