בגלל הקורונה: זינוק בפתיחת חשבונות חדשים בבורסה בת"א

דברים שעשינו בסגר: מאז ינואר נפתחו בבנקים ובבתי ההשקעות 77 אלף חשבונות חדשים - עלייה של 56% לעומת המחצית הראשונה של 2019 ■ הזינוק העיקרי הוא בבתי ההשקעות שם מספר החשבונות החדשים קפץ ב-180%

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
הבורסה בתל אביב
הבורסה בתל אביב, למצולמים אין קשר לידיעהצילום: Rina Castelnuovo/Bloomberg

במחצית הראשונה של 2020 חל זינוק בהתעניינות של הציבור במסחר בבורסה.
מאז ינואר, נפתחו בבנקים ובבתי ההשקעות 77 אלף חשבונות חדשים - עלייה של 56% לעומת המחצית הראשונה של 2019. הזינוק העיקרי הוא בבתי ההשקעות שם מספר החשבונות החדשים קפץ ב-180%. לשם השוואה, בכל 2019 חברי הבורסה פתחו כ-98 אלף חשבונות חדשים - כך עולה מהניתוח של הדר רומנו, אנליסטית מחלקת אסטרטגיה ופיתוח עסקי בבורסה לניירות ערך. 

השיא בפתיחת מספר חשבונות ניירות ערך חדשים בבורסה, נרשם ברבעון הראשון של 2020. במארס חל גידול של כ- 130% במספר החשבונות החדשים לעומת פברואר 2020. סך החשבונות החדשים שנפתחו בחודש מארס נאמד ב-22 אלף חשבונות.

בבורסה מציינים כי התפרצות נגיף קורונה והסגר הכללי שהוטל על הציבור בחודש מארס, הביא את הציבור הרחב - שמחזיק על פי הערכות בנק ישראל כטריליון שקל בחשבון העו"ש והפיקדונות - להתעמק, ללמוד ולהשקיע במגוון תחומים אשר בימי שגרה לא זכו בהכרח לרמת התעניינות ותשומת לב גבוהה.

התופעה לא ייחודית לבורסה הישראלית וגם ברחבי העולם חלה עלייה בהתעניינות בהשקעות בקרב ציבור שלא היה משקיע בעבר. כך למשל דיווחה רובין הוד – אפליקציה המאפשרת מסחר מקוון ללא עמלות ופועלת בארה"ב - על 3 מיליון משתמשים חדשים באפליקציה ברבעון הראשון של 2020, כך שמספר משתמשיה עלה ל-13 מיליון בסך הכל.

התפתחות

בבורסה מציינים כי הגדרת חשבון חדש, כוללת חשבון שלא נמצא במערכות הבורסה בתל אביב קודם לכן ושביצע לפחות עסקה אחת בניירות הערך הנסחרים בבורסה בתל אביב וכי מעבר של לקוחות בין חברי הבורסה, נספר גם כן כלקוח חדש.  

בבורסה מציינים כי במקביל לעלייה במספר החשבונות החדשים, הם זיהו עניין גובר של הציבור בשוק ההון, גם לפי הקפיצה המשמעותית שחלה במספר הכניסות לאתר הבורסה לצורך קבלת מידע. כך למשל, במארס חלה עלייה של 57% במספר הכניסות לאתר הבורסה לעומת החודש שקדם לו. קפיצה של  130% נרשמה בכניסה לטבלת השוואת העמלות בניירות ערך בין חברי הבורסה השונים המתפרסמת באתר הבורסה. בבורסה מציינים כי זה מעיד על רצון גובר מצד הציבור הרחב, להבין את העלויות הכרוכות בפתיחת חשבון ואת עמלות הקניה והמכירה אצל חברי הבורסה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker