ברקת לאליהו: עליך לבחור אם לכהן כדירקטור במגדל ביטוח - או במגדל אחזקות

המפקח על הביטוח מאס בארביטראז' הרגולטורי של חברות הביטוח - שבמסגרתו חברות הביטוח וחברות האם שלהן נמצאות תחת פיקוח שונה ■ במכתב ששלח למגדל הצביע על אירועים "המעידים על תפקוד לקוי" של בעל השליטה שלמה אליהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אליהו
שלמה אליהוצילום: אייל טואג

המפקח על הביטוח, משה ברקת, מאס בארביטראז' הרגולטורי של חברות הביטוח – שבמסגרתו חברות הביטוח נמצאות תחת אחריותו של המפקח, ואילו חברות האם, חברות האחזקות שנסחרות בבורסה, נמצאות תחת אחריותה של רשות שוק ההון.

אתמול בערב (שלישי) שלח ברקת מכתב לחברת הביטוח מגדל, שבו דרש מבעל השליטה שלמה אליהו לבחור באיזה דירקטוריון הוא חבר בו - זה של מגדל ביטוח, או זה של מגדל אחזקות, חברת האם של מגדל ביטוח. אם אליהו יבחר להמשיך לכהן כדירקטור במגדל ביטוח, הוא יאלץ לפנות את משרדיו בחברה, אבל אל חשש - הוא יוכל להתנחם בלשכה המרשימה שיש לו בבית.

ברקת כתב: "זו תקופה מאופיינת חברת הביטוח - המנהלת נכון לסוף 2019 נכסים בשווי של כ-256 מיליארד שקל, מהם 218 מיליארד שקל עבור אחרים (עמיתים ומבוטחים) - בחוסר יציבות משמעותי בשדרה הניהולית הבכירה שלה. כחלק מהגשמת תפקידי הרשות, במהלך תקופה העולה על שנה וחצי עקבה מקרוב הרשות אחר התנהלותה ואופן ניהולה של חברת הביטוח, ובכלל זה במידת המעורבות של מר אליהו, המכהן בתקופה האמורה כיו"ר דירקטוריון חברת האחזקות וכדירקטור בחברת הביטוח, ומעורבות דירקטוריון חברת האחזקות בענייניה של חברת הביטוח.

"בחינה זו הצביעה על מספר אירועים המעידים על תפקוד לקוי של מר אליהו, בניגוד לחובות המוטלות עליו מכוח הוראות הדין, ובכללן הוראות הרשות".

משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון
משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחסכוןצילום: דוברות משרד האוצר

ברקת פירט את האירועים הבעייתיים: הראשון מתייחס ל"מטבחון" שאליהו רצה להקים בנובמבר 2018 יחד עם עוד שני דירקטורים חיצוניים, שמטרתו הייתה לנהל בפועל את מגדל, לנוכח חוסר ניסיונו של המנכ"ל. השני הוא כוונתו של אליהו להחליף את היו"ר ניר גלעד בחודש אפריל האחרון במוטי רוזן. שני האירועים נעצרו לאחר התערבות הרשות.

המכתב של ברקת למגדל מתיישב עם אופן התנהלותו מול חברת כלל ביטוח, וחליפת המכתבים הארוכה ביניהם. גם שם מביע ברקת את סלידתו מגילוי העריות התאגידי בין החברה האם - חברת אחזקות - לבין החברה הבת, חברת הביטוח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker