או.פי.סי נערכת להקמת פעילות אנרגיה מתחדשת בארה"ב: בוחנת רכישת חברה אמריקאית בחצי מיליארד דולר

החברה האמריקאית מחזיקה ב-5 תחנות כוח של אנרגית רוח ומוסקות גז שהספקן 1,300 מגה וואט ■ מטרת הרכישה: להיכנס לשוק האנרגיה המתחדשת הגואה בארה"ב ולשחזר את ההצלחה של IC Power באמריקה הלטינית על בסיס רכישת חברת גלובלק ב-2007 תמורת 543 מיליון דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת כוח של או.פי.סי בנגב
תחנת כוח של או.פי.סי בנגבצילום: אלבטרוס

חברת או.פי.סי, שבשליטתו העקיפה של עידן עופר' מנהלת מגעים ראשוניים לרכישת חברת אנרגיה בארה"ב  לפי שווי של 500 מיליון דולר . החברה הנרכשת מחזיקה ב-5 תחנות כוח בהספק של 1,300 מגה וואט שחלקן מוסקות בגז טבעי וחלקן מייצרות חשמל מאנרגיית רוח. חברה זו עוסקת בתכנון של תחנות כוח סולאריות בהספק כולל של 1,000 מגה וואט .

או.פי.סי שמנוהלת על ידי גיורא אלמוגי ונסחרת בשווי של 3.8 מיליארד שקל (1.1 מיליארד דולר) עשויה לשתף פעולה ברכישת הנכס עם קרן נוי. הרכישה המתוכננת נועדה להיות בסיס להקמת חברה של אנרגיה מתחדשת בארה"ב שנמצאת בעיצומה של מהפכה שכחלק ממנה עשוי להגיע החלק של אנרגיות מתחדשות בצריכת החשמל של מדינות בארה"ב , הבולטת שבהן היא קליפורניה ל-50%  כבר ב-2030 ול-100%ב-2045 . עמידה ביעד שנקבע ל-2030 תצריך הכפלת כושר הייצור של האנרגיות המתחדשות, וגורמת לחברות ישראליות כמו אנרג'יקס ואנלייט להגדיל משמעותית את השקעותיהן בחו"ל.

רכישת החברה האמריקאית עשויה להיות הצעד הראשון בשחזור ההצלחה של קבוצת עופר בהקמת חברת האנרגיה אינקיה באמריקה הלטינית. החברה לישראל שבשליטת עידן עופר רכשה ביוני 2007 את חברת Globeleq שהחזיקה בתחנות כוח בהספק מצטבר של 200 מגה וואט בדרום אמריקה ובקריביים תמורת 543 מיליון דולר.

החברה לישראל פיתחה את הפעילות של תחנות כוח לתחומים נוספים כמו תחנות כוח הידרו אלקטריות והגדילה את ההספק המצטבר של החברה ששמה שונה ל IC Powerו עד ל-2,200 מגה וואט מכרה אותה בנובמבר 2017 לקרן ההשקעות הפרטית I Squared Capital תמורת 1.3 מיליארד דולר.

או.פי.סי כבר ציינה בדו"חות הכספיים שהיא בוחנת כניסה לשוקי אנרגיה בחו"ל. התרחבותה של או.פי.סי לחו"ל מחוייבת גם מהמגבלות החלות על התפתחותה בישראל. החברה מחזיקה כבר היום בהספק של 600 מגה וואט במישור רותם ובחדרה ועומדת להקים תחנת כוח של 100 מגה וואט שיספק את צורכי האנרגיה של מתקן ההתפלה שורק 2 שיוקם על ידי חברת IDE.

על פי הרגולציה החלה על ריכוזיות בענף האנרגיה לא יותר ליצרני חשמל פרטיים מסוגה של או.פי.סי להגיע להספק שעולה על 20% מההספק הכולל של משק האנרגיה כלומר 2,800 מגה וואט במונחים הנוכחיים. או.פי.סי הייתה קרובה להגיע למגבלה זו כאשר התמודדה על רכישת תחנת הכוח של חברת החשמל ברמת חובב שהספקה 1,150 מגה וואט במחצית יוני 2020 אולם הפסידה לקבוצת שיכון ובינוי-אדלטק שהציעה מחיר של 4.26 מיליארד שקל - גבוה ב-38 מיליון שקל בלבד מהצעתה של או.פי.סי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker