קובי מימון מעביר לשלושת בניו מניות בשווי מאות מיליוני שקלים בפירמידת אקויטל

מימון הקים נאמנות בגיברלטר בשם דה גייט סטלמנט, שהנהנים ממנה יהיו אורי, ניר ודן מימון ■ הוא העביר לנאמנות כ-5% ממניות אקויטל, וכן אופציות ל-40% מיחק השקעות, החברה הפרטית השולטת בפירמידת אקויטל - שמחזיקה בישראמקו ובאיירפורט סיטי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי מימוןצילום: מוטי קמחי
ערן אזרן

קובי מימון מעביר את אחזקותיו בקבוצת אקויטל - הפעילה בתחומי הנדל"ן והאנרגיה בישראל - לשלושת בניו: אורי, ניר ודן מימון. השלושה יהיו מעתה הנהנים מכוח נאמנות שהקים אביהם בגיברלטר, בשם דה גייט סטלמנט (The Gate Settlement).

מדובר בעסקה משולבת הנעשית בשתי קומות של הפירמידה. בקומה התחתונה, מימון מעביר לשלושת בניו 1.6 מיליון מניות אקויטל, בשווי של כ-100 מיליון שקל, המוחזקות על ידי מימון ובת זוגו מאיה ויצמן. המניות מהוות כ-4.5% מהון המניות של אקויטל, וכ-5.5% מזכויות ההצבעה שלה. מימון רכש את המניות באוגוסט 2018. 

במקביל, אקויטל דיווחה על העברת זכויותיו של מימון בחברה האם, יחק השקעות, שהיא שותפות מוגבלת. יחק מחזיקה בשרשור במאגר הגז תמר באמצעות ישראמקו, ובחברת הנדל"ן איירפורט סיטי-נצבא. שווי האחזקה (37%) של יחק באקויטל הוא כ-700 מיליון שקל. בניכוי החוב של אקויטל, כ-240 מיליון שקל נכון לסוף 2019, שווי האקוויטי של יחק הוא כ-460 מיליון שקל.

בנובמבר האחרון מימון נכנס כשותף (10%) ביחק בהשקעה של כ-90 מיליון שקל. כמו כן, הוא קיבל שתי אופציות שמימושן המלא יעלה את אחזקותיו ל-40%. היום (ב') דיווחה אקויטל על תיקון בתנאי המימוש של האופציה הראשונה, שהומחתה לנאמנות של ילדיו.

לפי התיקון, הנאמנות תוכל לממש עד לתחילת דצמבר 2020 את האופציה הראשונה, בתמורה ל-76 מיליון שקל, חלף 117-115 מיליון שקל. ייתכן כי השינוי בתנאי המימוש נעשה ברקע לירידה של 40% במניית אקויטל מתחילת השנה, כתוצאה ממשבר הקורונה, שהשפיע לרעה על חברות הנדל"ן המניב וחברות הגז.

חיים צוףצילום: איליה מלניקוב

לאחר מימוש האופציה, בעלי הזכויות ביחק השקעות יכללו את חיים צוף, מקורבו של מימון, באמצעות חברת קינגסווי (57.3%); כרמן ניהול (משפחת לבנת ויורשי בני גאון) שתחזיק ב-20.1% מהשותפות; והנאמנות של שלושת בניו (22.6%). הנאמנות התחייבה במסגרת העדכון כי תממש את האופציה הראשונה, והעמידה להבטחת התחייבותה ערבות בלתי-חוזרת.

האופציה השנייה בהסכם - למימוש חלקי או מלא עד לסוף 2021 - נותרה ללא שינוי, למעט הפחתת התמורה למימוש ל-283 מיליון שקל. מימוש האופציה השנייה יאפשר לבניו של מימון להגדיל את האחזקה ביחק השקעות ל-40% מהזכויות בשותף המוגבל. כלומר, בהנחה למימוש מלא של האופציות, סך אחזקותיו הישירות והעקיפות של מימון בפירמידה עשוי להגיע לכ-20%. גם לאחר מימוש האופציות, צוף ממשיך להיות בעל השליטה הרשמי באקויטל.

כספי מימוש האופציות ביחק משמשים לפירעון החוב של יחק למחזיקי האג"ח. יחק השלימה ב-2018, לראשונה, גיוס אג"ח בסכום של 400 מיליון שקל באמצעות הנפקת סדרה פרטית לגופים המוסדיים. מאז, פרעה החברה חלק מהחוב. במארס האחרון אישרה מעלות דירוג של A מינוס לחוב שהונפק. זהו דירוג גבוה אף שמדובר בחברת אחזקות.

הגיוס של יחק נעשה כחלק מהמהלכים לצמצם את מבנה האחזקות בפירמידה לשתי שכבות - בהתאם לחוק הריכוזיות. הגיוס נועד לאפשר ליחק לבצע הצעת רכש לחלק ממניות הציבור באקויטל, כך שהיא תשמר את השליטה, גם לאחר שהתמזגה ב-2018 עם החברה הבת שלה יואל.

מימון כיהן בעבר במשך שנים ארוכות כראש קבוצת אקויטל. ב-2010 פתחה רשות המסים בבדיקה כדי לבחון מי האיש העומד מאחורי אקויטל, כחלק מהצורך לחשב את שומת המס. ככל הנראה, ברשות חשדו כי צוף אינו בעל השליטה האמתי. זמן קצר לאחר פתיחת הבדיקה, הודיע מימון כי הוא מתפטר מכל החברות הציבוריות של קבוצת אקויטל ועזב את ישראל. בהמשך, העניק מימון ייעוץ לכמה מהחברות בפירמידה בפרק זמן מסוים. עד כה רשות המסים לא הודיעה על ממצאים כלשהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker