בעקבות הגל השני: לקוחות הבנקים יוכלו לדחות את תשלומי המשכנתא והלוואות נוספות

בנק ישראל: "לקוחות שכבר קיבלו דחייה של תשלומי המשכנתא, יוכלו לדחות את התשלומים עד לסוף 2020, גם אם הדחייה עולה על 6 חודשים ■ "לקוחות שטרם דחו את תשלומי המשכנתא ויבקשו לעשות זאת, יוכלו לדחות את התשלומים לתקופה של 6 חודשים"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטרות מאתיים שקל
תשלום במזומןצילום: Evgeny s / Shutterstock.com

בנק ישראל הודיע היום (שני) כי יאריך את מתווה הקפאת ההלוואות הניתנות על ידי הבנקים ללקוחותיהם, בעקבות המשך התפשטות נגיף הקורונה. זהו עדכון של המתווה הראשון, שיצא לפועל במאי האחרון.

בהתאם למתווה ההקפאה העדכני של הפיקוח על הבנקים, בראשות יאיר אבידן, לקוחות שיהיו מעוניינים בכך יוכלו להגיש בקשה להקפאת הלוואות עד סוף אוקטובר הקרוב. סוגי ההלוואות הרלוונטיים כוללים הלוואות צרכניות למשקי הבית, משכנתאות לרכישת דירה, או הלוואות עסקיות לעסקים קטנים ובינוניים. במסגרת המתווה, הבנקים לא יצטרכו לבצע הפרשות חשבונאיות להפסדי אשראי בגין הקפאת התשלומים האלה.

בבנק ישראל מציינים בנוסף כי "לקוחות שכבר קיבלו דחייה של תשלומי המשכנתא, יוכלו לדחות את התשלומים עד לסוף 2020, גם אם הדחייה עולה על 6 חודשים. לקוחות שטרם דחו את תשלומי המשכנתא ויבקשו לעשות זאת, יוכלו לדחות את התשלומים לתקופה של 6 חודשים".

יאיר אבידן, המפקח על הבנקיםצילום: דוברות בנק ישראל

בפיקוח על הבנקים החליטו כי תקופת ההקפאה של הלוואות צרכניות בהיקף של עד 100 אלף שקל תוארך מ-3 ל-6 חודשים. זאת, מבלי להתחשב בשיקול דעתו של הבנק, ועל בסיס בקשת הלקוח בלבד. במתווה הקודם, הקפאת הלוואה צרכנית נעשתה באופן אוטומטי לתקופה של 3 חודשים, והארכתה ל-6 חודשים היה מותנה באישור הבנק.

בכל הקשור לאשראי עסקי, לא חל שינוי – וכמו במתווה הקודם, ניתן יהיה להקפיא הלוואה לתקופה של עד 6 חודשים, בכפוף לשיקול דעתו של הבנק.

לפי נתוני בנק ישראל, מתחילת המשבר הקפיאו הבנקים 533 אלף הלוואות, שבגינן נדחו תשלומים בהיקף כספי של כ-7 מיליארד שקל.

אלון גלזר, אנליסט בנקים וסמנכ"ל בלידר שוקי הון, כתב בניתוח שהוציא ללקוחותיו כי "ההחלטה לאפשר ללווים הנכנסים לקשיים לדחות את תשלומי הקרן והריבית תורמת ללא ספק ליכולתם של משקי בית להתאושש מהמשבר. מהצד השני, ככל הנראה הדחייה עלולה להביא לפגיעה בבנקים עצמם. הדבר מאפשר ללווים (בעיקר במקרים שההלוואות נלקחו לצרכי העסק), להמשיך לשלם חובות אחרים (ספקים, שכירות, מיסים, מלווים אחרים וכו'), ואנו מעריכים כי בסופו של דבר נגלה, כי הבנקים יאבדו את יכולתם לגבות את החובות.

"מתחילת המשבר ציינו כי להערכתנו הבנקים יאלצו להשתתף גם הם בחילוץ המשק מהמשבר, ואנו מעריכים כי ככל שהמשבר יתארך, והדחיות יימשכו, כך הסכנה לפגיעה בתיק האשראי של הבנקים תגדל. אנו מעריכים כי מעבר לנזק שנגרם לבנקים כתוצאה מדחיית התשלומים, הבנקים יאלצו בסופו של דבר גם להגיע להסדרים/ויתורים עם חלק לא מבוטל מהלקוחות".

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, מסר כי "הארכת מתווה דחיית ההלוואות מאפשרת מרווח נשימה נוסף, ותקל על משקי הבית והעסקים שנפגעו לצלוח את תקופת המשבר. עם זאת, ראוי לזכור כי אשראי הוא שונה ממענק ויש לפרוע אותו, ועל הלווה לשקול את הדחייה על היבטיה השונים. הרחבת מתווה דחיית ההלוואות באה במקביל לתוכנית הסיוע הממשלתית שנועדה לתת מענה וודאות מקסימלית לאלו שנפגעו".

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, הוסיף: "כולנו עדים לכך שמשקי בית ועסקים רבים ממשיכים להיות מושפעים מהשלכותיו של משבר הקורונה, ולכן יש להמשיך לסייע ללקוחות אלו, תוך ניהול סיכונים מושכל ואחראי. חוסנו של המשק נבנה מחוסנם של הפרטים המרכיבים אותו, ויש בהרחבת מתווה זה בכדי לחזק את חוסנם של משקי הבית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker