"בנק ישראל יוריד את הריבית ל-0; רמת האבטלה תהיה דו-ספרתית"

רפי גוזלן, כלכלן ראשי ב-IBI, חוזה שבשוק הנדל"ן יתרחש שינוי כיוון ושהשקל ייחלש: "ישראל קרובה לתרחישי הצמיחה הפסימיים שהוצגו בחודשים האחרונים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הפגנת עצמאים בכיכר רבין
הפגנת עצמאים בכיכר רביןצילום: תומר אפלבאום

צעדי תגובה אגרסיביים וחריגים מצד בנקים מרכזיים וממשלות הובילו להתאוששות מהירה בשווקים מסוף הרבעון הראשון ועד סיום המחצית הראשונה של השנה. שוקי המניות המובילים בארה"ב רשמו ירידות של 10%-5%, למעט מדדי הטכנולוגיה שהציגו תשואות חיוביות של יותר מ-10%. תשואות חיוביות היו גם לזהב, לאג"ח הממשלתיות והקונצרניות בדירוג השקעה (לעומת ירידות ב-HY) ולמדד הדולר. תשואות שליליות מתונות יחסית נראו באסיה, ומרבית המדדים האירופאיים (למעט ה-dax) רשמו ירידות דו ספרתיות.

רפי גוזלן, כלכלן ראשי בבית ההשקעות IBI , מציין בסקירתו שמסכמת את המחצית הראשונה של 2020 כי "צעדי המדיניות האגרסיביים טישטשו לפרקים את העובדה ששורש המשבר הוא בריאותי וכך גם הפתרון למשבר, אך העלייה המהירה בתחלואה מאמצע יוני עשויה לשנות את התפישה שהמשבר זמני".

לדבריו של גוזלן, הסקפטיות לגבי עוצמת ההתאוששות מתבטאת בשוק האג"ח הממשלתי והמט"ח ופחות בשוקי המניות והחוב הקונצרני. הוא מזהיר כי משקי הבית והפירמות עלולים לנסות להעלות את שיעור החיסכון, וללא תגובה משמעותית מצד הממשלות, הירידה בביקוש ובתעסוקה תיצור מעגל שיוביל לירידה ניכרת בפעילות.

רפי גוזלןצילום: ללא קרדיט

גוזלן חושב כי מוקדי התחלואה באמריקה הלטינית, בהובלת ברזיל, הודו, רוסיה ודרום אפריקה יצרו מצב שבו משקים אלה נמצאים במצב שברירי. "התלות שלהם במחירי סחורות ותיירות גבוהה, וחוסר היכולת שלהם להתמודד עם עלייה ממושכת בגירעון מציב אותם בסכנה מחודשת של בריחת הון".

מבחינתו של גוזלן, סין בולטת לטובה בעקבות התרחבות בפעילות. לעומת זאת, בארה"ב ואירופה האינדיקציות מיוני משקפות עדיין התכווצות של הפעילות - אך בקצב מתון במידה ניכרת.

בישראל הוא גורס כי "העלייה המחודשת בתחלואה, בפרט על רקע הסמיכות לגל הראשון, צפויה לבלום את ההתאוששות בצמיחה ובתעסוקה. השקל ימשיך לבלוט למרות משבר הקורונה, אך מכאן ואילך המשך התחזקותו אינו טריוויאלי והפוטנציאל לפיחות מתגבר. עוצמת הפגיעה בשוק העבודה היא גורם מרכזי לתחזית האינפלציה האפסית שלנו לשנה הקרובה. בנוסף, בנק ישראל צפוי להמשיך עם המדיניות המרחיבה, אך יתקשה להתמודד עם הסיכון הדפלציוני ללא מדיניות פיסקלית תומכת".

נשיא ברזיל, ז'איר בולסונרוצילום: UESLEI MARCELINO / REUTERS

לגבי המשך 2020 צופה גוזלן שבארה"ב התנאים הפיננסיים יהיו סבירים, גם אם תיווצר לפרקים תנודתיות גבוהה בשווקים. בנוסף, הריבית תיוותר ללא שינוי עד סוף 2022. לצד זאת הוא מזכיר כי הבנק הפדרלי התחייב לרכוש אג"ח בסך 120 מיליארד דולר בחודש לפחות - והותיר לעצמו פתח לנקוט צעדי הרחבה נוספים, ובהם הצבת יעד תשואה לאג"ח ממשלתיות כפי שנהוג ביפן. הכל במטרה לשמור על תנאים פיננסיים נוחים בסביבת אבטלה גבוהה.

גוזלן טוען שהתלות של השוק הקונצרני בהמשך מעורבות הבנק הפרדלי בשווקים גבוהה מאוד ותיוותר כך לפחות עד שיושג פתרון רפואי למשבר. כל עוד התחלואה בארה"ב תיוותר גבוהה, הבנק המרכזי ימשיך עם מרבית תוכניות התמריצים.

"ללא שינוי - סיכוייו של טראמפ להיבחר נמוכים"

לדברי גוזלן, רמות המרווחים בשוק הקונצרני נמוכות ביחס לתקופות מיתון בעבר שהיו פחות חריפות מהמשבר הנוכחי. אבל כל עוד ימשיכו לספק תמריצים, הם ימשיכו לנוע סביב רמות מרווחים אלה ומטה. מבחינת תחזיות הרווח של מדד ה-s&p500 הוא גורס שהן משקפות צניחה של 22% השנה ועלייה של 26% ב-2021, כלומר חזרה לרמת הרווחיות שאפיינה את 2019".

גוזלן סבור כי במהלך ספטמבר נושא הבחירות יחל לקבל משקל רב יותר "וללא שינוי של ממש בתמונת המצב הריאלית, סביר להניח שסיכוייו של טראמפ להיבחר לכהונה שנייה נמוכים. לתרחיש זה עשויות להיות השלכות שליליות על שוקי המניות, על רקע צפי לביטול חלקים מרפורמת המס של טראמפ, וכן בהיבט הרגולטורי לענפי האנרגיה, הפיננסים והבריאות. מנגד, הענפים שצפויים ליהנות מתרחיש זה הם ענפי התשתיות והאנרגיה הירוקה והסגמנטים שנפגעו ממלחמת הסחר מול סין".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עוטה מסכה בביקור במרכז רפואי צבאי במרילנדצילום: TASOS KATOPODIS/רויטרס

לגבי ישראל, מציין גוזלן: "היא קרובה לתרחישי הצמיחה הפסימיים שהוצגו בחודשים האחרונים. בתחזית האחרונה של מחלקת המחקר של בנק ישראל התחזית ל-2020 היתה כי התפרצות של גל שני ברבעון האחרון של השנה יתורגם לצניחה של 8% בתוצר ב-2020".

לטענת גוזלן, "מוקדם להעריך את עוצמת ההשפעה של העלייה האחרונה בתחלואה ואת האפשרות לגל נוסף בחורף הקרוב, אך אין ספק שמדובר בהתפתחות שלילית שתתורגם לצמיחה שלילית יותר השנה. לפיכך, אנו מצפים לצמיחה שלילית של 6.5%-6% השנה, ולהתאוששות של 5.5%-5% ב-2021. תחזית זו אינה מניחה הגבלות חריפות על הפעילות בהמשך השנה וב-2021, אלא משקפת התאוששות אטית יותר עד למציאת פתרון בריאותי.  

גוזלן צופה כי יתרחש מפנה בסעיף הדיור, לאחר יותר מעשור של עלייה ממושכת בדמי השכירות. "הערכה זו נשענת בין היתר על השוואה למיתון של 2003-2001, שהתאפיין באבטלה גבוהה (דו-ספרתית) תוך ירידה חדה בשכר הריאלי", אומר גוזלן. "בהתחשב בכך שהמשבר הנוכחי מלווה גם בפגיעה בענף התיירות, שוק השכירות צפוי לחוות עודף היצע לצד שינוי יעוד הדירות לפחות עד לתום המשבר הבריאותי".

עוד אומר גוזלן כי "גורם זה התאפיין בתרומה חיובית למדד בעשור האחרון, והיה חלק הארי בעליית מחירי המוצרים הבלתי סחירים במדד, כך שהתממשות המפנה בשוק הדיור תקשה על האינפלציה לחזור לטריטוריה החיובית".

לגבי שוק העבודה אומר גוזלן: "ככל שתתבסס ההערכה למשבר ממושך, ההסתברות להידרדרות מחודשת בשוק העבודה גבוהה למדי. כמו כן, התהליך ילווה בלחצים להתמתנות השכר במשק במגזר הפרטי, וחלק מההתאמות בתקציב לשנה ול-2021 קיימת הסתברות גבוהה גם להתאמה כלפי מטה בשכר במגזר הציבורי".

בדיקת קורונה באתר בנייה בתל אביב, במארס. המצולמים אינם קשורים לכתבהצילום: עופר וקנין

לגבי השקל הוסיף גוזלן כי "על רקע התמונה הגלובלית והמקומית, פרופיל הסיכון סיכוי נוטה יותר לטובת הדולר ופיחות בשער החליפין של השקל". גוזלן גם צופה כי בנק ישראל יבצע הפחתה נוספת בריבית לרמת אפס שתישאר כך לפרק זמן ממושך.

מבחינת שוק האג"ח, באפיקים הצמודים והשקליים "אנו מצפים להמשך ביצוע עודף של האפיק השקלי על פני הצמוד לכל אורך העקום, על רקע הציפייה לסביבת אינפלציה נמוכה מזו שמגולמת כיום בשוק האג"ח, וכן בהתחשב בכך שהיכולת של בנק ישראל להשפיע על ירידה נוספת בריבית הריאלית מוגבלת למדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker