מייסדי הולמס פלייס העבירו מניות – והרשת בישראל נכנסה להפרה של הסכמי המימון

הולמס פלייס העולמית העבירה את מניותיה (16.8%), למשפחות קירש ופישר ■ שתי המשפחות הן בעלות השליטה בהולמס פלייס העולמית, כך שהאחזקה העקיפה שלהן בהולמס פלייס ישראל נהפכה לישירה ■ העברת המניות היא אירוע הפרה בהסכמי מימון מול מזרחי והפניקס

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
מנכ"לית הולמס פלייס, קרן שתוי
מנכ"לית הולמס פלייס, קרן שתויצילום: עופר וקנין

שינוי במבנה האחזקות ברשת מועדוני הכושר הולמס פלייס ישראל. הולמס פלייס העולמית (HPWW) יוצאת מרשת מועדוני הכושר בישראל - והעבירה את מניותיה (16.8%) למשפחות קירש ופישר. שתי המשפחות הן בעלות השליטה בהולמס פלייס העולמית, כך שהאחזקה העקיפה שלהן בהולמס פלייס ישראל הפכה לאחזקה ישירה. הולמס פלייס לא ציינה בדיווח מה הסיבה לשינוי במבנה האחזקות, אך ייתכן שמדובר בשיקולי מס.

משפחת פישר, באמצעות חברת New Leisure המאוגדת באיי הבתולה, מחזיקה לאחר הפעולה ב-11.1 מיליון מניות של הולמס פלייס ישראל, כלומר 14.9% מהון המניות המונפק או 14.2% בדילול מלא. משפחת קישר, באמצעות KI Corporation הרשומה בג'רסי איילנדס, מחזיקה לאחר הפעולה ב-1.4 מיליון מניות של הולמס פלייס ישראל, כלומר 1.9% מההון או 1.8% בדילול מלא. בדיווח הבוקר לא צוין אם שתי המשפחות העבירו תמורה כלשהי עבור המניות.

משפחות פישר וקירש ייסדו את הולמס פלייס העולמית, בהובלתו של אלן פישר. בנו של אלן, יונתן פישר, הרחיב את פעילותה של הקבוצה העולמית אל תוך ישראל לאחר שפתח ב-1999 את המועדון הראשון במגדלי עזריאלי. חברת הולמס פלייס העולמית (HPWW) היא חברה ייעודית שהחזיקה רק במניות הולמס פלייס ישראל (ולא במדינות נוספות). המשפחות לא היו מעורבות בניהול הרשת בישראל – ולא היו להן נציגים בדירקטוריון.

הולמס פלייס העולמית החזיקה בהולמס פלייס ישראל בשותפות (25.5%) עם קרן ההשקעות גרין לנטרן, בניהולו של ריצ'י האנטר. שני בעלי המניות נחשבים יחד כדבוקת שליטה בחברה, ולכן העברת המניות, בהתאם להסכמי מימון שונים מול בנק ומול גוף מוסד, נחשבת כהעברת שליטה, חרף העובדה שמדובר באותם בעלי מניות בשרשור. לפי מקורב, להולמס פלייס, המשפחות פישר וקירש לא עידכנו מראש על השינוי במבנה האחזקות.

הולמס פלייס דיווחה לבורסה כי ירידה מתחת לרף של 30% במניות השליטה מהווה הפרה בהתאם לשני הסכמי המימון – כלומר, פעולה של שינוי בשליטה, המחייבת הסכמה של הגופים המממנים, שטרם ניתנה. מסיבה זו בהולמס פלייס פועלים מול הגופים המממנים - בנק מזרחי והפניקס - במטרה לקבל את הסכמתם כך שהעברת המניות לא תהווה אירוע של שינוי שליטה או לחילופין לשנות את הגדרת סעיף שינוי השליטה בהסכמי המימון.

הולמס פלייס

בימים אלה מתמודדת הולמס פלייס ישראל, בניהולה של קרן שתוי, עם השלכות הקשות של משבר הקורונה. המשבר הביא בחודשים הקודמים לסגירה ארעית של מועדוני הרשת ופגע בתוצאותיה של הולמס פלייס ישראל. לאחר שנפתחו במאי, המועדונים נסגרו שוב השבוע, על רקע המגבלות החדשות שהטיל משרד הבריאות.

על רקע השפעות המשבר, הולמס פלייס ישראל הפסידה ברבעון הראשון 5 מיליון שקל, לעומת רווח של 3.3 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019. הכנסות הרשת ירדו ל-89 מיליון שקל, לעומת 101 מיליון שקל, כלומר, ירידה של כ-12%. בנטרול השפעת משבר הקורונה, הכנסות החברה היו אמורות להגיע ל- 107 מיליון שקל, צמיחה של 6% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה.

כתוצאה מסגירת המועדונים, הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של הרשת התכווץ ברבעון הראשון לכ-26 מיליון שקל, קיטון של 7.4 מיליון שקל בהשוואה לרבעון הראשון ב-2019. נכון לסוף מארס, מספר המנויים ברשת הסתכם בכ-146 אלף, בהשוואה לכ-132.5 אלף מנויים בסוף מארס 2019. מספר המועדונים גדל ל-49, לעומת 42 מועדונים בסוף הרבעון הראשון ב-2019.

הולמס פלייס חיפה
הולמס פלייס חיפהצילום: איציק בן מלכי

הרבעון השני נחלק לתקופה שבה המועדונים היו סגורים, החל מתחילת אפריל ועד ה-6 למאי, ולתקופת החזרה לשגרת קורונה החל מה-7 במאי. באפריל לא נרשמה כל פעילות עסקית, ולמעט הוצאות הפחת והריבית בסך של כ-3 מיליון שקל לא נרשמו הכנסות או הוצאות - ולפיכך, באפריל ה-EBITDA עמד על 0.

ברבעון הראשון לא נכללו הטבות והנחות שהתקבלו בעיקר מבעלי הנכסים והעיריות, כך שאלו צפויות לבוא לידי ביטוי ברבעון השני. בין היתר, הרשת קיבלה הקלות בשכר דירה עבור אפריל ואילך בסכומים מוערכים של 14-12 מיליון שקל. בנוסף, הרשת צפויה לקבל מהמדינה 5-3 מיליון שקל כמענק עבור החזרת עובדים מחל"ת, וכן הנחה של שלושה חודשים בארנונה (כ-5 מיליון שקל) – וכל זאת עוד קודם לתוכנית התמיכה החדשה של משרד האוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker