יורם גביזון

בקשה לאישור תביעה כייצוגית הוגשה נגד חברת אל על בבית המשפט המחוזי מרכז. בבקשה נטען, שאל על אינה משיבה ללקוחותיה את התמורה ששילמו עבור כרטיסי טיסות שבוטלו בתוך פרק הזמן הקבוע לכך בדין ושאינה מיידעת לכאורה את הצרכנים בדבר זכותם לקבל השבת תמורה ו/או שעליהם לפנות אליה בכתב לצורך השבת התמורה. עוד נטען בבקשה שאל על הפרה, בין היתר, את הוראות חוק שירותי תעופה (חוק טיבי שמסדיר את הפיצוי והסיוע  לו זכאי רוכש כרטיס טיסה בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), וכן חוקים נוספים. 

הקבוצה שהתובע מבקש לייצג הוגדרה בבקשה כל לקוחות החברה שרכשו ממנה, במישרין או בעקיפין, כרטיסי טיסה לטיסות שהיו אמורות להמריא החל מיום 1 בפברואר 2020 ובוטלו, והחברה לא השיבה להם את מלוא התמורה ששילמו בעד כרטיסי הטיסה שבוטלו (או השבה חלקית בהתאם לדין) בתוך פרק הזמן הקבוע בדין ו/או לא יידעה אותם בנוגע לאפשרות של השבת התמורה ו/או בדבר הצורך בפניה בכתב לצורך קבלת ההשבה.

בית המשפט התבקש במסגרת הבקשה לתת סעדים שונים כנגד החברה וביניהם השבת תמורה לחברי הקבוצה, בסכום שהוערך על ידי התובע לכלל הקבוצה בבקשה בסך של כ-400 מיליון דולר, ובתוספת ריבית והצמדה ובסכום תביעה אישית של 3,710 שקל.

אל על מציינת שתלמד את הבקשה ותגיש את תגובתה כנדרש. עוד מזכירה אל על שוועדת הכלכלה של הכנסת סיימה ב-6 ביולי 2020 הקראה של הצעת חוק לחקיקת הוראת שעה לחוק שירותי התעופה שתתקן את חוק שירותי התעופה. בהתאם להוראת השעה, בשל השינויים הקיצוניים בענף התעופה העולמי לאור מגפת הקורונה, על חברות התעופה יהיה להשיב את התמורה בתוך 90 ימים מהמועד הנקוב בכרטיס הטיסה או 30 ימים מיום תחילתה של הוראת השעה (שהינו מועד אישורה בקריאה שלישית בכנסת), לפי המאוחר, וזאת במקום לאחר 21 ימים מקבלת פנייה בכתב מרוכש הכרטיס.

עוד צוין בהוראת השעה כי היא תחול על טיסות שבוטלו מ-1 במארס 2020 או קודם לכן בקשר לטיסות מיעדים שחלה על החוזרים מהם חובת בידוד בית לפי צו ושמועד המראתן הינו לאחר פרסום הצו. אל על מזכירה שהשלמת חקיקת הוראת השעה כפופה להצבעה בקריאה שניה ושלישית בכנסת, ואין ודאות שהליך החקיקה יושלם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker