הנגיד: חשוב לבצע מהר את תוכניות הממשלה - גם אם יש מחלוקת על חלקן

פרופ' אמיר ירון בישיבת הממשלה: התוכנית הכלכלית של נתניהו וכ"ץ יכולה להגדיל את הגירעון ל-13% מהתמ"ג ■ יש לדאוג גם להגדלת הביקוש במשק

אבי וקסמן
אבי וקסמן
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירוןצילום: אייל טואג

בנק ישראל מעריך כי רשת הביטחון החדשה, שעליה הכריזו ביום חמישי ראש הממשלה ושר האוצר, תעלה את הגירעון התקציבי השנה לכ-13% מהתמ"ג, לעומת 3.7% ב-2019, ואת יחס החוב לתמ"ג מכ-60% בסוף השנה שעברה לכ-76% בסוף 2020.

הערכות אלה מותנות בכך ששיעור האבטלה, כפי שמעריכים בבנק ישראל, אכן לא יירד אל מתחת ל-10%, לפחות עד אמצע 2021 בערך.

לפי הערכות בנק ישראל, העלות של התוכנית החדשה היא כ-15 מיליארד שקל ב-2020 ועוד כ-27 מיליארד שקל ב-2021, מעבר למה שתוקצב בתוכניות קודמות – ובסך הכל כ-43 מיליארד שקל בהוצאה תקציבית. מלבד זה כוללת התוכנית הגדלה של האשראי בערבות המדינה בכ-28 מיליארד שקל.

בישיבת הממשלה שבה אושר היום תשלום המענק המיידי, כחלק ראשון מהתוכנית החדשה, אמר נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, כי "זה הזמן לנצל את כריות הביטחון שברשותנו" כדי לשכך את פגיעת המשבר בציבור.

בניין בנק ישראל בירושלים
בניין בנק ישראל בירושליםצילום: אמיל סלמן

"הניסיון שהצטבר עד כה בהתמודדות עם נגיף הקורונה, מלמד כי לאור האי-ודאות הבריאותית והשלכותיה על היכולת לקיים שגרת חיים כלכליים סדירה, יש להקטין ככל שניתן את הפגיעה ואת האי-ודאות הכלכלית לשחקנים השונים במשק אל מול ההתפתחויות השונות שעוד ייתכנו", אמר ירון, לפי הודעה שפירסם בנק ישראל.

"רשת הביטחון מטפלת בנדבך זה הן בתמיכות ישירות, הן בהרחבת הערבויות לעסקים בצד המימוני. ישנה חשיבות לביצוע מלא ומהיר של הצעדים שהוחלט לנקוט. גם אם יש השגות על רכיבים כאלה ואחרים בתוכנית, על כל המערכת להיות רתומה לכך. חשוב שהמהלך הנוכחי ילווה בהקדם בצעדים שיתמכו גם בביקושים במשק, וביצירת בסיס להאצת הפעילות הכלכלית ולקידום תעסוקה וצמיחה מתמשכת".

הנגיד אמר כי להערכת בנק ישראל, הגירעון ב-2021 יגדל לכ-7% מהתמ"ג, ויחס החוב לתמ"ג בסוף השנה הבאה – ל-78%. "עם זאת, אני רוצה להדגיש – יש לממשלה יכולת לממן את התוכנית", הוסיף. הוא התחייב כי בנק ישראל ימשיך ככל שיידרש בצעדים שהוא נוקט להפחתת עלויות האשראי לממשלה, למגזר העסקי ולמשקי הבית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker