אחרי מו"מ דיגיטלי עם הבעלים שבבידוד: מטריקס רכשה את השליטה בגסטטנרטק

גסטטנרטק מעניקה שירותים בתחום המיכון המשרדי, ופעילה גם בתחום מדפסות התלת-ממד ■ ב-2019 נהנתה החברה מהכנסות בהיקף של 106.9 מיליון שקל ורווח נקי בסך 13.1 מיליון שקל ■ המו"מ והחתימה נעשו באמצעים דיגיטליים, שכן מנהל קרן סקיי שהה בבידוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר (לייזי) אורן, נשיא מטריקסצילום: סאם יעקובסון

קרן ההשקעות סקיי, המנהלת 450 מיליון דולר, מכרה לחברת טכנולוגיית המידע מטריקס את השליטה (51%) בחברת גסטטנרטק. מטריקס שילמה עבור העסקה 49.8 מיליון שקל – סכום המשקף לגסטטנרטק שווי של כ-100 מיליון שקל.  

גסטטנרטק מעניקה שירותים בתחום המיכון המשרדי לכ-7,000 לקוחות עסקיים בישראל, ומהווה ספק מורשה של משרד הביטחון והחשכ"ל. לצד זאת, החברה מעניקה שירות ל-35 אלף מכונות של יצרניות שונות. ב-2019 נהנתה החברה מהכנסות של 106.9 מיליון שקל ומרווח נקי של 13.1 מיליון שקל. לחברה חמישה סניפים בישראל ומרכז לוגיסטי בלוד, שבו היא מעסיקה 155 עובדים.

ניר דגן, שותף מנהל קרן סקייצילום: אלי אטיאס

המשא ומתן על הרכישה התבצעה טלפונית, שכן מנהל קרן סקיי, ניר דגן, שהה בבידוד. גם החתימה על העסקה לא בוצעה פנים אל פנים, אלא באמצעות אפליקציה דיגיטלית.

אליעזר (לייזי) אורן, נשיא וסגן יו"ר מטריקס, אומר: "פעם ראשונה שאני משתתף בחוויה כזו. עברתי 80 עסקות - וזו פעם ראשונה בשבילי. אנחנו מכירים את גסטטרנטק הרבה זמן, והמגעים החלו ב-2019. באופן טבעי, בתקופת הקורונה עשינו הפסקה. כשראינו שהחברה התגברה על קשיי התקופה בצורה מרשימה, חידשנו את המגעים - וחתמנו".

מה מיוחד בגסטטרנטק?

"זו חברה מובילת שוק עם תוצאות כספיות מרשימות לאורך שנים. מדובר בתחום מתפתח, שאנחנו פחות פעילים בו, ובמנהלים שמאוד מתאימים ל-DNA של מטריקס. הכוונה שלנו היא להשאיר את ההנהלה אצלינו לעוד שנים ארוכות - כולל שני המייסדים וכל שכבת ההנהלה הנוספת - כך שנוכל לשמר את הצוות המצוין שיש להם. התוצאות הכספיות מאוד מרשימות, עם מרווח גולמי ותפעולי חריג, ויש להם שם מקצועי בשוק. בנוסף, לחברה יש פעילות בעולם המתפתח של הדפסות תלת-ממד, שאנו רוצים להגדיל".

אתם מתכננים עוד רכישות השנה?

"אנחנו חברה רוכשת. ב-2020 זוהי הרכישה הראשונה שלנו. במארס התמקדנו בפעילות השוטפת ועצרנו רכישות, אבל לא שינינו את אסטרטגית הרכישות שלנו ולכן נמשיך אותה בעתיד. נמשיך לבחון בכל נקודת זמן לא מעט עסקאות".

תמשיך לפעול כחברה בת עצמאית

כיום, לצד סקיי, מחזיקים במניות החברה גם שמעון מרקוביץ ושרגא הפטלר (25% כל אחד). מרקוביץ משמש כיום יו"ר החברה, והפטלר הוא מנהל הכספים הראשי. מנכ"ל החברה הוא עומר שליט, שבעבר היה מנכ"ל זירוקס ולפני כן מנכ"ל חברת מעתק.

הסכם הרכישה קובע כי גסטטנרטק תמשיך לפעול כחברה בת עצמאית של מטריקס, תוך שימור הנהלת החברה הקיימת, שהתחייבה להמשך העסקה לתקופה בת שלוש שנים לפחות. הסכם הרכישה מקנה למטריקס ולקרן סקיי אופציות הדדיות לרכישה ומכירה של יתרת 49% המניות בחברה.

מטריקס

לפני העסקה 50% מהחברה היו בידי סקיי, 25% בידי שמעון מרקוביץ ו-25% בידי שרגא. אחרי העסקה יישאר לסקיי נתח של 24.5% ולשמעון ושרגא יישאר 24.5% ולמטריקס יהיה 51%. על פי תוואי העסקה, מטריקס אמורים לרכוש את היתרה מהם בעתיד. 

סקיי רכשה את החברה לפני 4.5 שנים, לפי שווי של 80 מיליון שקל. ממכתב שאותו שלחה הקרן למשקיעים מסתמן כי הקרן הרוויחה תשואה של 110% על ההשקעה, שכן לאורך השנים היא נהנתה גם מדיווידנדים של יותר מ-50 מיליון שקל.

לגסטטנרטק חברה בת, קליבר הנדסה, הפועלת בתחום הדפסת התלת-ממד. קליבר משווקת ומתקינה מדפסות וסורקי תלת-ממד ומפיקה הדפסות תלת-ממד. במטריקס אמרו למשקיעים כי הם ינסו ליצור סינרגיה בין פעילות החברה בעולם ההדפסות תלת-ממד ל-Matrix3D, העוסקת אף היא בתחום זה, בעיקר בחו"ל.

יו"ר גסטטנרטק: "שמחים וגאים"

מנכ"ל מטריקס, מוטי גוטמן, אמר: "מטריקס ממשיכה באסטרטגיית הצמיחה שלה באמצעות גידול אורגני, רכישות ומיזוגים בתחומים המשיקים ומשלימים את הפעילויות השונות של החברה. פעילותה של גסטטנרטק וקליבר סינרגטיות ומשלימות את פעילויותינו במספר תחומים. באמצעות רכישה זו נוכל להעשיר את סל הפתרונות הטכנולוגיים שמטריקס מציעה גם לתחום המיכון המשרדי ושירותי ההדפסה וכן לתחום הדפסות התלת ממד, המהווה יעד לצמיחת החברה בישראל ובחו"ל".

גוטמן הוסיף: "גסטטנרטק היא אחת החברות הוותיקות והחזקות בתחום המיכון המשרדי בישראל. לחברה לקוחות והסכמים אסטרטגיים עם אלפי ארגונים מרוצים בישראל, גדולים וקטנים. אחד היתרונות המרכזיים שמצאנו בחברה הוא צוות ניהולי איכותי, ותיק ומנוסה, שימשיך להוביל ולפתח איתנו את החברה לטווח ארוך".

שמעון מרקוביץ, יו"ר גסטטנרטק: "אנו שמחים וגאים להצטרף למטריקס – חברת ה-IT הגדולה והמובילה בישראל. אנו מוצאים במטריקס לא רק בית חם המושרש בשוק הישראלי, אלא גם חברה שאנו שותפים לערכי המצוינות והניהול הממוקד המאפיינים אותה. אנו משוכנעים שהחיבור בין שתי החברות יביא להמשך צמיחה של פעילותנו המובילה בתחומי המיכון המשרדי והדפסות התלת-ממד".

ניר דגן, שותף מנהל בקרן סקיי, אמר: "הסיפוק הגדול שלנו כקרן השקעות, מעבר לתשואה למשקיעי הקרן מהעסקה, הוא בידיעה כי גסטטנרטק, חברה מצוינת ואיכותית, שלעובדיה ומנהליה נקשרנו במרוצת השנים, עוברת לבית חדש וחזק והיא צפויה לשמר את מעמדה המוביל ולהשתבח עוד יותר בחיבור הטבעי עם מטריקס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker