עובדי בתי זיקוק לנתניהו: ללא האספקה מבזן - המדינה תהיה משותקת

ועד העובדים של בתי הזיקוק בחיפה מוחה על כך שלא שותף בשיח לגבי עתידו של המפעל ■ הוועד טוען כי הפליטות של בזן ב-2019 עברו בקרה של המשרד להגנת הסביבה, שקבע כי ההשפעה הסביבתית של בזן זניחה וסגירתו לא תביא לשיפור איכות האוויר בעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בתי הזיקוק בחיפה לאחר קריסת אחת הלבניות
בתי הזיקוק בחיפה לאחר קריסת אחת הלבניותצילום: רמי שלוש

ועד העובדים של בתי הזיקוק בחיפה פנה במכתב לראש הממשלה ולשרים, בנוגע להצהרות על עתיד בתי הזיקוק, ומחה על כך שהעובדים אינם משותפים בשיח בנוגע לעתיד מתחם בתי הזיקוק במפרץ חיפה. המכתב נשלח לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר ישראל כ"ץ, שר האנרגיה יובל שטייניץ, והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל.

הוועד, בראשות חנן סונטג ודורון ניסן, מזכיר כי בתי הזיקוק בחיפה (בזן) מעסיקים כיום באופן ישיר 1,300 עובדים, ועוד 15 אלף איש בעקיפין. לטענתו, מדובר במתחם קריטי לחוסנה של הכלכלה הישראלי. הוועד ממשיך וכותב כי התרומה הכוללת של בזן לכלכלת ישראל נאמדת ב-6.6 מיליארד שקל לשנה, שהם 0.7% מהתמ"ג. החברה משלמת ארנונה ומסים אחרים בסכום של 100 מיליון שקל לשנה.

בנוסף, להערכת הוועד, בזן היא חברה חיונית למשק הישראלי משום שהיא מספקת 60% מהבנזין והסולר בישראל, כך שללא אספקה מבזן המדינה תהיה משותקת. בזן גם מוכרת חומרי גלם ל-300 חברות במשק.

הפגנה נגד מפעלי קבוצת בזן בחיפהצילום: רמי שלוש

ועד העובדים מזכיר כי מתחם בזן היווה מטרה עבור חזבאללה במלחמת לבנון השנייה ב-2006, כשהארגון ניסה לטווח אותו בלי הרף בשל היותו מפעל חיוני למשק, ועל בסיס ההערכה שפגיעה בו תשתק את המשק הישראלי כולו. במכתב נטען כי בזן הוא מפעל אסטרטגי, והוא חיוני לחוסנה של המדינה במיוחד בעתות משבר ומלחמה כותב וועד העובדים לממשלה.

דו"ח של חברת הייעוץ מקינזי, שנכתב עבור המועצה הלאומית לכלכלה, קבע כי אם יש לסגור את מפעלי בתי הזיקוק - עדיף לעשות זאת מאוחר ככל האפשר, ב-2030, כך נכתב במכתב. הוועד מוסיף כי סגירה של בתי הזיקוק והעתקת המפעלים למיקום אחר בישראל תעלה למדינה מיליארדי שקלים.

העובדים טוענים כי נכון להיום, אין כל תוכנית מסודרת ליבוא תזקיקי נפט מחו"ל, כך שהאמירות בנושא הן הצהרות בלבד. כדי שהדבר יתאפשר, אומרים העובדים, יש להכין תשתיות נרחבות בארץ שיקלטו את התזקיקים המיובאים. גם אם המדינה אכן תייבא תזקיקי נפט, אין תוכנית מסודרת בנוגע לגורל המכלים המלאים בבנזים ובסולר שיש בבתי הזיקוק. להערכת עובדי החברה, הצורך במכלים לא ייעלם משום שיהיה בהם צורך לאגירת התזקיקים גם במקרה של ייבוא.

מניית בזן

לפי הוועד, בתי הזיקוק עומדים בכללים ובתקנים של איכות הסביבה שנקבעו על ידי המדינה, ובתקנים המחמירים ביותר במערב אירופה. לפי המכתב, בנושאי הפליטות מהמפעלים וזיהום הסביבה הושקעו סכומי עתק. הפליטות של בזן ב-2019 עברו בקרה של המשרד להגנת הסביבה, שאף ביצע השוואה בין הפליטות ב-2019 לאלה של 2018 וקבע כי ההשפעה הסביבתית של בזן זניחה ביחס לשאר המקורות וסגירת מפעליה לא תביא לשיפור באיכות האוויר בחיפה.

"לצערנו הרב, התקיימו באחרונה דיונים רבים סביב עתידו של מפעל בתי הזיקוק בחיפה בוועדות הכנסת השונות, כשחברי הכנסת והיועצים למיניהם יצאו בהצהרות כאלה ואחרות לגבי עתיד המפעל, ללא שיתוף של ציבור עובדי החברה. אנו רואים בכך פגיעה קשה בנו", כותבים עובדי החברה במכתבם לממשלה ומוסיפים: "יציאה בהצהרות חסרות בסיס שכאלה, עם קביעה של תאריך יעד של סגירת מפעלי בתי הזיקוק בחיפה כביכול, פוגעת אנושות בציבור העובדים ותגרום לכך שעובדי המפעל ירצו לנטוש את עבודתם ועובדים חדשים לא ירצו להגיע.

"אנו פונים לכבוד ראש ממשלת ישראל והשרים בקריאה נרגשת מלבנו ומבקשים כי אם וכאשר תהיה החלטה של המדינה לסגור את בתי הזיקוק בחיפה, להקים בתי זיקוק חלופיים או לייבא תזקיקי נפט מחו"ל, אנו בוועד העובדים נברך על קיום דיון מעמיק ומכובד, כשעתיד המפעל והעובדים יעמוד לנגד עינינו".

"מבקשים שישתפו אותנו"

שתי זויות מטרידות את ועד עובדי בזן: תחושות העובדים והפיצוי הנדרש. לטענת יו"ר ועד העובדים, חנן סונטג, קיים חשש לנטישת עובדים טובים, ומכך שעובדים צעירים לא ירצו לעבוד במפעל. "למה שעובד יבוא לעבוד פה ולא יחפש עבודה במקום אחר?", הוא שואל. "למה שלא יחפשו מקומות עבודה אחרים כבר עכשיו, שנים לפני סגירה אפשרית? אם הייתה בהירות באשר לעתיד, לכולם היה יותר קל".

על השאלה מדוע הוא פוני לשרי הממשלה, ולא להנהלה, מסביר סונטג כי גם לה אין תשובות. "יכול להיות שדיברו עם הבעלים", הוא אומר. "אם מתכוונים לפצות את הבעלים, העובדים צריכים להיות חלק מהעסקה הזו" 

ואם לא?
"חבל לדבר על זה כרגע, אבל אם מגיעים להחלטות, קחו בחשבון את הפיצוי לעובדים. עוד לא דיברנו על הסכומים, כי לא ברור מה תהיה התוכנית, אם תהיה, אבל חשוב לזכור שמדובר בעובדים שמפרנסים משפחות. אני כרגע לא עושה שום מלחמה, אני שואל שאלות ומחכה לשמוע החלטה. הבקשה הצנועה שלנו היא לשתף אותנו בעניין הזה. אם לא, נצטרך לצאת ולהילחם על זה".

ומה יקרה לדעתך בעתיד, יסגרו או יעתיקו את המפעל? 
"לא הייתי מהמר על זה. לסגור את בתי הזיקוק ולהיות תלויים במדינות אחרות זה סיכון גדול. עם זאת נכבד כל החלטה של ממשלת ישראל, אנחנו רק מבקשים שישתפו אותנו בתהליך". 

תגיות:

תגובות