הקרב על האקזיט: גילת מתכוונת לבקש צו שיורה על רכישתה

קומטק, שהודיעה בינואר 2020 על רכישת גילת תמורת 580 מיליון דולר במזומן ובמניות, הגישה בקשה מתוקנת לצו הצהרתי שיקבע כי חלה הרעה משמעותית בעסקיה של גילת בעקבות משבר הקורונה - ולכן אינה מחויבת להשלים את הרכישה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מטה חברת גילת בפתח תקוה
מטה חברת גילת בפתח תקוהצילום: ללא קרדיט

חברת גילת, שמפתחת ומייצרת ציוד לתקשורת לוויינית רחבת פס, מתכננת להגיש תביעה נגדית לתביעה שהגישה חברת Comtech Telecommunications בשבוע שעבר. גילת, שבשליטת קרן פימי (34%) וחברת מבטח שמיר (9.7%), מתכננת לבקש צו הצהרתי שייקבע שקומטק אינה רשאית לסיים את הסכם המיזוג - וכי אם לא תושלם עסקת המיזוג יהיה על קומטק לשלם לגילת ועבור בעלי המניות והאופציות שלה פיצוי כספי על כל הנזקים שייגרמו לה כתוצאה מהפרת ההסכם על ידי קומטק - סכום שצפוי להגיע למאות מיליוני דולרים.

קומטק הגישה ביום רביעי שעבר תלונה ובקשה לצו הצהרתי נגד גילת בבית משפט בדלוור. הבקשה הוגשה בנוגע לעסקת הרכישה של גילת בידי קומטק, שנחתמה בסוף ינואר 2020. קומטק ציינה שהיא מבקשת צו הצהרתי, שיקבע כי פעולות מסוימות של גילת בנוגע לבקשה לקבלת אישור למיזוג מרשות ההגבלים הרוסית - ייחשבו הפרה של מחויבויותיה על פי הסכם המיזוג. קומטק ציינה גם שהיא בוחנת אם הנפילה התלולה בהכנסותיה של גילת מאז ההכרזה על המיזוג, היא עילה לטענה כי חל שינוי מהותי לרעה בעסקיה באופן שמשפיע על זכויותיה של קומטק לפי הסכם המיזוג.

קומטק הגישה אתמול תביעה מתוקנת לבית המשפט בדלוור וביקשה צו הצהרתי נוסף לפיו עסקיה של גילת סבלו מהרעה מהותית, על פי הגדרתה בעסקת המיזוג, כתוצאה ממשבר הקורונה ועל כן קומטק אינה נדרשת להשלים את המיזוג משום שמספר תנאים להשלמתו שנקבעו בהסכם המיזוג לא יכולים להתקיים.

קומטק וגילת הודיעו בסוף ינואר 2020 על רכישתה של גילת על ידי קומטק תמורת 7.18 דולר במזומן לכל מניית גילת, בנוסף להקצאה של 0.084 מנית קומטק עבור כל מניה. מבנה זה שיקף לגילת שווי של 10.45 דולר למניה ושווי חברה של 580 מיליון דולר. מניית גילת קרסה ב-40% מאז ההכרזה על המיזוג, ככל הנראה משום שהשוק ציפה שהעסקה לא תצא אל הפועל נוכח ההרעה המשמעותית בעסקיה כתוצאה ממשבר הקורונה.

גילת, שמפתחת מערכות לתקשורת לוויינית, חוותה ירידה חדה בעיקר בפלח השוק של מערכות לווייניות לאספקת אינטרנט רחב פס למטוסים; שוק שאמור היה לחוות צמיחה חזקה, אך התרסק בשל המשבר של שוק התעופה העולמי עקב משבר הקורונה. בעקבות המשבר פיטרה גילת 6% מעובדיה וחתכה את שכר הנותרים ב-20%. ההרעה במצב עסקיה של גילת התבטאה בהפסד של 11.8 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, בעקבות ירידה של 23% בהכנסות ברבעון ל-48 מיליון דולר. הרעה זו היא הבסיס לתביעה של קומטק לצו הצהרתי שיקבע שחל שינוי מהותי לרעה בעסקיה של גילת: טענה המהווה עילה נפוצה לביטולן של עסקות מיזוג ורכישות.

גילת דוחה בהודעתה מהיום את טענותיה של קומטק וסבורה שלא התרחשה כל הרעה מהותית בעסקיה על פי הסכם המיזוג ושהתביעה של קומטק אינה אלא ניסיון להימנע מהתחייבותה החוזית לרכוש את גילת, וזאת בשל ביצועיה המתדרדרים במהירות של קומטק עצמה. ההפרות החוזרות והנשנות של קומטק, כך טוענת גילת, גרמו וממשיכות לגרום לנזקים כספיים משמעותיים לגילת ולבעלי מניות וצפויים להסתכם במאות מיליוני דולרים אם המיזוג לא יושלם. על פי הערכות גילת מתכוות לטעון שהפרת הסכם הרכישה על ידי קומטק גרמה לחברה ולבעלי מניותיה נזק השווה למכפלת הירידה של 5 דולרים במחיר המניה מאז ההכרזה על המיזוג, ועד יום שישי האחרון ב-55.5 מיליון שהוא מספר המניות של גילת - כלומר נזק כולל של 278 מיליון דולר.

גילת גם דוחה את טענותיה של קומטק לפיהן התערבה או נקטה פעולה כלשהי שמהווה התערבות בבקשתה התלויה ועומדת של קומטק בפני רשות ההגבלים העסקיים הרוסית (FAS). גילת טוענת שלא הפרה את הסכם המיזוג בכל דרך שהיא וסבורה מצדה שקומטק היא שהפרה במכוון את ההסכם, בכך שניסתה להבטיח שאישור רשות ההגבלים הרוסית לביצוע העסקה לא יתקבל במועדו, וכך לא תידרש להשלים את המיזוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker