נתניהו: מענק מיידי של 7,500 שקל לעצמאים, דמי האבטלה יוארכו בשנה, מענקים לעסקים גדולים

ראש הממשלה ושר האוצר ישראל כ"ץ הציגו את התוכנית הכלכלית ■ נתניהו: "התוכנית כוללת רשת ביטחון לעצמאים, לשכירים ולעסקים. אני מקווה שביום ראשון נלחץ על הכפתור, והכסף יעבור בתוך 48 שעות או 72 שעות"

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו, הערב
אבי וקסמן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג הערב (חמישי) את ההרחבה לתוכנית הכלכלית לסיוע לנפגעי משבר הקורונה, תחת הכותרת "רשת ביטחון כלכלית". "אנו בעיצומו של גל שני של הקורונה", אמר נתניהו. לדבריו, ההתנהלות נעשית בניסוי וטעייה – "פשוטו כמשמעו".

לדברי נתניהו, "במבט לאחור, השלב האחרון של פתיחת המשק היה מוקדם מדי", ועל כן נעשו צעדי הסגירה האחרונים. "אנו אוסרים חתונות כדי למנוע לוויות", אמר.

ראש הממשלה אמר כי הוא נחוש לתת פתרונות למצוקות הכלכליות של הציבור. חלק מהעיכובים ביישום התוכניות הקודמות נבעו מהביורוקרטיה במערכת, הוסיף. לדבריו, הוא ושר האוצר הנחו את רשות המסים להאיץ את העברת המקדמות לזכאים. "אי-אפשר להמשיך ככה (בתשלום מענקים) עד אינסוף, אבל החלטנו להכניס את היד לכיס כדי לעזור לאנשים", אמר.

העקרונות המנחים את התוכנית, אמר נתניהו, הם ודאות לשנה הקרובה, העברת כספים מהירה ומענק מיידי לעצמאים. לפי התוכנית שתובא לאישור הממשלה בשבוע הבא, הזכאות לדמי אבטלה תוארך עד יוני 2021. "כל זה יהיה בתוקף עד ששיעור האבטלה יירד אל מתחת ל-10%", אמר. 

לדברי נתניהו, "הנחיתי לתת מענק מיידי שיגיע לחשבונות הבנק של העצמאים כבר בשבוע הבא. שר האוצר ואני היינו צריכים להביא לחדר אחד את האחראית על המחשוב, את האחראי על מס הכנסה, את היועצים המשפטיים של משרד האוצר, את צמרת האוצר והביטוח הלאומי". עוד הוסיף נתניהו כי תשלום זה יהיה הראשון שיאושר בממשלה ביום ראשון הקרוב, ולא יצריך חקיקה. "אני מקווה שביום ראשון נלחץ על הכפתור, והכסף יעבור בתוך 48 שעות או 72 שעות".

נתניהו הציג את שלושת מרכיבי התוכנית, לדבריו:

"המרכיב הראשון הוא רשת ביטחון לשכירים: דמי אבטלה עד יוני 2021. כל זה יהיה בתוקף עד ששיעור האבטלה יהיה מתחת ל-10%.

"המרכיב השני של התוכנית: בשבוע הבא ניתן מקדמות של עד 7,500 שקל לאותם אנשים שסייענו להם בתחילת מאי, בלי לחשב חישובים חדשים ובלי להציב תנאים חדשים.

"המרכיב השלישי של התוכנית: בכפוף למבחן פגיעה בהכנסות, עסקים קטנים בעלי מחזור של עד 300 אלף שקל, יקבלו מענק של עד 6,000 שקל אחת לחודשיים. עסקים גדולים יותר יקבלו עד 500 אלף שקל אחת לחודשיים".

שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

נתניהו אמר כי חשוב לחוקק תקציב מהיר ל-2020 – אף שבכחול לבן מתנגדים לחקיקת תקציב לשנה הנוכחית לבדה, ללא תקציב 2021. "אני מוכן שתקציב השנה הבאה יהיה מוקדם יחסית, אבל אי-אפשר מוקדם מדי, מפני שאנו לא יודעים בדיוק מה יקרה", אמר.

שר האוצר, ישראל כ"ץ, אמר כי תשלום דמי האבטלה לשכירים עד יוני 2021 ייעשה בתנאים משופרים – שיכללו את ההקלה בתקופת האכשרה שעליה הוחלט לפני כמה חודשים. שכירים בני 67 ומעלה יקבלו מענקים עד סוף 2020, בשלב זה.

לדברי כ"ץ, עצמאים ושכירים בעלי שליטה יקבלו אחת לחודשיים מענק של עד 15 אלף שקל, וכן מענק השתתפות בהוצאות קבועות של עד 500 אלף שקל, והחזר על הוצאות הארנונה. "החלטנו להוריד את הרף לסיוע לירידה בהיקף הפעילות של 40% בלבד", אמר כ"ץ. המקדמות בין מענקי ההשתתפות בהוצאות קבועות יוגדלו מ-20% ל-60% מהסכום שיבקשו. סך ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים יוגדל מ-22 מיליארד שקל ל-50 מיליארד שקל. התוקף של רישיונות עסק קיימים יוארך עד יוני 2021. 

"ההיקף התקציבי הישיר של התוכנית הוא 50 מיליארד שקל, ובהלוואות עוד כ-30 מיליארד שקל", אמר כ"ץ. "כל הכסף הזה הולך לזרום לאזרחי ישראל, השכירים, העצמאים ובעלי העסקים.

"אנו פועלים בשיתוף נגיד בנק ישראל לדחות החזרי הלוואות ומשכנתאות לבנקים. נפעל לבטל את הקנס על משיכת כספים מקרנות ההשתלמות, עד כ-10,000 שקל בחודש, ונאפשר לחיילים משוחררים למשוך כספים מהפיקדון".

לדברי נתניהו, "נעשה הכל כדי שאנשים לא יהיו בחל"ת פרמננטי. אנחנו לא רוצים אבטלה קבועה. ואני לא חושב שאנשים ירצו לשבת בבית – למה שאדם יקבל 70% (ממשכורתו, כדמי אבטלה), אם הוא יכול ללכת לעבוד?".

מכולת (לעסק המצולם אין קשר לנאמר)צילום: אייל טואג

כ"ץ הוסיף כי התוכנית כולה "היא רק חלק ממה שנביא לממשלה בחוק ההסדרים, שיבטיח הסרת חסמים, הפחתת ביורוקרטיה והפחתה ביוקר המחיה. נעביר תקציב וחוק הסדרים כדי שבעוד שנה, ישראל תתחבר לעתיד מבטיח של צמיחה".

ודאות למגזר העסקי

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר כי יש להעריך את התוכנית החדשה על כך שהיא מעניקה רשת ביטחון לתקופה ממושכת, ופיצוי חלקי לעסקים שניזוקו – אבל הוסיף כי יש לכלול בה צעדים משלימים להאצת הצמיחה ולטיפול באבטלה. "יש לבנות מוקד לאומי הבוחן את כלל הביקושים לעובדים מקצועיים ולא מקצועיים, ועל פי מיפוי זה לבנות הכשרות עובדים למערכת הציבורית והפרטית", אמר. עוד הציע להוסיף פרק לחוק לעידוד השקעות הון, שיעניק הטבות לכל עסק שייצור מקומות עבודה חדשים.

ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס בישראל, אמר כי התוכנית החדשה "רחבה, מקיפה, ארוכת טווח, עם התחייבות בזמן לקבלת הכסף, והכי חשוב – יוצרת ודאות למגזר העסקי, מה שלתקוותי יסייע בפתרון משבר האמון החריף בינו לבין הממשלה". גינדי הוסיף כי יש לתקן את המבחנים לתשלום המענקים לעצמאים כך שיאפשרו גם לעצמאים שרווחיהם ב-2018 היו נמוכים, לקבל את המענק לפי נתוני 2019.

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, הגיב לתוכנית הכלכלית שהוצגה הערב ומסר כי "מדובר בשינוי כיוון חשוב של הממשלה, שנראה כי בפעם הראשונה לוקחת אחריות מלאה על האירוע ומבטיחה רשת ביטחון לאזרחי ישראל. עם זאת, כפי שאמרו היום ראשי המעסיקים בפגישה עם שר האוצר, יש לתגבר משמעותית את התמיכה במגזר העסקי, כדי להבטיח את מקום עבודתם של אלו שלא נפלטו משוק העבודה, ולבסס מנועי צמיחה ותעסוקה יציבים לשנה הקרובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker