בהוראת רשות ני"ע וכתנאי לגיוס ההון של תשובה: דלק מעדכנת את תחזיות לווייתן

התחזיות, שנשענות על הנחות אופטימיות, משקפות ללווייתן שווי של כ-10.5 מיליארד דולר - ירידה של 7% לעומת ההערכה הקודמת; לפי הדו"ח, תשלום מס ששינסקי יחל רק ב-2026

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת הגז לווייתן, שבה שותפה רציו
אסדת לווייתןצילום: מארק ישראל סלם

בהוראת רשות ני"ע - וכתנאי לגיוס ההון שאמורה קבוצת דלק לבצע החודש - דלק קידוחים פירסמה דו"ח תזרים מעודכן למאגר לווייתן (DCF). לפי הדו"ח, המתבסס על הנחות שונות ביחס למחיר הנפט, הביקושים בישראל והתממשות חוזי היצוא, התזרים הצפוי מהמאגר משקף ללווייתן שווי של כ-10.5 מיליארד דולר, בשיעור היוון של 10%. זהו שווי הנמוך ב-7% ביחס להערכה הקודמת.

מדובר בשווי ברוטו – כלומר לפני תשלומי תמלוגים למדינה ולצדדים שלישיים, כך שהשווי בפועל נמוך יותר. כמו כן השווי מבוסס על החזר השקעה בתאריך יעד המותאם לתחזיות האופטימיות עליהן נשען הדו"ח. יצוין כי השווי הסחיר של לווייתן נמוך משמעותית מהשווי שהוערך בדו"ח, ומסתכם בכ-7 מיליארד דולר. לפי האמור בדו"ח, לווייתן יחל בתשלום מס ששינסקי רק ב-2026.

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר

כחלק מהסדר החוב (תיקון שטרי נאמנות) שנחתם עם מחזיקי האג"ח, קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה, התחייבה לבצע גיוס הון של 163 מיליון שקל עד סוף יולי. רשות ני"ע התנתה את הגיוס בפרסום דו"ח מעודכן, שישקלל את השינויים במשק האנרגיה המקומי והאזורי.

לפי דלק קידוחים, הערכות התזרים העדכניות מביאות בחשבון את ההשפעה השלילית של משבר הקורונה על הביקושים לגז. עם זאת, הדו"ח צופה דווקא שצריכת הגז בישראל תגדל בשנים הבאות, בין היתר, בשל המעבר של תחנות הכוח הפחמיות לשימוש בגז, וכן "לאור מגמת השימוש הגוברת ברכבים חשמליים וברכבים המונעים בגז טבעי דחוס".

בדו"ח לא צוין האם התחזיות משקללות את היעד שקבע משרד האנרגיה למעבר ל-30% ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות עד 2030. בתגובה לפניית TheMarker, בדלק קידוחים ציינו כי התחזיות - שאותן סיפקה פירמת BDO - משקללות את התוכנית של משרד האנרגיה.

בדו"ח התזרים, שנערך על ידי מעריכת השווי NSAI, נעשה שימוש בהנחות אופטימיות מאוד. ההנחות הללו השפיעו לחיוב על שווי המאגר, והן תורמות ל"ניפוח" שלו. על בסיס הדו"ח שפורסם, דלק קידוחים אמורה לבצע בחודשים הבאים, מימון מחדש לחוב הפרויקטאלי של לווייתן בסכום של כ-2 מיליארד דולר. 

דו"ח התזרים הניח מכירה של גז נוסף מהמאגר, מעבר לחוזים הקיימים, בהתאם למו"מ שעורכות כיום השותפות בלווייתן (המו"מ טרם הבשיל להסכמים); גז נוסף שיימכר בישראל לפי התחזית שסיפקה BDO; וגז נוסף שיימכר למדינות באזור, לפי תחזיות של חברות ייעוץ שונות. בדו"ח הוערך שמאגר כריש יחל באספקת גז למשק רק ברבעון האחרון של 2021.

התחזיות בדו"ח מבוססת על עלייה בשער החליפין של הדולר מול השקל – וזאת, בניגוד למגמה מהעשור האחרון. כך, נעשה שימוש בשער דולר של 3.55 שקלים ב-2020 (השער כעת הוא 3.44 שקלים), שעולה באופן הדרגתי ל-3.9 שקלים החל מ-2024 ואילך. 

הדו"ח כלל הפחתה של 50% במכירות הגז למצרים ב-2020 ו-2021 בשל ירידת מחיר הברנט מתחת ל-50 דולר לחבית. ההנחות הן שחבית ברנט תימכר ב-2020 ב-37 דולר; מחירה יעלה ל-47 דולר ב-2021, והמחיר יגדל בהדרגה ל-71 דולר ב-2025, ולמחיר קבוע של 88 דולר החל מ-2029 ועד לתום תקופת התזרים.

הדו"ח העריך הרחבה של תשתית ההולכה בישראל באמצעות הנחת צינור גז ימי בין אשדוד לאשקלון (הפרויקט עדיין לא בביצוע) והרחבת יכולת האספקה בצינור EMG, שמוליך גז למצרים.

לפי הדו"ח, כמות הגז בלווייתן מסתכמת בכ-646 מיליארד מ"ק (BCM) - האומדן הטוב ביותר (המקובל). אומדן זה כולל עתודות מסוג 2P בהיקף של כ-376 BCM, ומשאבים מותנים מסוג 2C בהיקף של כ-270 BCM. יצוין כי אלו כמויות גבוהות מאלו שהעריכה חברה חיצונית ששכרה המדינה - כ-500 BCM בלבד.

אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון, התייחסה לדו"ח התזרים המעודכן ואמרה: "מדובר בתזרים חזוי אופטימי מאוד, בעיקר החל מעוד שנתיים. התזרים מתבסס כמובן על הצלחה רציפה של היצוא, יציאת העולם מהמשבר ותחזית מחירי  נפט בולטת לטובה החל מ-2025.

"התזרים החזוי משקף אופטימיות זהירה יותר בנוגע למחירי הגז, בעוד שביחס למחירי הנפט התזרים חיובי בחלק ניכר מהתחזיות. כך למשל, התחזית למחיר של 88 דולר לחבית נפט מסוג ברנט, החל מ-2029 ועד לתום תקופת התזרים,  בולטת באופטימיות שלה, ביחס למגמה הירוקה בעולם והזהירות של מפיקות נפט מובילות.

"האופטימיות של דלק קידוחים פוגשת שוק סקפטי מאוד, שכן התמחור הנוכחי של המניה משקף פסימיות קיצונית וספקנות ביחס ליציבות היצוא הישראלי למדינות שכנות. תחת הנחות אלה, גם בשיעורי היוון של סביב 9% מחיר המניה מאוד אטרקטיבי", אמרה פריד. בתגובה לדו"ח, רציו יורדת 4%, ודלק קידוחים עברה מעליות לירידות של 1.5%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker