"חלון הזדמנויות אדיר": בנק ישראל פרץ את הסכר לבליץ הנפקות ב-2 מיליארד שקל

העליות החדות בשוק האג"ח הקונצרניות, בעקבות תוכנית הרכישות של בנק ישראל, דוחפות חברות כמו ביג, מגה אור, דמרי ושיכון ובינוי לצאת לגיוסים חדשים במאות מיליוני שקלים ■ ההערכות הן כי חברות נוספות יצטרפו אליהן בקרוב: "תחילתו של גל הנפקות חדש"

ערן אזרן
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירוןצילום: אייל טואג
ערן אזרן

מדדי התל בונד זינקו בשלושת ימי המסחר האחרונים עד 3%, ברקע לתוכנית רכישות האג"ח הקונצרניות שעליה הודיע בנק ישראל בסך 15 מיליארד שקל. העליות החדות, בתמיכת הנזילות שמזרים הבנק, הביאו לבליץ של הנפקות בשווי כולל של קרוב ל-2 מיליארד שקל. חלק מהמנפיקות מרעננות תוכניות הנפקה שהיו בקנה, וחלקן הכריזו על הנפקות חדשות – ופנו לקבלת דירוג.

בין המנפיקות: ביג מרכזי קניות, שמתכוונת לגייס 200 מיליון שקל בהרחבת סדרת אג"ח טו'; חברת הנדל"ן מגה אור, שמעוניינת לגייס 230 מיליון שקל בהרחבת סדרות ח' ו-ט'; חברת הבנייה י.ח דמרי, שמתכוונת לגייס 250 מיליון שקל באמצעות הרחבת סדרה ח' והנפקת סדרת אג"ח חדשה; וחברת הנדל"ן רוטשטיין, שמנפיקה אג"ח להמרה ומגייסת כ-50 מיליון שקל.

גם חברות מחוץ לעולם הנדל"ן מבצעות גיוסים. אחת מהן היא שיכון ובינוי, שמתכוונת לגייס כ-400 מיליון שקל באמצעות הרחבת סדרת אג"ח 7 והנפקה של סדרה חדשה. חברת סופרגז, בהמשך להנפקת המניות הראשונית, נערכת להנפיק סדרת אג"ח חדשה ולגייס כ-300 מיליון שקל; חברת דור אלון הודיעה על הנפקה אג"ח מסדרה ו' ותגייס כ-50 מיליון שקל; ובית ההשקעות מור ישלים הנפקת אג"ח להמרה ב-100 מיליון שקל.

אג"ח ביג - סדרת ט"ו

"נוצר פה חלון הזדמנויות אדיר לגיוסים", אומר מנהל הנפקות באחת מחברות החיתום, "מצד אחד, כולם מבינים שיכול להתחיל פה גל שני שיהיה אפילו יותר אגרסיבי מהקודם, על כל ההשלכות שלו. מצד שני, שוק החוב נמצא היום בתמחור זול ונוח לאחר יומיים של עליות חדות בעקבות ההודעה של בנק ישראל. אני מאמין שמה שאנחנו שרואים היום הוא תחילתו של גל הנפקות חדש, שיסתיים לקראת סוף שבוע הבא".

מגה אור - סדרה ח'
מגה אור - אג"ח סדרה ט'

פלג פאר, מנכ"ל חברת החיתום של ווליו בייס, אומר כי "התוכנית של בנק ישראל וסגירת המרווחים בשוק הקונצרני מאיצות הנפקות של חברות שכבר היו בהכנות לגיוס – כמו שיכון ובינוי ודמרי. החברות בבורסה נדרשות לפרוע השנה עוד כ-23 מיליארד שקל בענפים כמו פיננסים, נדל"ן, אנרגיה תעשיה וכו', כך שאנחנו מניחים שחלקן יקדימו את מועדי הגיוס כדי לנצל את ההתעוררות בשוק. עד עכשיו, הרוב המכריע של המנפיקות היו חברות בדירוג גבוה, מקבוצת ה-A ומעלה".

פאר מדגיש כי "בנק ישראל החליט להתערב בשוק האג"ח הקונצרניות ברקע למשבר והצמיחה שלילית – אבל בנק ישראל עוזר למי שלא צריך עזרה. הבנק אולי עובד נכון - אבל ההשפעה שלו מוגבלת. מי שצריך עזרה הם עסקים קטנים ואנשים שנפגעו מהמשבר – ולא חברות כמו עזריאלי ואמות, שאמנם נפגעו, אבל אף אחת מהן לא תפשוט רגל".

פאר מסביר כי "עד כה הבנק פעל בצורה נחושה ואגרסיבית בשוק האג"ח הממשלתיות, והוא בהחלט הצליח ליישר את העקום. כעת, הבנק החליט, בעקבות הבנק הפדרלי, גם לקנות אג"ח קונצרניות. לדעתנו, זה סוג של איתות מהבנק שהממשלה לא עושה מספיק. בהחלט ייתכן שהורדת עלויות הגיוס לכלל החברות הבורסאיות תשתרשר למטה, כך שבנקים וגופי מימון אחרים יוכלו לתת יותר אשראי לעסקים נוספים, אבל אני מעריך שהעזרה תעבור בתמסורת נמוכה יחסית".

בווליו בייס בחנו את השינוי במרווחי הסיכון בשוק הקונצרני – כלומר, את פערי התשואות בין אג"ח קונצרניות לאג"ח הממשלתיות - ביומיים שעברו מאז שבנק ישראל החל לפעול בשוק. לפי הבדיקה, חלה ירידה משמעותית במרווחי הסיכון בדירוגי A מינוס ומעלה - האג"ח שבנק ישראל רוכש – בעוד בדירוגי טריפל B המרווח ירד בצורה מתונה. כלומר, התמיכה של בנק ישראל מגיעה בעיקר לחברות החזקות – ולא לחברות החלשות, שהן אלה שעשויות להיות בצרות.

לפי הבדיקה של ווליו בייס, מרווחי הסיכון בסדרות אג"ח בדירוג A מינוס ירדו בשני ימי המסחר האחרונים ב-1.3% (130 נקודות האחוז). בסדרות אג"ח בדירוג A הירידה עמדה על 1.1%; ובסדרות אג"ח מדירוג A פלוס הירידה היתה 0.9%. מנגד, הירידה במרווחי הסיכון באג"ח בדירוג טריפל B היתה מתונה יחסית – 0.6% בלבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker