פנייה לברקת: עצור את העלאת דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני

אי-הפקדת תשלומים לחיסכון הפנסיוני מאפשר לגוף מוסדי להעלות את דמי הניהול לרמה המרבית ■ לובי 99: "מבקשים לשקול לאסור במסגרת הוראת השעה כל העלאה של דמי הניהול"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משה ברקת
משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

גל הקורונה השני וההגבלות שמטילה הממשלה על האזרחים שולחת רבים מהם בחזרה לביתם ללא עבודה. כתוצאה מכך, רבים מהמובטלים אינם מפקידים את ההפקדות הנדרשות לכספי הפנסיה - מה שפותח פתח לגופים המוסדיים להעלות להם את דמי הניהול. זאת, שכן על פי תקנות דמי הניהול, רשאי גוף מוסדי להעלות את שיעור דמי הניהול לרמה המרבית על פי דין שישה חודשים אחרי הפסקת התשלומים לחיסכון המועברים לקופת הגמל עבור העמית.

הבוקר פנה ארגון לובי 99 במכתב למפקח על הביטוח, משה ברקת, בבקשה לעצור את ההעלאה. "התפשטות מגפת הקורונה פגעה קשות בשוק העבודה בכלל ובענפי התיירות, התרבות והבילוי בפרט. אזרחים רבים פוטרו או הוצאו לחל"ת, ולכן הפסיקו לשלם את התשלומים הקבועים לקופות החיסכון הפנסיוני. נראה כי ראשוני המפוטרים, שלא עבדו ממארס, עתידים לקבל כבר בספטמבר הודעה בכתב על עלייה בדמי הניהול.

"לאור המשבר הכלכלי, אנו פונים אליך בבקשה לבטל בהוראת שעה את הסעיף המתיר את ההעלאה בדמי הניהול, ובנוסף, לשקול לאסור כל העלאה של דמי הניהול גם לאחר תום תקופת ההנחה. אי-ביטול של הסעיף יאפשר לקרנות הפנסיה ליהנות מהכנסות מוגדלות דווקא על חשבון האוכלוסייה החלשה ביותר בישראל, הסובלת משיעורי אבטלה גבוהים". 

עצירת ההפקדות עקב פיטורים או הוצאה לחל"ת פוגעת בהכרח ובאופן ישיר בחיסכון הפנסיוני - פגיעה שאינה צפויה להסתיים ככל שהמשבר ימשיך להעמיק. מנתוני השכר שפורסמו באחרונה עולה כי רוב העובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו מעבודתם מועסקים בשכר נמוך מהממוצע. מכאן עולה כי המשבר פוגע בעיקר בשכבות האוכלוסייה שרמת הביטחון הפנסיוני שלה נמוכה ממילא. עבור שכבת אוכלוסייה זו, המאופיינת ביכולת השתכרות נמוכה וחיסכון פנסיוני בלתי-רציף עוד קודם למשבר, העלאת דמי הניהול במכשירי החיסכון הפנסיוני היא משקולת כבדה המפחיתה סיכוייה לחיות בכבוד לאחר גיל הפרישה לגמלאות. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker