מנועי בית שמש מתכננת לפטר 12% מעובדיה בעקבות המשבר בשוק התעופה

החברה הודיעה להסתדרות כי תזמן לשימוע 92 מעובדיה במפעל בבית שמש ■ מנועי בית שמש פיטרה ביוני 27 מעובדי החברה הבת חישולי כרמל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם דרורי, מנכ"ל מנועי בית שמשצילום: מתן נעים
יורם גביזון

מנועי בית שמש, שבשליטת קרן פימי (35%), הודיעה להסתדרות על כוונתה לזמן לשימוע 92 מעובדיה - כלומר 12% מכוח העבודה במפעל בבית שמש. הקבוצה עוסקת בייצור חלקים למנועי סילון, כולל ייצור יציקות מדויקות ועיבוד של חלקי מתכת למנועי סילון, וייצור חישולים וטבעות מעורגלות.

פעילות זו מבוצעת בעיקר על ידי מנועי בית שמש ועל ידי שתי החברות הבנות שבבעלותה המלאה, חישולי כרמל ו-LPO. מנועי בית שמש עוסקת גם בשיפוץ, תחזוקה, השכרת מנועים ומכלולי מנועים, מסחר במנועים, מכלולים וחלקים, והנדסה ופיתוח של מנועי סילון. 

מנועי בית שמש, המנוהלת על ידי רם דרורי, הסבירה את הצורך בפיטורי עובדים במשבר בתחום התעופה, שעלול לגרום לשינוי במועדי ההספקה של חוזים חתומים. קבוצת מנועי בית שמש כבר פיטרה ביוני 27 מ-235 עובדי החברה הבת חישולי כרמל, והוציאה זימון לשימוע לחמישה עובדים נוספים.

גבי אסרף, יו"ר עובדי התעשייה, הבהיר שההסתדרות לא תיתן את ידה לפיטורים נוספים, והכריז על סכסוך עבודה בחישולי כרמל. הסכסוך הוכרז גם בעקבות החלטתה של הנהלת חישולי כרמל לעכב את מתן תוספת השכר בסך 3% שמגיעה לעובדים מדי שנה על פי הסכם העבודה הקיבוצי.

אסרף ציין כי כל העובדים שפוטרו בחישולי כרמל והמועמדים לפיטורים הם עובדים מאורגנים. לדבריו, הדבר נעשה כחלק מהמגמה של קרן פימי לחסל את העבודה המאורגנת במפעליה, וכי הקרן משתמשת במשבר הקורונה כתירוץ לרה ארגון. אסרף אמר כי ההסתדרות הודיעה לדרורי שעם הוצאת זימון לשימוע לעובדי מנועי בית שמש, הארגון יכריז על סכסוך עבודה גם במפעל זה. הוא הדגיש שלחברה יש צבר הזמנות ל-20 השנים הבאות, כך שאין סיבה לפיטורי עובדים בשל משבר של כמה חודשים.

מנועי בית שמש דיווחה בסוף מאי על רווח של 3.7 מיליון דולר במחזור של 49 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, בהשוואה לרווח של 5.7 מיליון דולר במחזור של 39 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. החברה ציינה כי חוותה גידול במכירות בשני מגזרי הפעילות של החברה, וכי הירידה ברווח הנקי נובעת מהעובדה שהרווח הנקי ברבעון הראשון של 2019 כלל רווח הזדמנותי של 3.7 מיליון דולר מרכישת החברה הבת חישולי כרמל.

החברה ציינה כי צבר ההזמנות שלה מגיע ל-2.3 מיליארד דולר, והעריכה שב-2020 יחול צמצום לא מהותי בהיקף המכירות בהשוואה ל-2019, בעיקר במגזר החלקים, ועל כן תיתכן ירידה ברווחי החברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker