כמו בחו"ל: אנליסטים בישראל ידורגו בהתאם להצלחה

אנליסטים בישראל לא אוהבים כשמזכירים להם אנליזות שהיו רחוקות מהמציאות, אך רפורמה שעורכת רשות ניירות ערך, תיאלץ אותם להתרגל לכך שהן ידורגו לאורך זמן ובהתאם להצלחתם ■ הרשות: "זיהינו כשל בתחום"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

רפורמה שעורכת רשות ניירות ערך, תיאלץ אנליסטים להתרגל לכך שהאנליזות שלהם ידורגו לאורך זמן בהתאם להצלחתם, כפי שמתבצע בחו"ל.

ב- 22 ביולי ייכנסו לתוקפם כללים חדשים, המתירים מתן אנליזות בשני מסלולים חדשים: הראשון על ידי בעל רישיון בתמורה ישירה מהחברה שהוא מסקר בהנפקה ראשונה; והשני התרת פרסום אנליזה בהנפקה ראשונה וחוזרת על ידי חברה שקשורה לחתם או המפיץ. 

אנליזה ניתנת לעתים על ידי גוף שמקבל תמורה מהחברה, או שיש לו אינטרס שההנפקה תצליח. בשביל לצמצם את ניגוד העניינים בין עורך האנליזה למשקיע, רשות ניירות ערך דרשה שהמפרסמים יעמדו במספר כללים וחובות גילוי.

השפעה פסולה

על אנליסט נאסר להתחייב לתת עבודת ניתוח חיובית או עם מחיר יעד כלשהו. התאגיד המסקר מחויב לקבוע נוהלי עבודה, שיבטיחו את אמינות עבודת הניתוח. כמו כן, תחול חובת גילוי על הכלכלן, לגבי כל מחיר יעד שניתן לחברה המסוקרת על ידי החברה המסקרת במשך שלוש השנים שקדמו לפרסום עבודת הניתוח. לצדן יש לפרסם מחיר נייר הערך ביום המסחר הראשון לאחר ההנפקה - שבעה ימים לאחר יום המסחר הראשון ו-30 ימים לאחר היום האמור. מטרת ההוראה היא ליצור מאגר מידע מבוסס ומקיף לגבי יכולת החיזוי של האנליסטים, כך שהמידע יאפשר למשקיעים לבחון את האנליסטים על פי התממשות תחזיותיהם במציאות. 

רשות ניירות ערך דורשת בנוסף כי התגמול שניתן עבור הסקירה יהיה בלתי מותנה ויוענק עבור ההתקשרות כולה ולא רק עבור עבודת ניתוח ספציפית. על התגמול להיות אחיד לכל התאגידים המנפיקים המסוקרים על ידי אותו תאגיד מסקר ולחילופין להיקבע על בסיס קריטריונים אוביקטיבים שאינם תלויים במחיר ההנפקה או בתוצאותיה. לצד כל זאת, הרשות קובעת שעל התגמול בגין תקופה של שנה ממועד רישום ניירות הערך של התאגיד המנפיק למסחר בבורסה להיות משולם מראש בעת ההתקשרות. כך מנסה הרשות להקשות על התאגידים להשפיע על האנליזה. 

משרדי הרשות לניירות ערך בירושליםצילום: נתנאל גאמס

"זירה אטרקטיבית"

בפרסום אנליזה על ידי חברה הקשורה לחתם יחולו כללים נוספים וביניהם: איסור על קיום קשר ביניהם בכל הקשור לעבודת הניתוח; יקבעו כללים שיבטיחו מניעת השפעה, לחץ או פיקוח על התאגיד המסקר או על מי מהפועלים בשמו, על ידי החתם או מגורם אחר הקשור אליו, במישרין או בעקיפין; איסור על מסירת עבודת הניתוח למשקיעים בתקופות מסוימות כדלקמן: במשך חודש לאחר ההנפקה ולפני הנפקה חוזרת - מהמועד בו נודע לתאגיד המסקר הקשור לחתם כי החתם מעורב או צפוי להיות מעורב בהנפקה, לכל היותר 14 יום לפני הנפקה.


ברשות מסבירים: "תמחור ראוי של חברות בבורסה יחזק את מעמדה כזירה אטרקטיבית לגיוס הון או חוב ויגביר את הפעילות בה. לכן, ענף אנליזות מפותח צפוי להגדיל את פעילות הבורסה ולמשוך חברות ומשקיעים מהארץ ומהעולם. במסגרת התוכנית האסטרטגית שגיבשה הרשות, זיהתה הרשות כשל בתחום האנליזות אשר יש להסדירו ובכך לחזק את אחד מהיסודות הדרושים לשוק הון ציבורי, מתקדם וחדשני. לפיכך, רואה הרשות חשיבות רבה בפיתוח התחום ופועלת לעידודו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker