תגלית חדשה ל-ENI באזור הדלתא של הנילוס: "שכבת גז בעובי 152 מטר"

עובי שכבת הגז הוא משמעותי, ודומה לזה של מאגרי הגז הגדולים בישראל, לווייתן ותמר ■ הקידוח בוצע בפרוספקט Bashrush הנמצא במים רדודים, בעומק של 22 מטר בלבד

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח של חברת ENI האיטלקית בנורווגיהצילום: Bloomberg

חברת ENI האיטלקית הודיעה היום (רביעי) על תגלית גז חדשה באזור הדלתא של הנילוס במצרים, כך לפי דיווחים בכלי תקשורת מצריים. התגלית החדשה כוללת שכבת גז בעובי של 152 מטר (לא ברור האם מדובר בעובי שכבה ברוטו או נטו) - כלומר, שכבה בעובי משמעותי הדומה לעובי שכבת הגז במאגרים הגדולים בישראל, לווייתן ותמר. עובי השכבה מרמז שעשויה להיות במקום תגלית משמעותית.

קידוח האקספלורציה בוצע במים רדודים, בעומק של 22 מטר בלבד, בפרוספקט (מבנה גאולוגי המכיל נפט או גז) Bashrush. הפרוספקט נמצא 11 ק"מ מקו החוף ו-12 ק"מ צפון-מערבית משדה הגז נורוס. לצד ENI, השותפות במאגר הן החברות BP ו-TOTAL, שמתכוונות להמשיך ולחקור את התגלית.

חרף ההכרזה על התגלית, ENI טרם סיפקה את הנתון המעניין לגבי המאגר: מה היקף רזרבות הגז המצויות בו, ומה גודל המבנה בשטח הרישיון. ENI מפעילה כיום את מאגר זוהר, שהתגלה ב-2015 וממוקם 190 ק"מ צפונית לפורט סעיד. המאגר מכיל כ-850 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי – כמעט פי שלושה ביחס לתמר. המאגר היה שדה הגז הגדול ביותר שהתגלה בים התיכון וה-20 בגודלו בעולם - וביצועיו עולים על כל התחזיות.

מצרים הפכה ב-2019 לעצמאית בתפוקת האנרגיה שלה, ועצרה את משלוחי הגז למדינה. בין השנים 2018-2016 נוספו לרזרבות הגז המצריות 40 טריליון רגל מעוקבת (TCF). כמות הגז שנוספה מבוססת על כמה פרויקטים - שדה זוהר, ווסט נייל דלתא, מאגר אטול (Atol) ושדה נורוס. ב-2019 הכריזה חברת ENI האיטלקית כי גם שדה נור (Noor) מצפון לסיני הוא בגדר תגלית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker