בכנסת מאפשרים להיי-טקיסטים להתעשר על חשבון כספי הפנסיה בלי תמורה

בדיון שנערך היום בוועדת הכספים המפקח על הביטוח אישר את ההוצאות הישירות ברמה של 0.25% ואת הפטור של קרנות ההיי-טק מעלויות אלה ■ הבעיה היא שכעת כל גוף מוסדי יעדיף להשקיע בקרן היי-טק, שכן העלויות מושתות על החוסך ולא על הגוף המנהל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משה ברקת
משה ברקת, ראש רשות שוק ההוןצילום: אוליבייה פיטוסי

בדיון מצומצם של חברי כנסת בוועדת הכספים היום (ד') המפקח על הביטוח, משה ברקת, אישר את ההוצאות הישירות ברמה של 0.25% ואת הפטור של קרנות ההיי-טק מעלויות אלה. המשמעות היא שמנהלי הפנסיה יוכלו להשית את העלויות של ההשקעה בקרנות ההיי-טק בלי הגבלה על החוסכים.

חברי הוועדה, שניסו לכפות הגבלה על השקעה בתחומי ההיי-טק - השקעה מסוכנת מכספי הפנסיה - נתקלו בראש רשות ניירות ערך (ני"ע), ענת גואטה, שמיהרה להסביר: "ההיי-טק מסתדר מעולה בלי המוסדיים הישראלים. הכוונה לא להכניס אותם לסטארט-אפים - אלא לחברות מבוססות יותר. הם יקבלו מימון להקמת צוותי מחקר, לא מכיוון שלחברות יש בעיה, אלא כדי שירכשו מומחיות. מתנהלות בנאסד"ק הנפקות של חברות היי-טק שמבוצעות בזום. הציבור לא שותף להצלחת ההיי-טק וצריך להסיר חסמים".

ואולם דבריה של גואטה היא אינם מגובים בתוצאות של קרנות ההון סיכון שהמוסדיים השקיעו בהן בשנים האחרונות. לגואטה אצה הדרך לאשר את הסרת ההגבלה, תוך יצירת עיוות בתיק הנכסים הפנסיוני של הציבור. כעת, כל גוף מוסדי יעדיף להשקיע בקרן היי-טק, שכן העלויות מושתות על החוסך ולא על הגוף המנהל - בעוד להשקעה באפיקים אחרים, כמו קרנות השקעה פרטיות שהניבו תשואות גבוהות יותר לחוסכים, יש הגבלה.

חברי הכנסת קבעו כי בתוך שמונה חודשים תגיש הוועדה שהקים ברקת את מסקנותיה, ולאחר מכן יתקיים דיון בוועדת הכספים. תפקידה של הוועדה לבחון את נחיצותן של ההוצאות הישירות ולקבוע את גובה ההוצאות הישירות.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

נקודת אור אחת שעלתה היא הגברת השקיפות של תוספת דמי הניהול שאנחנו משלמים. ח"כ קרן ברק (ליכוד) אמרה: "בדו"ח שלי אני רוצה לדעת מה נתנה ההשקעה בקרן שהמוסדי השקיע בה. אני רוצה לדעת אם היא רווחית או לא ומה קרה בה. אם הם יידעו שאני יודעת - הם יחשבו פעמיים לפני שהם ישקיעו בכזאת קרן". הדרישה התקבלה.

מרב דוד, סמנכ"לית לובי 99, אמרה: "אנחנו מברכים את ועדת הכספים על ההתעקשות להכניס את דרישות השקיפות לנוסח התקנות. כעת החוסכים לפנסיה יידעו שהם משלמים דמי ניהול חיצוניים, כבר בהצטרפות לקרן הפנסיה ומה התשואות על ההשקעה הממומנת בדמי הניהול החיצוניים. אנו פועלים זה יותר משנתיים כדי לקדם שקיפות על מיליארדי השקלים שקרנות הפנסיה גובות מהציבור. זה צעד בכיוון הנכון כדי לוודא שהחוסכים יקבלו תשואה ראויה. 

"עם זאת, ההחלטה להסיר לחלוטין את ההגבלה על דמי הניהול בהשקעות בהיי-טק, היא מתן אישור לקרנות הפנסיה להעביר מיליארדי שקלים למנהלים בקרנות הון הסיכון - בלי שהועדה המקצועית שאמורה לבחון את הנושא סיימה את עבודה. יש חשש כבד שההחלטה הזו פוגעת בחוסכים לפנסיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker