או.פי.סי קיבלה רישיון קבוע לייצור חשמל לתחנת הכוח בחדרה

תחנת הכוח החדשה תגדיל את ההספק הכולל בתחנות הכוח של או.פי.סי ל-600 מגה-ואט ■ החברה תמכור חשמל לצרכני קצה וחברת החשמל ותספק את כל צורכי הקיטור של מפעל נייר חדרה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח החדשה בחדרה
תחנת הכוח החדשה בחדרהצילום: מצגת חברת או.פי.סי

או.פי.סי, שמנוהלת על ידי גיורא אלמוגי, קיבלה מרשות החשמל רישיון קבוע לייצור חשמל ורישיון הספקה לתחנת הכוח שהקימה בחדרה, בחצריה של מפעלי נייר חדרה. התחנה בחדרה מבוססת על טכנולוגיית קו גנרציה והספקה הוא 144 מגה-ואט.

החברה תמכור חשמל לצרכני קצה וחברת החשמל ותספק את כל צורכי הקיטור של מפעל נייר חדרה ל-25 שנים ביעילות גבוהה - באמצעות ניצול גזי הפליטה של טורבינת הגז לייצור קיטור, המשמש את מפעלי נייר חדרה בתהליך ייצור הנייר.

הרישיונות הקבועים הם לתקופה של 20 שנים ממועד האישור של שר האנרגיה. התחנה בחדרה, שהוקמה בעלות של 900 מיליון שקל, תספק את כל צורכי הקיטור והחשמל ללקוחות עסקיים על פי הסכמי אספקה ארוכי טווח. עם קבלת הרישיונות מגיע ההספק הכולל בתחנות הכוח של או.פי.סי, מישור רותם וחדרה, ל-600 מגה-ואט.

מניית או.פי.סי

או.פי.סי, שבשליטת עידן עופר, מקימה במקביל את תחנת הכוח בצומת פלוגות לאחר שהשלימה בתחילת 2020 סגירה פיננסית לפרויקט שעלותו 1.4 מיליארד שקל. התחנה מונעת באמצעות גז טבעי בטכנולוגיה קונוונציונלית במחזור פתוח. הספקה המתוכנן של התחנה הוא 396 מגה-ואט.

התחנה צפויה לספק גיבוי לרשת החשמל בשעות צריכת השיא תמורת תשלום קבוע בגין הזמינות שתעמיד לרשות מנהל הרשת, ותשלום עבור הפעלת התחנה לפי דרישה. על פי הערכות, התשלום עבור העמדת הזמינות לרשת החשמל יגיע ל-50 מיליון דולר בשנה, והרווח התפעולי התזרימי יגיע ל-40 מיליון דולר בשנה.

בעקבות קבלת אישור הסגירה הפיננסית פועלת או.פי.סי להשלים את יתרת התשלומים הקבועים בהסכמים לרכישת מניות צומת. התחנה תהיה מסוג Peaker - כלומר תגבה את הרשת בשיא הביקוש, ותאזן את התנודתיות בייצור החשמל בתחנות כוח הפועלות באנרגיות מתחדשות.  

או.פי.סי מקדמת את הקמת תחנת הכוח בשורק עבור מתקן ההתפלה שורק 2 של חברת IDE, שהספקה המתוכנן 99 מגה-ואט, בעלות מוערכת של 90 מיליון דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker