הפסדי הקורונה הכריעו: הפניקס מפטרת 350 מעובדיה

הפיטורים בחברה מגיעים עקב המצב הכלכלי המורכב של ענף הביטוח כתוצאה משבר הקורונה ■ על פי הערכות, הפיצוי לעובדים הפורשים יסתכם בכ-50 מיליון שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בניין חברת הפניקס
בניין חברת הפניקסצילום: דן קינן

הפניקס תפטר כ-350 עובדים - כ-10% מכוח האדם של החברה. כך עולה מהסכם שאליו הגיעו העובדים, ההנהלה וההסתדרות. הפיטורים מגיעים על רקע המצב העסקי המורכב של ענף הביטוח כתוצאה משבר הקורונה. על פי הערכות, הפיצוי לעובדים הפורשים יגיע עד 50 מיליון שקל.

עוד סוכם כי הפחתת השכר של 6%, שבוצעה לעובדים בעקבות המשבר הכלכלי, תבוטל, ושיעור ההפחתה יוחזר רטרואקטיבית ממשכורת מאי. כמו כן, נקבע כי תוספת השכר שנקבעה ל-2020 במסגרת ההסכם הקיבוצי מבוטלת, ואילו תוספת השכר ב-2021 תעודכן לשיעור ממוצע של 4.7% (במקום 3.4%). 

הנהלת הפניקס גם הודיעה כי היא מאריכה את תקופת הפחתת השכר למנהלים הבכירים בחצי שנה, עד ינואר 2021 - והמנכ"ל ויו"ר החברה מאריכים את תקופת הפחתת שכרם בשנה, עד יוני 2021. 

ועד העובדים והחברה ימשיכו להעמיד לטובת העובדים את קרן הרווחה לעובדים במצוקה, שהוקמה בתחילת משבר הקורונה, וכבר סייעה ליותר מ-900 מעובדי הפניקס. דירקטורים המייצגים את בעלי השליטה הודיעו כי ויתרו על שכרם ב-2020 לטובת הגדלת קרן הסיוע לעובדים, בסכום נוסף של כמיליון שקל, מה שאומר שהסכום שהצטבר בה מגיע לכ-8.5 מיליון שקל.

מנכ"ל הפניקס, אייל בן סימוןצילום: פאביאן קולדורף

בהתאם להסכם, העובדים הקבועים יקבלו תנאי פרישה מוגדלים בסך עשרות מיליוני שקלים. גם העובדים הלא קבועים יקבלו מענק פרישה מוגדל. כמו כן, לכלל העובדים הפורשים יינתנו ליווי והכוונה תעסוקתית כדי לסייע במציאת מקום עבודה חליפי וייעוץ פנסיוני. לעובדים מעל גיל 57 יינתנו גם ליווי וייעוץ בתכנון פיננסי של תהליך הפרישה.  

על רקע המשבר הכלכלי פעלה הפניקס בחודשים האחרונים לצמצם את הוצאותיה בכל תחומי הפעילות. מרבית עובדי החברה שהוצאו לחל"ת הוחזרו והשאר, שאינם כלולים במהלך זה, ישובו לעבודה עד סוף יולי. החברה מעריכה שסך תוכניות ההתייעלות שנקטה מביאים לחיסכון של כ-150 מיליון שקל השנה.

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס, אמר: "עם פרוץ משבר הקורונה נקטנו שורה נרחבת של מהלכים שנועדו לצמצם את הוצאות החברה, תוך מאמץ מרבי למנוע פגיעה בעובדים. ואולם לנוכח המציאות המשתנה של ענף הביטוח והמשבר הכלכלי הרחב במשק הישראלי, אנו נאלצים בצער רב להקטין את מצבת עובדי החברה, זאת לצד קיטון בהוצאות אחרות וצעדי התייעלות נוספים.

"בהסכם המשותף שאליו הגענו עם ועד העובדים וההסתדרות, סוכמה תוכנית פרישה מרצון, אשר נועדה להבטיח שהעובדים הפורשים יסיימו עבודתם בכבוד ובתנאים הוגנים. אנו נוקטים צעד זה בלב כבד, מתוך משבר שנכפה עלינו, כדי לשמור את החברה כחזקה ומובילת שוק, המכוונת לאתגרי העתיד".

יו"ר הסתדרות המעו"ף, עו"ד גיל בר-טל, מסר בעקבות החתימה על ההסכם: "נגיף הקורונה הביא חברות רבות במשק להתמודד עם משבר כלכלי שטרם נראה כמותו, ומצב זה חייב לבצע התאמות ושינויים מורכבים מצד נציגות העובדים. אני מודה להנהלת הפניקס ולוועד העובדים על כך שבאופן הדדי ובשיתוף פעולה הצליחו להגיע להסכמות ונרתמו כל אחד מצדו למען המשך הצלחת החברה גם בעת משבר".

יו"ר ועד עובדי הפניקס, אורן שמידוב, ציין: "לאחר חודשים של מאבקים ודיונים, כשברקע משבר כלכלי חסר תקדים, הגענו להסכם ייחודי בענף הביטוח הכולל מתווה של פרישה מרצון שיאפשר לעובדים לפרוש עם גב כלכלי איתן ובנוסף, שיפור ניכר בתנאי השכר של עובדי החברה. אני רוצה להודות מקרב לב לעובדים שבתקופה זו עמדו לצידנו וכמובן לחברי הוועד, ליו״ר ההסתדרות ארנון בר דוד, ליו"ר הסתדרות המעו״ף גיל בר-טל, שתמכו וסייעו במהלך המו"מ. תודה מיוחדת מגיעה ליועץ המשפטי של ועד העובדים, עו"ד אלי כהן, על ליווי משפטי נכון ואחראי של המו"מ".

הפסד של 577 מיליון שקל ברבעון

הפניקס סיכמה את הרבעון הראשון של 2020 בהפסד כולל של 577 מיליון שקל לעומת רווח כולל של 382 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. 

עיקר ההפסד מגיע מהפסדים בהשקעות בעיקר בגין הפוליסות המשתתפות ברווחים בהיקף של 8.7 מיליארד שקל לעומת רווח של 3.1 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הפסדים אלה השפיעו רק חלקית על תוצאות הקבוצה. כתוצאה מכך, החברה לא תוכל לגבות דמי ניהול משתנים. היקף האי-גבייה הוא 517 מיליון שקל.

החברה סיכמה את תחום ביטוח החיים עם הפסד כולל של 260 מיליון שקל לעומת רווח כולל של 146 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. זאת, בעקבות הגדלת כרית הביטחון כדי לעמוד בהתחייבויות הביטוחיות של החברה למבוטחיה בהיקף של 138 מיליון שקל.

בתחום ביטוח הבריאות, החברה סיכמה את הרבעון עם רווח כולל של 50 מיליון שקל לעומת רווח כולל של 15 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. החברה מציינת כי את עיקר הרווחיות היא השיגה בזכות הקטנת התחייבויות של 97 מיליון שקל בעקבות שינוי חישובי ה-LAT.

בתחום הביטוח הכללי, החברה סיכמה את הרבעון עם הפסד כולל של 223 מיליון שקל לעומת רווח כולל של 145 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. עיקר ההפסד מקורו בהפסדי השקעות, ירידה בביטוחי הטיסה ומנזקי הסערה.

תחום נוסף שבו החברה רואה בשלב זה ירידה משמעותית בפעילות הוא בתחום הדיור המוגן עד 120. החברה מציינת כי זיהתה ירידה בשלב זה בפעילות, אך מאמינה כי מדובר בירדה רק בטווח הזמן הקצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker