מה קורה לדירקטור חיצוני שממלא את תפקידו ומפקח על הנהלת החברה

זאב מילבאואר הוא דירקטור חיצוני בסלע נדל"ן, שמצא את עצמו בעימות מול הנהלת החברה על רקע דו"ח ממשל תאגידי של חברת אנטרופי, שנגנז ■ סלע נדל"ן דוחה את טענותיו של מילבאואר ומבהירה כי "אין בהן ולו שמץ של תשתית עובדתית או משפטית"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בורסת תל אביב
בורסת תל אביבצילום: אייל טואג

יותר ויותר חברות בבורסה הישראלית מוצאות את עצמן ללא גרעין שליטה. כלומר, מי שקובע מה יקרה בחברה הם המנהלים, ולא בעל השליטה. כך הופך הדירקטוריון לא רק לוועדה המייעצת להנהלה, אלא גם למי שאמור לפקח על ההנהלה לטובת כלל בעלי העניין. בתוך כך לדח"צים יש תפקיד משמעותי בפיקוח.

ואולם כאשר הדח"צ הופך לדעת ההנהלה עצמאי מדי - זה הזמן לקצץ בכנפיו. קיצוץ כזה הוא לא רק לדח"צ ספציפי. הוא גם סימן ואות לכלל שוק הדח"צים. למען יראו וייראו. כך כותב עו"ד מני גורמן לדירקטוריון סלע קפיטל נדל"ן: "כאשר למרשנו נודע כי דו"ח סקר ממשל תאגידי של חברת אנטרופי, אשר היה אמור להתפרסם ולא פורסם, הוא ביקש לברר מדוע טיוטת הדו"ח לא הוצגה בפני דירקטוריון החברה. למרבה הצער, פעולותיו הלגיטימיות של מרשנו, נתקלו באבני נגף מצד מי מחברי דירקטוריון החברה בעלי זיקה לחברת הניהול, אשר ככל הנראה סבורים כי דירקטור שפועל באופן עצמאי ומקיים את חובותיו באופן מלא מהווה חיסרון ולא יתרון". סלע נדל"ן היא קרן ריץ' נסחרת בבורסה בשווי של מיליארד שקל ויש לה אג"ח בהיקף של כ-1.7 מיליארד שקל.

זאב מילבאואר
זאב מילבאוארצילום: יח"צ

גורמן מייצג את הדח"צ זאב מילבאואר, שמתוקף תפקידו העלה כמה שאלות נוקבות על התנהלות ההנהלה בסוגיות עסקיות שונות. "ב-2017 הציע לי אלי בן חמו להיות דח"צ בסלע נדלן", אמר מילבאואר. "הייתי יו"ר ועדת הביקורת ואז בדקתי את נושא הביטוח. מאחר שלחברה יש בניינים, היא ביטחה אותם כנגד הפסד הכנסה. אבל הביטוח נעשה לשנתיים בלבד. בניין כמו מגדלי אביב - אין סיכוי שאם הוא ייהרס, תוך שנתיים נוכל להקים אותו. המשמעות היא שהחברה רכשה תת ביטוח. זה בסדר אם דירקטוריון החברה היה מודע לכך והחליט על כך", הסביר.

לשאלה אם הדירקטוריון לא ידע על כך, השיב מילבאואר: "עברו כמעט ארבעה חודשים עד שהצלחתי לדבר עם יועץ הביטוח. הוא אמר שהחברה נמצאת בתת ביטוח. חזרתי לדיון בדירקטוריון וכולם הסכימו עם עמדתי. כלומר, במשך שנתיים מה שהיה בתחום זה התברר כהתנהלות לא נכונה".

האם תת הביטוח היה הנקודה הבעייתית היחידה שהיוותה מחלוקת בינך לבין הנהלת החברה?

מילבאואר: "לא. היו עוד שני נושאים. האחד, אבטחת מידע - התברר שמי שייעץ לחברה בנושא זה הוא גם המתפעל של אבטחת המידע. לכן המלצתי על הפרדה בין היועץ למתפעל. הנושא השני היה דו"ח של אנטרופי שנגנז".

לדבריו, את הדו"ח של אנטרופי הוא לא ראה, "אבל אנטרופי כתבה דו"ח על הממשל התאגידי בחברה. ידוע לי שהדו"ח היה לא טוב, ולכן הנהלת החברה החליטה לגנוז אותו ולא להראותו לדירקטוריון. ביקשתי כיו"ר ועדת הביקורת לקיים דיון בדו"ח, אבל יתר חברי הוועדה לא נענו להזמנה זו".

במכתב של עו"ד גרמן מוסברת הסיבה: "מדיניות ההפחדה שבה נוקט יו"ר הדירקטוריון כנגד דירקטורים שלא 'מתיישרים' בהתאם לקו שהוא מוביל, גרמה ככל הנראה ליתר חברי ועדת הביקורת שלא להיענות לזימון ולענות כי 'דבריו של יו"ר הדירקטוריון מספקים אותם', מבלי לבחון זאת לעומק כנדרש".

הנהלה מסירה את הכפפות

העימותים בין מילבאואר להנהלה לא נותרו רק בדין ודברים בין המעורבים, אלא גם עברו לפסים מעשיים: "אני שולח בתחילת כל שנה את הימים שבהם אני לא יכול להיות בישיבות דירקטוריון. אני אדם מסודר, מודיע הכל מראש", אמר מילבאואר. "והנה, מתברר שמרבית ישיבות הדירקטוריון נקבעות בתאריכים שאני לא יכול להיות בהם, למרות שהודעתי מראש. ואז הם גם התחילו גם להשחיר את שמי".

דוגמה להשחרת שמו לכאורה נותן מילבאואר באמצעות מצבה של החברה בסוף שנת 2018, "כשהחברה עומדת על 75% הון עצמי. המשמעות היא שהנכס הכי טוב לקנות הוא את מניות החברה. להצעתי התנגדו. מקובל. נדלג קדימה, בתקופה כזאת כשהריבית נמוכה זה הזמן לגייס חוב. שלחתי למנכ"ל סמס: 'היי גדי! אתה בטח עובד קשה. הייתי שוקל להנפיק סידרה ארוכה ולפדות את הקצרה. כל השוק בתהליך זה. המחירים נוחים ביחס לשוק. זה ישפר לנו גם את תזרים לשנתיים הקרובות.. מכיוון שכל השוק באותו כיוון, בסוף זה ישפיע על תשואות. רק למען הבהרה! אני לא מצפה שתענה לי, רק שתחשוב על זה'.

"בתגובה, שמואל סלבין, יו"ר הדירקטוריון, כתב לי מייל ארוך ובו בין היתר: 'ברצוני לעדכנך כי הובאה לידיעתי הודעת טקסט מדאיגה ששלחת למנכ"ל החברה, לעניין הצעתך לבצע מהלכים אפשריים שלטעמך על החברה לבצע בתקופה מחוסרת ודאות זאת. ראשית, וזאת מבלי להתייחס בשלב זה לתוכנה של ההודעה. ברצוני להזכיר לך, ולמקרה שכחת, כי בהתאם לדין, האחראי הבלעדי בחברה על הקצאת ניירות ערך לציבור הינו דירקטוריון החברה (ולא מנכ"ל החברה)'".

יו"ר סלע נדל"ן, שמואל סלבין
יו"ר סלע נדל"ן, שמואל סלביןצילום: דודו בכר

מילבאואר הסביר כי בתגובה, עורכי הדין שלו כתבו: "דירקטור בחברה בכלל, ודירקטור חיצוני בפרט, רשאי לשוחח עם כל נושא משרה ועובד בחברה. ניסיונו של יו"ר הדירקטוריון להדיר את מרשנו מענייניה השוטפים של החברה ולא לאפשר למרשנו, כדח"צ, לשוחח עם הנהלת החברה הוא זה שנעשה בניגוד לדין ובוודאי שבניגוד לטובת החברה".

בנוסף החברה לא הכניסה את שמו של מילבאואר למועמדים לחידוש תפקיד הדח"צ. "ההנהלה הסבירה כי הם מסרבים לחדש את מועמדותי לתפקיד משתי סיבות. הראשונה - שיש גוף מוסדי שחושב שיש לי קשר לפועלים אי.בי.אי, קשר שלא מגיע לידי זיקה אבל עדיין מפריע, והשנייה - חוסר זמינות לישיבות ספונטניות. בפועל הייתי ב-90% מישיבות הדירקטוריון וב-100% מישיבות הוועדות. ככל שידוע לי, בית ההשקעות מור הוא זה שמתנגד למינוי והוא גם זה שמינה דירקטור בחברה".

למילבאואר יש קשר ותיק עם קרן סלע נדל"ן. הקרן הוקמה ב-2007 על ידי איציק סלע, כקרן ריט, כלומר - הנהלת החברה באמצעות הכספים שגייסה, משקיעה בנדל"ן וחלק משכר הדירה שהיא מקבלת - היא מחזירה לבעלי המניות שמחזיקים בקרן. היא נרשמה למסחר ב-2008. בית ההשקעות אי.בי.אי השקיע 15 מיליון שקל בתחילת דרכה של הקרן. מילבאואר שימש אז כמנכ"ל אי.בי.אי. שירותי בורסה. בשנת 2009 מילבאואר סיים את תפקידו בבית ההשקעות והקים פעילות עצמאית של בנקאות להשקעות יחד עם בית ההשקעות אי.בי.אי. חלק מהתחומים שבהם פעל היו גם בתחום הנדל"ן, ובנוסף הוא שימש כדירקטור בגופים שונים ובוועדות השקעה.

"חברת הביטוח הפניקס פנתה אלי אז וביקשה שאהיה דירקטור וחבר בוועדת ההשקעות שלהם", אמר. מילבאואר פועל גם כמשקיע בחברות הזנק. בשנת 2014 נפרדו סופית דרכיהם של אי.בי.אי ומילבאואר.

לשאלה אם היו לו עסקות עם קרן סלע, השיב מילבאואר: "בעבר כן, אבל מ-2014 כבר לא עבדתי איתם יותר. רק שלוש שנים אחרי, ב-2017, מוניתי לדח"צ בקרן".

למרות חוסר הרצון של הנהלת קרן סלע למנות את מילבאואר לכהונה נוספת כדח"צ, חברת הפניקס הודיעה כי היא תציע אותו כמועמד לתפקיד מטעמה.

מקרן סלע נמסר: "חברת סלע נדל"ן דוחה מכל וכל את טענותיו של מילבאואר, אין בהן ולו שמץ של תשתית עובדתית או משפטית. יודגש כי לאחר שנודע לו שאין בכוונת דירקטוריון החברה להמליץ עליו לתקופת כהונה נוספת, איים מילבאואר על חברי הדירקטוריון כי יטיל דופי באופן מילוי תפקידם בחברה וכן כי יכפיש את החברה ברבים, עובדה אשר גרמה לחברי הדירקטוריון לקבוע כי לא רק שזאב מילבאואר איננו תורם לחברה, אלא שהתנהלותו מונעת משיקולים שאינם עניינים ועלולים לפגוע בטובת החברה ובעלי מניותיה".

עוד אמרו כי "הנהלת החברה פנתה ביוני 2018 לחברת אנטרופי לצורך קבלת סקר בדבר הממשל התאגידי בחברה. בינואר 2019 התקבלה טיוטה ראשונית של הדו"ח. במהלך דיון בוועדת הביקורת של החברה בפברואר 2019, מסר מנכ"ל החברה וסמנכ"ל הכספים כי טיוטת הדו"ח אינה מתאימה לתבנית החברה בהיותה קרן להשקעות במקרקעין ללא בעל שליטה. בהמשך לכך החליטו חברי ועדת הביקורת פה אחד, לרבות מילבאואר שכיהן כיו"ר הועדה, שלא להמשיך בהליך הכנת הדו"ח מול אנטרופי.

המעורבות של אנטרופי

"הנהלת החברה פועלת מיום הקמתה באופן שוטף לצורך החלת כיסוי ביטוחי מלא של כלל פעולותיה, לרבות ביטוח נכסי הנדל"ן. החברה מקבלת ייעוץ שוטף של טובי המומחים לסיכוני ביטוח בארץ (משרד אורי אורלנד יועצים). הנהלת החברה קיבלה את המלצת יועצי הביטוח כפי שאושרו בדירקטוריון החברה ובוועדת הביקורת, והחליטה להרחיב את הכיסוי הביטוחי של כמה נכסים שבבעלותה".

קרן סלע טוענת עוד, כי בפברואר 2020 "הוחלט בדירקטוריון החברה על הקמת ועדה מייעצת ובלתי תלויה לעניין איתור ומינוי דירקטורים חיצוניים לחברה. הוועדה המליצה לדירקטוריון החברה על כמה מועמדים בהתאם לקריטריונים שקבעה הוועדה. דירקטוריון סלע נדל"ן, קיבל פה אחד את המלצות הוועדה, בכללן שלא להמליץ על מינויו מחדש של מילבאואר כדירקטור חיצוני בחברה, בין היתר מהנימוקים הבאים (שפורסמו באופן פומבי במסגרת דו"ח זימון האסיפה הכללית למינוי דירקטורים חיצוניים מיוני 2020) - מידת תרומתו המועטה של מילבאואר לחברה במהלך תקופת כהונתו, בשים לב למידת בקיאותו (המועטה) בתחום פעילות החברה ולמידת הבנתו (המועטה, בראיית החברה) ביחס למהות תפקידו כדירקטור; מעורבותו (החלקית בלבד) בישיבות דירקטוריון החברה, וכן חוסר מוכנותו ובקיאותו בקשר עם הנושאים הנדונים על סדר יום הישיבה; היעדר תרומה מהותית לדיוני הדירקטוריון ולהחלטות שנתקבלו במסגרת; בקיאותו (המועטה) בתחום הנדל"ן, המימון והממשל התאגידי, שהינם בליבה של פעילות החברה, ותרומתו המועטה לחברה בהקשרים אלו.

"בנוסף, הרושם הבעייתי שהותיר מילבאואר, התחזק לאחר שנודע כי במהלך תקופת כהונתו כדירקטור חיצוני, סחר במניות החברה ואף פנה בעניין זה לבעלי מניות אחרים וניסה לעניינם לחבור אליו על מנת לבצע מהלכים שישפרו את תשואת אחזקתו האישית במניות. אנו מאחלים לזאב מילבאואר הצלחה בהמשך דרכו המקצועית ומקווים כי יתרום תרומה רבה יותר לדירקטוריונים אחרים בהם יכהן".

תגובות